Degindami žvakes būkite atsargūs: kai kurios gali pakenkti sveikatai

Alternatyvos, SaugumasMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Atmosfra
Degindami žvakes būkite atsargūs: kai kurios gali pakenkti sveikatai. Libby Penner/Unsplash nuotrauka

Žvakės – ne tik graži dovana, bet ir nuodas

Prieš išrandant elektros lemputę, žvakės bei žibintai buvo pagrindiniai mūsų šviesos šaltiniai. Šiandieniniame pasaulyje žmonės žvakes naudoja kaip dekoracijas, apeigose ir atsipalaidavimui. Dalis įmonių šiandien žvakes gamina iš parafino vaško ir kitų medžiagų, pavyzdžiui, bičių, sojų ar palmių vaško. Būtent parafino vaškas yra gaunamas iš naftos. Tačiau kitoje ginčo pusėje esantys žmonės teigia, kad tokiose žvakėse nėra pakankamai toksinų, jog jos keltų grėsmę sveikatai.

Per Kalėdas ir Naujuosius metus dažnai vieni kitiems dovanojame žvakes, kuriomis ir patys tamsiais vakarais kuriame namų jaukumą. Tačiau kurį laiką kalbama, jog jeigu žvakės turi ryškių spalvų ir yra aromatizuotos, jos gali kenkti sveikatai[1]. Skelbiama, jog didelė dalis prekybos centruose parduodamų žvakių yra pagamintos iš nenatūralių medžiagų, todėl kai jas deginame, akivaizdžiai matome rūkstančias nuodingas juodas smalkes. Tad kokias žvakes deginti patiems ir kokias – dovanoti artimiesiems?

Deginant kai kurias kvapiąsias parafinines ar gelio žvakes į aplinką sklinda acetaldehidas, formaldehidas bei naftalenas. Be to, degant žvakėms susidaro suodžiai, nusėdantys ant grindų, kilimų ar elektros prietaisų. Šios medžiagos esą gali sukelti neurologinius, lėtinius arba vėžinius susirgimus. Smulkiosios dalelės, kurios patenka į orą deginant smilkalus bei žvakes, laikomos pavojingomis, nes absorbuoja toksines medžiagas bei mikroorganizmus, kurių yra ore, ir perneša juos į kvėpavimo takus.
Kad išvengti minėtos žalos, derėtų rinktis natūralias bičių ar sojų vaško žvakes. Galbūt jos greičiau sudega, tačiau tuo pat metu skleidžia malonų kvapą. Būtent tokio tipo žvakės neturi ryškių spalvų ir nėra prikvėpintos. Vis dėlto, net ir natūralių žvakių nerekomenduojama deginti dideliais kiekiais, vėliau būtinai išvėdinant namus.
Žvakės
Žvakės – ne tik graži dovana, bet ir nuodas. Niklas Ohlrogge/Unsplash nuotrauka

Rekomenduojama rinktis natūralias žvakes ir kvapiklius

Kad namai kvepėtų Kalėdomis, siūloma rinktis ne tik natūralias žvakes, bet ir natūralius kvapiklius. Pastaruosius, beje, galima pasigaminti namuose. Iš tikrųjų namus teršia ne tik smilkalai ir žvakės, bet ir kvapikliai, kurie jungiami į elektros tinklą. Į juodąjį sąrašą, be kita ko, įeina ir į klozetą dedami muiliukai. Šiose priemonėse galima rasti formaldehido, sintetinių dažų, kvapiųjų medžiagų bei ftalatų. Daugelis šių medžiagų, kaip skelbiama, yra toksiškos, todėl gali sukelti vėžinius susirgimus ir sudirginti odą.

Vis dėlto, žmonės yra įpratę ne tik degti namuose žvakes, tačiau taip pat – jas dovanoti artimiesiems. Šiuo atveju rekomenduojama dar viena alternatyva – „žvakės” su LED lemputėmis, kuriant mažiau toksišką gyvenamąją erdvę. 

Žvakės
Rekomenduojama rinktis natūralias žvakes ir kvapiklius. Shashi Chaturvedula/Unsplash nuotrauka

Europos Sąjungoje nėra bendro draudimo naudoti švinines dagtis žvakėse

Šiuo metu Jungtinėse Amerikos Valstijose žvakių dagčių sudėtyje švino nėra[2]. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, žvakių gamyboje naudojamos dagtys paprastai gaminamos iš natūralių medžiagų, tokių kaip medvilnė ar mediena. Tačiau Europos Sąjungoje (ES) nėra bendro draudimo naudoti švinines dagtis žvakėse. Tad gamintojai savanoriškai gali atsisakyti šios medžiagos dėl galimos žalos sveikatai.

