Daktaras atskleidė tiesą apie energetinius gėrimus: štai kodėl jie turi būti uždrausti

Įdomybės, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Energiniai gėrimai
Cukrus ir kofeinas gėrimuose neatbaido vartotojų. Min An/ Pexels nuotrauka

Diskusijos apie energinius gėrimus: toksikologas perspėja apie pavojus

Energiniai gėrimai pilni kofeino ir taurino, pridėtinio cukraus, skonio stipriklių, tapo tokie populiarūs tarp paauglių, kad Lietuvoje teko įvesti amžiaus cenzą, draudžiantį juos pirkti itin jauniems vaikams. Tai yra tarsi energijos užtaisas, kuris padeda studentams ištverti bemieges mokslų naktis ar naktinėse pamainose dirbantiems išlaikyti budrumą. Tačiau vaikai ėmė piktnaudžiauti kitokius pojūčius sukeliančiu gėrimu.

Kofeinas nėra toks kenksmingas, jei vartojamas su saiku ir sulaukus tinkamo amžiaus. Šiuose produktuose esantis taurinas net turi gerų funkcijų ir apsaugo smegenis nuo senėjimo. Tačiau dažnas ir perteklinis vartojimas yra pavojingas. Jie gali kenkti tiek skrandžiui, tiek svorio augimui ar net hormonų veiklai. Blogiausias dlaykas paie energetinius gėrimus yra poveikis vaikų ir paauglių širdies sveikatai.

Greito dalijimosi informacija ir nuolatinio socialinių tinklų diskusijų šurmulio amžiuje tam tikros temos neišvengiamai tampa karštomis diskusijomis. Viena iš tokių temų pastaruoju metu yra energinių gėrimų vartojimas. Didėjant susirūpinimui dėl jų saugumo, žinomas toksikologas daktaras Gábor Zacher nusprendė išsakyti savo nuomonę ir nušviesti šią ginčytiną temą.

Pradėdamas naują seriją savo socialinės žiniasklaidos platformose, kurioje jis pasisako įvairiais pasauliniais klausimais, daktaras Zacheris pasinaudojo proga ir pradėjo nuo energinių gėrimų. Glaustame vaizdo įraše jis paaiškino savo poziciją, pabrėždamas pagrindinį ginčytiną dalyką – kofeiną.

Tarp įvairių nuomonių apie energinių gėrimų pardavimą ir vartojimą, labai svarbu suprasti pagrindinę problemą, sako jis. Iš esmės kalbame apie kofeiną. Kofeinas, kaip daugelis iš mūsų žino, tapo visur esančia mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Kofeino buvimas neabejotinas – nuo trijų miligramų pėdsakų, randamų net kavoje be kofeino, iki 80-150 miligramų, esančių sodriame energiniame gėrime. Iš kitos pusės, vidutiniame energetiniame gėrime yra apie 80 miligramų to paties komponento.

Energetiniai gėrimai
Paaugliai mėgsta gėrimus, kurie suteikia energijos ir yra pilni cukraus. Harry Singh/ Pexels nuotrauka

Kofeino kiekį itin svarbu riboti ir kontroliuoti, o su saldžiais gėrimais tai sudėtinga

Gydytojas taip pat komentavo galimą kofeino keliamą pavojų, ypač pažeidžiamoms grupėms, pavyzdžiui, jaunesniems nei 14 metų vaikams ir besilaukiančioms motinoms. Tačiau jo pranešimo esmė buvo susijusi su, regis, šališku visuomenės požiūriu į energinius gėrimus. Dr. Zacheris piešė vaizdingą paveikslą. Jis siūlo įsivaizduoti du jaunuolius, vaikštinėjančius po miestą, su energiniais gėrimais rankose, įsitraukusius į neįpareigojantį pokalbį.

Daugeliui jie iš karto asocijuotųsi su tam tikru stereotipu. Tačiau jei tie patys asmenys sėdėtų kavinės terasoje ir gurkšnotų latte ar espreso kavą, mūsų vertinimai smarkiai skirtųsi, mano ekspertas. Pasak daktaro G. Zacherio, ironiška tai, kad abiem atvejais kofeino suvartojimas iš esmės nesikeičia.

Toks išankstinis nusistatymas, jo nuomone, yra nepagrįstas. Užuot uždraudus tokius produktus kaip energiniai gėrimai, gyvybiškai svarbu šviesti apie jų sudėtį ir poveikį. Jis pabrėžia, kad užuot nustūmus produktą į šalį dėl nepagrįstų išankstinių nuostatų, reikėtų siekti šviesti vartotojus. Jo profesine nuomone, viena skardinė energinio gėrimo, suvartojama kasdien, neturėtų kelti didelio pavojaus sveikatai.

Baigdamas savo vaizdo pranešimą, daktaras G. Zacheris apibendrino savo nuomonę, skaydamas, kad draudimas retai būna išeitis. 14-18 metų amžiaus asmenims svarbiausia yra saikingumas. Tokiems paaugliams, kurie susidomi gėrimo poveikiu ar skoniu gali dar išsisukti be pažeidos. Vienas gėrimas? Vargu ar tai bus problema, kaip teigia toksikologas.

