Vis daugiau jaunų žmonių diagnozuojama depresija siejasi su visuomenės stigmomis
Depresija, dar kitaip vadinama šių laikų „baubu“, yra klastinga ir sunki liga, pasireiškianti nebegalėjimu sukontroliuoti savo vidinės būsenos. Vis daugiau jaunų žmonių tiek Lietuvoje, tiek bendrai pasaulyje, jau nebenustemba išgirdę šią diagnozę, tačiau dalis jų ir toliau nesikreipia į medikus dėl visuomenėje nusistovėjusių stereotipų ir sudėtingo gydymo vaistais.
Antidepresantai ir psichoterapijos kursai yra bene žinomiausias ir veiksmingiausias depresijos gydymo duetas, tačiau dažnai pareikalaujantis nemažai jėgų, o paskirti vaistai, būna ir netinka, dėl ko jaunas žmogus gali virsti paprasčiausia „daržove“. Depresija dažniausiai pasireiškia per žmogaus apatiją aplinkiniam pasauliui, nuolatinį juntamą nuovargį, pesimistines mintis ir nuolatinį nerimą.
Be gydymo šią ligą nugalėti sunku, o kartais – ir neįmanoma. Todėl savalaikis gydymas gali padėti pasiekti ne tik puikių rezultatų, bet ir patirti kuo mažiau šalutinių reiškinių. Štai naująjį depresijos gydymo būdą pasiūlė LSMU Kauno klinikos, kai pacientas yra gydomas transkranialine magnetine stimuliacija[1].
Kauno klinikos pasiūlė naują ir neinvazinį gydymo metodą
Kauno klinikų gydytojas psichiatras Edgaras Diržius teigia, kad šios procedūros metu pacientas išlieka sąmoningas, jo viršugalvyje yra pridedama elektromagnetinė ritė, sukurianti elektromagnetinį lauką. Anot E. Diržiaus, jis stimuliuoja specifinį smegenų regioną, atsakingą už nuotaiką, o kartojant šią procedūrą galima išgydyti net ir sudėtingą depresijos formą.
Kai kurie pacientai serga ne tik sunkiomis šios ligos formomis, bet ir jiems būna išsivystęs atsparumas gydymui. Vienas iš tokių – Kauno klinikų pacientas Andrius, kuris teigė, jog praėjus kelioms dienoms po procedūros pasijuto geriau, o dabar teigia turintis daugiau jėgų ir energijos. Anot Andriaus, procedūra neprailgo, mat jos metu jis klausėsi muzikos.
Įprastai ši transkrianalinė magnetinė terapija yra taikoma tiems pacientams, kuriems gydymas vaistais nebuvo veiksmingas. Gydymas šiuo metodu praktiškai nesukelia skausmo, o traukulių atsiradimo ar sąmonės netekimo rizika yra mažesnė kaip 0,1 proc. Asmenys, kuriems paskirtas šis gydymo metodas, įprastai gydomi 4–5 kartus per savaitę maždaug 4–6 savaites[2].
Taikant šį metodą gydymo seansai trunka apie 40 minučių, tačiau neseniai JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) patvirtino naują transkrianalinės magnetinės terapijos formą arba kitaip – teta magnetinę stimuliaciją, kuria gydant pacientą seansai trunka tik po 10 minučių, tačiau vis tiek turi būti periodiškai kartojami kasdien kelias savaites.
Depresija taip paplitusi, jog užima pirmąją vietą dažniausių sutrikimų sąraše
Depresija yra viena iš labiausiai paplitusių psichikos sveikatos būklių JAV. Remiantis 2017 m. Nacionalinio narkotikų ir sveikatos tyrimo duomenimis, apie 17,3 mln. JAV gyvenančių suaugusiųjų per 2016 metus patyrė bent vieną didelį depresijos epizodą. Net apie 11 mln. suaugusiųjų patyrė bent vieną didelį depresijos epizodą, po kurio sekė ir sunkūs sutrikimai, praneša JAV nerimo ir depresijos asociacija.
Atlikto tyrimo duomenimis paaiškėjo, jog dažniausiai šia liga serga 18–25 m. amžiaus žmonės ir net 35 proc. suaugusiųjų kuriems pasireiškė depresija, nebuvo gydomi. PSO netgi pripažino, jog „depresija yra pagrindinė negalios priežastis visame pasaulyje“[3].
Tačiau galima pasidžiaugti ir tam tikrais laimėjimais Lietuvoje, mat šia liga sergantys žmonės nebėra atitveriami nuo visuomenės. Pavyzdžiui, atnaujinus vairuotojų psichikos sveikatos tikrinimo reikalavimus, įgyti teisę vairuoti transporto priemonę gali ir tie asmenys, kurie turi lengvos formos nuotaikos sutrikimų, maniją ar depresiją, tam tikras fobijas ir neurozinius sutrikimus[4].
Todėl nereiktų bijoti kreiptis dėl pablogėjusios psichologinės būklės į medikus, nes laiku pradėtas gydymas yra daug veiksmingesnis nei uždelsta „tiksinti bomba“. Šiais laikais depresijos diagnozė taip pat nebereiškia, jog bus užvertos visos norimos karjeros durys.