
D. Trumpas pasirašo įsaką, kuris pakeis JAV rinkėjų registracijos procesus
JAV prezidentas Donaldas Trumpas žengė dar vieną žingsnį, siekdamas apsaugoti Amerikos rinkimų vientisumą, pasirašydamas vykdomąjį įsaką, kuris atneš reikšmingų ir būtinų pokyčių į šalies rinkėjų registracijos procesą. Ši priemonė, pristatyta kaip atsakas į ilgalaikes rinkimų sistemos spragas, įveda griežtus pilietybės patikrinimo reikalavimus, užtikrinančius, kad tik teisėti amerikiečiai galėtų balsuoti federaliniuose rinkimuose.
„Tai didžiausias ir svarbiausias vykdomasis sprendimas, kokį esame priėmę šioje šalyje“, antradienį paskelbė Baltųjų rūmų sekretorius Willas Scharfas, pabrėždamas, kad šis įsakas yra esminė D. Trumpo strategijos dalis, kovojant su nelegalia imigracija ir stiprinant rinkimų saugumą.
Prezidento įsakas taip pat sprendžia pašto balsavimo problemas, užkirsdamas kelią pavėluotiems balsams, kurie kelia abejonių rinkimų skaidrumu. D. Trumpas, remdamasis savo vizija, siekia užtikrinti, kad rinkimai atspindėtų tikrąją amerikiečių valią, o ne būtų iškreipti abejotinų praktikų.
„Mūsų šalis serga nuo suklastotų rinkimų, ir mes tai ištaisysime“, sakė jis, pabrėždamas, kad tai tik pradžia platesnių reformų, kurios bus įgyvendintos artimiausiu metu.
Ši išplėstinė tvarka keičia federalinę rinkėjų registracijos formą, reikalaujant įrodymų apie pilietybę, kad būtų galima balsuoti[1]. Taip pat suteikia federalinėms agentūroms teisę mažinti finansavimą valstijoms, kurios nesilaikys reikalavimų, ir nurodo Teisingumo departamentui persekioti tai, ką Baltieji rūmai laiko „rinkimų nusikaltimais“.
JAV Konstitucija suteikia teisę valstijoms ir Kongresui nustatyti rinkimų taisykles ir nenumato prezidentui tokios galios. Šios nuostatos gali būti atšauktos.
Respublikonai jau ilgai bando pakeisti rinkimų taisykles
Respublikonai, vadovaujami D. Trumpo, jau seniai kovoja už pilietybės patikrinimą, siekdami apsaugoti rinkimų procesą nuo galimų piktnaudžiavimų. Šis įsakas atspindi ir Kongrese svarstomą „Amerikiečių rinkėjų tinkamumo apsaugos įstatymą“ (Save Act), kuris sustiprintų rinkėjų tapatybės patikrą. Tai reikalavimas, kuris iš karto galėtų panaikinti balsavimą paštu ir internetu, jau galiojantį 42 valstijose, taip pat Kolumbijos apygardoje ir Guame.
Pavyzdžiui, 2013 m. JAV Aukščiausiasis Teismas 7-2 sprendimu nusprendė, kad Arizona negali reikalauti pilietybės įrodymo norint balsuoti federaliniuose rinkimuose. Galimybę nustatyti reikalavimus federalinėje formoje turi bipartinis Rinkimų pagalbos komitetas. Teismai taip pat sustabdė bandymus apeiti šiuos reikalavimus.
Ekspertai tikina, kad šios priemonės padarys balsavimą sunkesnį, o ne lengvesnį. Pagal 2023 m. Valstybės departamento duomenis, mažiau nei pusė amerikiečių turėjo galiojantį pasą, o beveik 69 milijonai moterų, pakeitusių pavardę, sunkiai galėtų pateikti atitinkančius dokumentus, remiasi „Center for American Progress“ analize[2].
Nors kritikai teigia, kad šios priemonės viršija prezidento galias, D. Trumpo šalininkai mato tai kaip būtiną žingsnį atkuriant pasitikėjimą sistema, kurią ilgą laiką kamavo abejonės. Šios priemonės skirtos ne apsunkinti procesus, o apsaugoti.
Rinkimų tvarka jau po truputį keičiasi
Nepaisant JAV prezidento teiginių apie plačiai paplitusią rinkimų apgavysčių problemą, federalinis įstatymas jau draudžia nepiliečiams balsuoti, su baudomis, įskaitant iki penkerių metų kalėjimo bausmę. Dabartinės rinkimų sistemos jau naudoja kelis federalinius duomenų bazes rinkėjų tinkamumui patikrinti, įskaitant pilietybės duomenis iš Vidaus saugumo departamento.
Po 2024 m. rinkimų „Cybersecurity and Infrastructure Security Agency“ direktorė Jen Easterly, kuri atsako už rinkimų saugumą JAV, teigė: „Mūsų rinkimų infrastruktūra niekada nebuvo saugesnė, o rinkimų bendruomenė geriau pasirengusi vykdyti saugius, laisvus ir teisingus rinkimus amerikiečiams.“
Vis dėlto D. Trumpas šią tvarką pristatė kaip esminį žingsnį „ištaisant mūsų rinkimus“, teigdamas, kad šalis „serga“ nuo to, ką jis pavadino „klaidingais rinkimais“. Jis pridūrė, kad „yra kitų žingsnių, kuriuos imsimės per ateinančias savaites“, kalbant apie rinkimų procesą.
Šis veiksmas tęsia D. Trumpo ilgalaikes pastangas pakeisti demokratinį dalyvavimą, primenant jo 2020 m. memorandumą, kuriuo siekė išbraukti nepiliečius iš gyventojų skaičiavimo, kuris būtų naudojamas braižyti kongresinius rajonus. Retorika ir vėlesni veiksmai rodo galimą transformuojantį, ir labai prieštaringą, požiūrį į rinkėjų tinkamumą, kuris gali pakeisti priėjimą prie balsavimo urnos.
„Galbūt kai kurie žmonės mano, kad neturėčiau skųstis, nes mes laimėjome triuškinamai, bet turime ištaisyti savo rinkimus.“, pasirašydamas antradienio įsakymą, sakė D. Trumpas.