Pasaulyje, kuriame gausu greitų sprendimų ir dar greitesnių draudimų, daktaro Zacherio požiūris į energinius gėrimus yra naujas, moksliškai pagrįstas požiūris. Nesvarbu, ar sutinkame su jo nuomone, ar ne, ji neabejotinai pabrėžia supratimo ir švietimo, o ne visuotinių draudimų svarbą.

Ginčai, susiję su populiariais energiniais gėrimais: paauglius traukianti reklama ir cukrus

Sparčiai populiarėjančiame populiariosios kultūros pasaulyje, kurį valdo įtakingieji asmenys ir virusinės tendencijos, atsirado naujas energinis gėrimas „Prime Energy“ . Jis sparčiai užvaldė paauglių grupes ir net vaikus. Šis gėrimas, kurį remia socialinės sensacijos kaip Loganas Paulas ir KSI, užkariavo jaunimo rinką. Tačiau po įtakingųjų palaikymo ir rinkodaros meistriškumo blizgesiu iškilo susirūpinimas dėl gėrimo saugumo, ypač dėl jame esančio kofeino kiekio ir galimo poveikio jauniems vartotojams.

Nors gėrimo rinkos pasiekiamumas neabejotinai didelis, medikai ir įstatymų leidėjai atkreipė dėmesį į problemas, susijusias su šio gėrimo vartojimu vaikams ir paaugliams. Niujorko senatorius Chuck Schumer laiške FDA komisarui Dr. Robert Califf pabrėžė, kad produktas agresyviai orientuotas į jaunimo grupę, ir teigė, kad jo poveikis sveikatai gali būti rimtas.

C. Šumeras atkreipė dėmesį į tai, kad šis gėrimas yra naujas ir kad jis daro didelę įtaką socialinei žiniasklaidai, todėl gali kelti grėsmę, nes daugelis tėvų gali nežinoti apie jo sudėtį ir poveikį. Kofeino kiekis „Prime Energy“ gėrime kelia nerimą, jei jį palygintume su kitais gėrimais. Pranešama, kad 12 uncijų skardinėje yra 200 miligramų kofeino.

Tai atitinka kofeino kiekį šešiose „Coca-Cola“ skardinėse arba dvigubai daugiau nei populiariame „Red Bull“ . Ši koncentracija gerokai viršija įprastiniuose gaiviuosiuose gėrimuose esantį kofeino kiekį ir net lenkia kai kurių pagrindinių rinkoje esančių energinių gėrimų prekės ženklų kofeino kiekį. Pažymėtina, kad tokiuose energiniuose gėrimuose, kaip „Monster“ ar „Red Bull“ , nors juose taip pat yra nemažai kofeino, yra cukraus, kuris organizmą gali veikti kitaip nei vien tik kofeino turintys gėrimai.

Pavojus nėra tik hipotetinis. BirminghamLive pranešė apie incidentą, kai po „Prime Energy“ gėrimo vartojimo vaiką ištiko širdies priepuolis, dėl kurio teko skubiai apsilankyti ligoninėje. Tokie incidentai sustiprina daugelio sveikatos priežiūros specialistų susirūpinimą dėl galimo pavojaus, kurį gali kelti energiniai gėrimai, ypač jaunesniems vartotojams.

Šie gėrimai nuo jų pasirodymo 2022 m. tapo virusine sensacija, ypač tarp vyriškos lyties paauglių ir ikimokyklinukų. Tai savo ruožtu įžiebė tėvų, pedagogų, įstatymų leidėjų ir sveikatos priežiūros specialistų susirūpinimą. Nors ilgalaikiam kofeino poveikiui vaikams tirti reikėtų atlikti daugiau tyrimų, ekspertų patarimai linksta į atsargumą. Dr. Tracy Zaslow, vaikų sporto medicinos specialistė, pabrėžia žalingą kofeino poveikį miego režimui, besivystančioms neurologinėms sistemoms ir galimą fizinę priklausomybę.

„Prime Energy“
„Prime“ gėrimai užvaldė paauglius. Socialinių tinklų nuotrauka

Kofeino šaltiniai gali būti nežinomi, o poveikis retai būna teigiamas

Šeimos medicinos gydytojas, atkreipia dėmesį į galimus emocinius ir psichinius padarinius, kurie gali atsirasti dėl stimuliatorių įtraukimo į jauno žmogaus organizmą. Nors daugelis suaugusiųjų kofeino vartojimą įveikia be neigiamų pasekmių, tačiau per didelis jo kiekis gali sukelti įvairių simptomų – nuo neramumo ir aukšto kraujospūdžio iki virškinimo problemų ir dehidratacijos.

Sertifikuota sporto dietologijos specialistė Jordan Hill taip pat atkreipia dėmesį į retas, bet sunkias per didelio kofeino vartojimo pasekmes, kurios kraštutiniais atvejais gali būti mirtinos. Priešingai nei daugelis mano, energinių gėrimų sąvoka energija nebūtinai reiškia maistingumą. Padidėjęs budrumas jaučiamas ne dėl maistinių medžiagų, o dėl šiuose gėrimuose esančių stimuliatorių.