Kita vertus, nors galime atsisakyti tam tikros rūšies žvakių, mus supa begalė kitų veiksnių, įtakojančių sveikatą. Pavyzdžiui, kasdieniame gyvenime nuolatos susiduriame su kietosiomis dalelėmis iš automobilių išmetamųjų dujų, gamyklų taršos ir bet ko kito, kas degina iškastinį kurą. Anot kai kurių senesnių tyrimų, žvakėse esantis kietųjų dalelių kiekis netgi nėra pakankamas, jog sukeltų sveikatos sutrikimų žmonėms; esą jei tinkamai naudojate žvakes gerai vėdinamoje patalpoje, mažai tikėtina, kad jos turės didelės įtakos sveikatai. Vis dėlto, kadangi nėra vieningo atsakymo į klausimą, ar žvakės gali paveikti sveikatą, ko gero, pravartu nerizikuoti.

Patarimai, kaip elgtis su žvakėmis

Kad kuo mažiau terštumėte orą, kuriuo kvėpuojate, naudinga paisyti taisyklių.

Nedeginkite žvakių skersvėjyje

Apipjaukite dagtį, jei jis ilgesnis nei 5-10 milimetrų

Užuot užpūtę žvakę, naudokite žvakių prilaikymo priemonę arba pamerkite dagtį į vašką

Užgesinę žvakę išvėdinkite kambarį

Kaip jau supratote, žvakės, pagamintos iš sojų ar bičių vaško, kokosų aliejaus bei gyvulinių riebalų yra laikomos sveikesnėmis. Tačiau bet kas, kas yra deginama, išskiria kenksmingas kietąsias daleles bei chemines medžiagas[3]. Tačiau gerai vėdinamoje patalpoje degančių žvakių dūmai greičiausiai neturės didelės įtakos sveikatai.

Kol kas nėra taisyklių, pagal kurias būtų reikalaujama išsamiai nurodyti žvakių sudėtį. Blogoji šios situacijos pusė ta, kad dėl minėtos priežiūros trūkumo įmonės gali žymėti žvakes kaip „sojų“, net jei sojų vaškas sudaro tik nedidelę dalį vaško. Tad jei įmanoma, patariama rinktis žvakes, pažymėtas 100 proc. sojų vaško, bičių vaško ir pan. etiketėmis. Taip pat pravartu įsitikinti, kad dagtis yra medvilninis ar medinis. Jeigu vis tik negalite atsispirti kvapnioms žvakėms, ieškokite žvakių su eteriniais aliejais arba tų, kurių sudėtyje nėra ftalatų.

Ar galiu pasigaminti kvapiklius pats?

Iniciatyva kurti savo žvakes – išties sveikintina. Patys pasirinkdami ingredientus, turite unikalią galimybę sumažinti potencialiai kenksmingų cheminių medžiagų, dažniausiai randamų komercinėse žvakėse, poveikį. Tačiau svarbu pripažinti iššūkius, susijusius su visų rankų darbo žvakių komponentų grynumo ir saugumo užtikrinimu. Tai apima vašką, dagtis ir bet kokius natūralius dažus bei eterinius aliejus, kuriuos pasirinksite naudoti.

Kita vertus, galite įgyvendinti ir kitas malonių kvapų idėjas.

  • Norėdami užfiksuoti gaivą namuose, puode su filtruotu vandeniu sumaišykite vienos ekologiškos citrinos griežinėlius, saują šviežių mėtų lapelių ir ekologiškų levandų žiedlapių. Šis mišinys suteikia gaivų bei nuotaiką pakeliantį kvapą. 
  • Norėdami išgauti gaivų atogrąžų aromatą, puode sumaišykite vieno ekologiško laimo griežinėlius, pusę puodelio kubeliais pjaustyto ananaso (šviežio arba šaldyto) ir arbatinį šaukštelį ekologiško vanilės ekstrakto. Šis mišinys suteikia gyvybingą atmosferą patalpoje. 
  • Norėdami sužadinti šventinę žiemos dvasią, naudokite vieno ekologiško apelsino griežinėlius, saują spanguolių, kelias rozmarino šakeles bei dvi cinamono lazdeles. Šis derinys suteikia širdžiai mielą ir gaivinantį aromatą, puikiai papildantį atostogų sezoną.