Dėl Islandijoje išsiveržusio ugnikalnio evakuojami netoliese esantys miestai

Gamta, PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Ugnikalnis
Islandijoje vėl išsiveržė ugnikalnis. Shawn Appel/Unsplash nuotrauka

Islandijoje kyla nauja grėsmė: evakuojami gyventojai ir turistai

Islandijos Reikjaneso pusiasalyje antradienio rytą po stiprių žemės drebėjimų ir požeminio lavos srauto išsiliejimo evakuota grupė gyventojų ir turistų, nes kilo pavojus dėl galimo vulkano išsiveržimo. Islandijos meteorologijos instituto atstovas Benediktas Ofeigssonas patvirtino, kad išsiveržimas yra „labiausiai tikėtinas scenarijus“[1].

Pavojingoje zonoje atsidūrė Grindaviko miestas su 40 namų ir garsioji Mėlynoji lagūna, kur tuo metu buvo 200 žmonių, įskaitant 150 turistų. Keflaviko tarptautinis oro uostas dirba be trikdžių. Jei vulkanas išsiverš, tai bus jau aštuntasis išsiveržimas Sundhnukuro kraterių serijoje per pastaruosius metus.

Ankstesni išsiveržimai padarė žalos Grindavikui, tačiau šį kartą laukiamas didesnis išsiveržimas, nes magma susikaupė ilgesnį laiką. Magmos liejimas prasidėjo ryte ir buvo aktyvuotos lavos aušinimo komandos.

Kelios valandos po paskelbtų perspėjimų vulkanas pradėjo veržtis. Antradienį, balandžio 1 d., apie 6:30 ryto vietos laiku, atsivėrė apie 500 metrų ilgio plyšys netoli Grindaviko miesto. Ugnis, dūmai ir karštis pradėjo veržtis kai iš ugnikalnio pasipylė karšta magma. Filmuotoje medžiagoje matosi kaip karšta masė liejasi link gyvenviečių.

„Plyšys dabar yra apie 500 metrų ilgio ir pasiekė apsauginį barjerą į šiaurę nuo Grindaviko“, sakoma Islandijos meteorologijos tarnybos pranešime. „Plyšys toliau auga ir neatmetama galimybė, kad jis gali atsiverti toliau į pietus“.

Ugnikalnis
Bijant išsiveržimo pasekmių, gyventojai raginami evakuotis. Asa Steinarsdottir/Unsplash

Geologinė situacija kelia grėsmę saugumui ir ekonomikai

Islandija yra ant Vidurio Atlanto kalnagūbrio, todėl sala ypač pažeidžiama žemės drebėjimų ir vulkanų išsiveržimų. Vos prieš metus iš aštuonis šimtus metų ramiai stūksojusio ugnikalnio Reykjanes regione išsiveržusi magma privertė gyventojus evakuotis.

Šalis turi 33 aktyvias vulkanines sistemas. Dabartinė situacija kelia grėsmę ne tik turizmui, bet ir visuomenės saugumui bei ekonomikai, ypač Grindaviko regionui, kur Mėlynoji lagūna yra svarbi turistų traukos vieta.

Antradienį po to, kai buvo evakuota Mėlynoji lagūna, buvo gauti pranešimai apie liepsnas ir dūmus virš vulkaninio plyšio netoli Grindaviko. Paskelbtas įspėjimas gyventojams ir turistams, kad situacija gali sparčiai keistis[2].

Islandijos meteorologijos tarnyba stebi situaciją ir nurodė, kad magma dar nepasiekė gyvenviečių. Gyventojams ir turistams rekomenduojama sekti naujienas ir laikytis oficialių instrukcijų. Grindaviko regiono gyventojams išsiųsti SMS perspėjimai trimis kalbomis, įskaitant lenkų, dėl elektros ir karšto vandens taupymo.

Islandija, esanti virš vulkaninio karštojo taško, yra žinoma dėl savo geologinio aktyvumo. Paskutinis didelis išsiveržimas įvyko 2010 m. Eyjafjallajokudlio vulkane, kai pelenų debesys sutrikdė skrydžius. Per 2024 m. buvo užfiksuoti bent septyni išsiveržimai netoli Grindaviko, dėl kurių miestas buvo evakuotas.