- Nacionalinė koncertų salė – už šimtus milijonų eurų
- Vos pradėtas projektas jau dabar kelia diskusijas
- Sostinėje – drama ir dėl Nacionalinio stadiono
Nacionalinė koncertų salė – už šimtus milijonų eurų
Vilniuje prasideda Nacionalinės koncertų salės statybos darbai. Kaip skelbia sostinės savivaldybė, šiam projektui bus skiriamas valstybės biudžeto finansavimas pagal Kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonę.
Bendra projekto vertė sieks 121,254,000 Eur, o projekto biudžete nustatyta didžiausia galima tinkamų finansuoti išlaidų suma – 98,850,000 Eur[1]. Projekto vykdytojas privalo prisidėti prie projekto įgyvendinimo ne mažiau kaip 18,48 proc. projekto vertės.
Salė turėtų atsirasti ant Tauro kalno, V. Mykolaičio- Putino gatvėje. Šiuo metu planuojama, kad projekto veiklų pabaiga įvyks 2029 m. pabaigoje. Vis dėlto, dėl projekto jau dabar kyla daugybė klausimų. Nestinga nei abejonių dėl projekto kainos, nei diskusijų dėl rangovo. Ar Nacionalinė koncertų salė taps dar vienu amžiaus projektu, kuriuo jau yra tapęs liūdnai pagarsėjęs Nacionalinis stadionas?
Vos pradėtas projektas jau dabar kelia diskusijas
Vilniaus savivaldybės teigimu, Nacionalinės koncertų salės sostinei reikia jau ne vienerius metus. Šio projekto tikslas – sudaryti sąlygas kultūros paslaugų kokybės, patrauklumo ir prieinamumo didinimui, projekto uždavinys – užtikrinti reikiamą patalpų infrastruktūrą, reikalingą gerinti kultūros paslaugų teikimą ir prieinamumą Vilniaus mieste.
Vis dėlto, kaip pastebi Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Aleksandras Nemunaitis, jau dabar šie statybos darbai gali sukelti įtarimų. Jis pirmiausia dėmesį atkreipia į projekto kainą ir konkursą.
„Vilniuje prasideda Nacionalinės koncertų salės statybos darbai! Apie tai skelbia Vilniaus miesto savivaldybė. Apie tai, kaip viskas bus gražu, kiek žmonių talpins ir t.t. Jums pasakos VMS klerkai. Skelbiama, kad koncertų salė išsiskirs savo akustika, kuriai buvo skiriamas ypatingas dėmesys projektuojant statinį. Papasakosiu ko jums tie VMS klerkai nepasakys. Objekto kaina ~121 mln. Eur. Beveik viską moka LR Kultūros ministerija. Daug tai ar mažai turėjo nustatyti organizuojamas tarptautinis konkursas“, – teigia A. Nemunaitis[2].
Savivaldybės tarybos narys taip pat akcentuoja tai, kad prieš 5-erius metus Profsąjungos rūmai buvo griaunami skubos tvarka, buvo žadama, kad tuoj tuoj prasidės statybos, nors vėliau buvo pripažinta, kad tai vyko pažeidžiant įstatymus ir mokant beveik dvigubai.
„Kažko iš to pasimokėme? Statys tą Koncertų salę, nors ir vyko tarptautinis konkursas, UAB „Gilesta“, kuri panašių objektų (sprendžiant iš įmonės finansinių ataskaitų) nėra stačiusi. Konkursas vyko du kartus. Pirmas įvyko, bet kai jau buvo žinomas nugalėtojas, konkurso rezultatai buvo anuliuoti (ne tas laimėjo?) ir konkursas buvo skelbiamas iš naujo. Kokia oficiali priežastis? Kad neva netinkamai įvertino reikalavimus akustikai. Pala pala, bet juk buvo skelbiama, kad akustika yra svarbiausias dalykas statant šį objektą? Kaip tuomet organizavote pirmą pirkimą???“, – feisbuke skelbė A. Nemunaitis, pridūręs, kad šį projektą teks atidžiai stebėti kaip ir garsųjį, Vilniuje jau dešimtmečius statomą Nacionalinį stadioną.
Sostinėje – drama ir dėl Nacionalinio stadiono
Vilniuje jau ne vienerius metus bandoma baigti statyti Nacionalinį stadioną, tačiau šio projekto ateitimi abejoja net didžiausi optimistai. Juk stadionas pradėtas projektuoti dar sovietiniais laikais, 1985 m. Projektas patvirtintas 1987 m., o po metų prasidėjo darbai. Tačiau jie buvo sustabdyti 1993 m., konstrukcijos ir pamatai buvo užkonservuoti.
2008 m. vėl buvo prisiminta idėja projektą atkurti, tuometinė valdžia tam surado 33,6 mln. eurų sumą, tačiau to nepakako. Neradus daugiau finansuotojų, darbai vėl ėmė ir sustojo, objektas liko stovėti apleistas. 2015 m. vėl pasirodė kalbų, kad nacionalinio stadiono projektas gali būti atkurtas. Vis tik, įvykęs koncesijos konkursas buvo pripažintas neteisėtu.
Pastaruosius keletą metų apie stadiono statybas jau buvo kalbėta su daugiau optimizmo, daugelis iš tiesų patikėjo, kad ironiškai amžiaus projektu vadinamos statybos galiausiai bus užbaigtos sėkmingai. Tačiau ir šį kartą statybos nebuvo užbaigtos dėl kilusio milžiniško skandalo.
Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ perėmė nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“. Bendrovės valdybos pirmininkas Arvydas Avulis sako, kad šiuo metu apie projekto pabaigą ir terminus kalbėti net neverta. Pasak sostinės mero Valdo Benkunsko, vien faktinė komplekso statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc. Skaičiuojama, kad statybos darbai pabrango 27,1 mln. eurų.
Primename, kad „BaltCap“ susidūrė su reputacijos problemomis dėl Šarūno Stepukonio veiklų. Jis įtariamas pasisavinęs apie 40 mln. eurų, kurių bent dalį galėjo pralošti kazino. Tyrimą dėl Š. Stepukonio veiklos kontroliuoja Europos Prokuratūra, jį atlikti pavesta Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai (FNTT).