Be to, yra aiškus skirtumas tarp energinių ir sportinių gėrimų, kurių sudėtyje yra angliavandenių, mineralų ir kartais vitaminų. Kadangi gėrimų pasirinkimas labai platus, asmenims, ypač tėvams, labai svarbu suprasti galimą riziką, susijusią su jų vartojimu. Atviri pokalbiai su vaikais apie šiuos gėrimus, sportinių ir energinių gėrimų atskyrimas ir savo tolerancijos kofeinui supratimas – tai žingsniai siekiant užtikrinti sveikatą ir saugumą.

Kaip ir daugelyje kitų dalykų gyvenime, svarbiausia yra saikingumas. O tiems, kurie mano, kad kofeinas gali juos neigiamai paveikti, svarbiausia kreiptis į gydytoją. Daugeliui rytinis ritualas prasideda nuo verdamos kavos ar verdamos arbatos aromato. Ši maloni patirtis, kurią papildo šiuose gėrimuose esantis kofeinas, suteikia taip reikalingą energijos pliūpsnį dienos pradžiai. Dienai įsibėgėjus, neretai žmonės griebiasi daugiau kofeino turinčių gėrimų, kad išliktų energijos.

Tačiau ar toks įprastas vartojimas yra nekenksmingas, o gal čia slypi kažkas daugiau? Kofeinas yra natūralus stimuliatorius, randamas įvairiuose augaluose, iš kurių gaminami tokie populiarūs gėrimai kaip kava, arbata ir šokoladas. Be natūralių šaltinių, kai kurie augalai, pavyzdžiui, guarana, yerba mate (Ilex paraguariensis) ir Ilex guayusa, naudojami aromatizuoti ir juose taip pat yra kofeino. Be to, kofeino dažnai dedama į įvairius maisto produktus ir gėrimus.

Kava
Kofeinas dažnai nevertinamas kaip pavojingas, jei tai kava ar arbata. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Kiek kofeino yra per daug ir nesveika?

Gali kilti klausimas, kaip nustatyti kofeino kiekį įvairiuose produktuose? Nors daugelyje produktų etiketėse savanoriškai nurodomas kofeino kiekis, vartotojai turėtų būti atsargūs bandydami naujus produktus, kuriuose nenurodytas kofeino kiekis. Yra internetinių šaltinių, kuriuose apskaičiuojamas kofeino kiekis įprastuose produktuose, pavyzdžiui, kavoje ar arbatoje, tačiau tikrasis kofeino kiekis gali skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių kaip produkto kilmė ir paruošimas.

FDA nurodo, kad suaugusiesiems per dieną suvartojant iki 400 miligramų kofeino, t. y. maždaug 4-5 puodelius kavos, tikėtina, kad kofeinas neturės neigiamo poveikio. Tačiau individuali reakcija į kofeiną gali skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių, kaip kūno svoris, jautrumas ir tam tikros medicininės būklės ar vaistai. Nors FDA nenurodė, kokia riba gali būti taikoma vaikams, Amerikos pediatrų akademija pataria jiems kofeino nevartoti.

Per didelio vartojimo simptomai gali būti nemiga, nerimas, padažnėjęs širdies plakimas, skrandžio problemos ir disforija. Be to, per trumpą laiką suvartojus apie 1200 miligramų kofeino, gali pasireikšti toksinis poveikis, įskaitant traukulius. Vis didesnį susirūpinimą kelia produktai su grynu arba labai koncentruotu kofeinu, kuris kelia didelį pavojų sveikatai. Net ir nedideli šių produktų kiekiai gali sukelti pavojingą poveikį sveikatai, o kraštutiniais atvejais gali baigtis mirtimi.

Nors kofeinas gali padidinti budrumą, jis negali pakeisti atkuriamojo miego poveikio. Atsižvelgiant į tai, kad kofeino pusinės eliminacijos laikas organizme yra 4-6 valandos, jo vartojimas vėlyvą popietę ar vakare gali sutrikdyti miegą. Jei ketinate atsisakyti kofeino, patartina jo vartojimą mažinti palaipsniui, kad išvengtumėte abstinencijos simptomų, tokių kaip galvos skausmas ir nerimas.

Nors kofeino vartojimo nutraukimas nelaikomas pavojingu gyvybei, jo poveikis gali būti nemalonus. Pasikonsultavę su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, galėsite pasiūlyti pritaikytas strategijas norintiems sumažinti arba atsisakyti kofeino vartojimo. Kofeinas gali būti maloni ir energijos suteikianti mitybos dalis, labai svarbu jį vartoti apgalvotai ir suprasti galimą jo poveikį sveikatai. Nesvarbu, ar mėgaujatės rytiniu kavos gėrimu, ar svarstote apie mitybos pokyčius, žinios yra raktas priimant pagrįstus sprendimus dėl kofeino vartojimo.