D. Trumpo inauguracijoje pasirodys Muskas, Bezosas ir Zuckerbergas
Jau pirmadienį išrinktojo JAV prezidento inauguracijoje pasirodys ir technologijų milijardieriai Elonas Muskas, Jeffas Bezosas ir Markas Zuckerbergas. Jie prisijungs prie kitų žymių asmenų, įskaitant kandidatus į ministrų kabinetą ir naujai išrinktus pareigūnus. Naujojo valstijų vadovo dešiniąja ranka tapęs E. Muskas, į rinkimų kampaniją investavęs daugiau kaip 250 mln. dolerių, padėkojo už jam suteiktą svarbų vaidmenį ir pasitikėjimą.
Prie naujosios valdžios prisitaikė ir „Meta“ generalinis direktorius M. Zuckerbergas, pertvarkęs savo lobistų komandą ir peržiūrėjęs turinio moderavimo politiką, kad ji atitiktų būsimos respublikonų administracijos reikalavimus. Bendrovės „Meta“ ir „Amazon“ į D. Trumpo inauguracijos fondą įnešė po 1 mln. dolerių[1].
Tuo tarpu „Amazon“ įkūrėjas J. Bezosas laikraščiui „The Washington Post“ nurodė per rinkimus norintis išlikti neutralioje pozicijoje. Jo kosmoso bendrovė „Blue Origin“ meta iššūkį E. Musko „SpaceX“ dėl dominavimo raketų paleidimo srityje, nors neseniai atidėjo pirmąjį paleidimą. Tuo tarpu M. Zuckerbergas ir E. Muskas toliau konkuruoja dirbtinio intelekto kūrimo ir socialinės žiniasklaidos inovacijų srityse.
Jau pirmadienį D. Trumpas bus prisaikdintas 47-uoju valstijų vadovu
D. Trumpas oficialiai pradės eiti 47-ojo Jungtinių Valstijų prezidento pareigas per inauguracijos ceremoniją 2025 m. sausio 20 d.[2] Tai bus jo antroji kadencija Baltuosiuose rūmuose po pirmojo prezidentavimo 2017-2021 m. Iki tol prezidento pareigas toliau eis Joe Bidenas.
Inauguracija – kas ketverius metus rengiamas istorinis įvykis – reiškia oficialų valdžios perdavimą. Per ceremoniją prisiekia išrinktasis prezidentas ir išrinktasis viceprezidentas ir oficialiai pradeda savo kadenciją. D. Trumpas duos prezidento priesaiką, kuria pasižadės vadovaudamas šaliai saugoti ir laikytis Konstitucijos.
Renginys, numatytas vidurdienį Vašingtone, tradiciškai – JAV Kapitolijuje, kur nuo seno vyksta naujųjų vadovų inauguracijos. Pagal tradiciją kadenciją baigiantis prezidentas lydi išrinktąjį prezidentą į ceremoniją, kurioje Aukščiausiojo Teismo pirmininkas duoda priesaiką.
Po priesaikos D. Trumpas pasakys inauguracinę kalbą, kurioje išdėstys savo antrosios kadencijos planus ir prioritetus. Dalyvaus aukšti asmenys, pavyzdžiui, viceprezidentas, aukšto rango politikai, Aukščiausiojo Teismo teisėjai, kariuomenės vadai, buvę prezidentai ir visuomenė. Nors JAV įstatymai riboja prezidentų įgaliojimus iki dviejų kadencijų, D. Trumpas teoriškai galėtų siekti trečios kadencijos, jei įstatymai būtų pakeisti – nors ekspertai mano, kad toks scenarijus neįtikėtinas.
Atsistatydindamas J. Bidenas įspėjo amerikiečius dėl augančios oligarchų įtakos
Trečiadienio vakarą prezidentas Joe Bidenas pasakė paskutinę kalbą tautai, kuri sukėlė plačias diskusijas visame politiniame spektre. 82-ejų metų vadovas apmąstė savo ketverių metų prezidentavimo laikotarpį ir kartu perspėjo apie Amerikos demokratijos ateitį ir didėjančią oligarchų įtaką[3].
Savo kalboje J. Baidenas gyrė savo administracijos pasiekimus, įskaitant investicijas į infrastruktūrą, švarios energijos iniciatyvas ir šalies vadovavimą COVID-19 pandemijai. Jis taip pat prisipažino, kad paskutinėmis savo vadovavimo dienomis tarpininkavo sudarant paliaubas Gazos ruože. Tačiau jis perspėjo dėl „pavojingos turto ir galios koncentracijos“, kuri, jo teigimu, kelia grėsmę demokratijai. Šis pareiškimas buvo interpretuojamas kaip kritika būsimosios D. Trumpo administracijos bendravimui su tokiais milijardieriais kaip E. Musku ir M. Zuckerbergu.
Kalba sulaukė aštrios kritikos tiek iš konservatorių, tiek iš liberalų rinkėjų. Dešiniesiems pasirodė, kad tokia J. Bideno kalba yra padrika ir veidmainiška, mat pats J. Bidenas pripažino oligarchiją, nepaisant politinių ryšių su įtakingais asmenimis. Tuo tarpu kairiojo sparno rinkėjai reiškė nusivylimą dėl to, kad kadenciją baigiantis J. Bidenas nesugebėjo ryžtingiau atkreipti dėmesio į ekonominę nelygybę ir spręsti sistemines problemas.
Baigdamas savo atsisveikinimo su prezidento postu kalbą J. Bidenas pažadėjo ir toliau dalyvauti viešajame gyvenime ir išreiškė viltį, kad jo administracijos vykdoma politika duos rezultatų ateinančiais metais.
Skelbiama, kad pirmadienį jis dalyvaus D. Trumpo inauguracijoje, o po to pasitrauks į Kaliforniją, kur pradės eiti pareigas pasibaigus jo prezidento kadencijai.
77.lt primena, kad J. Bidenui skaičiuojant paskutines savaites savo kaip JAV vadovo poste, šis nusprendė suteikti malonę savo sūnui Hunteriui Bidenui, nepaisant to, kad anksčiau buvo teigęs, jog to nedarys.
H. Bidenas buvo susidūręs su teisiniais iššūkiais dėl šaunamųjų ginklų ir mokesčių vengimo. Savo ruožtu J.Bidenas teigė, kad teisinis procesas buvo įšalęs dėl politinių motyvų ir pabrėžė, jog jo sūnus jau esą pasveiko nuo priklausomybės. Tuo tarpu išteisintas H. Bidenas pažadėjo padėti kitiems nuo priklausomybės kenčiantiems žmonėms.
D. Trumpas tokį sprendimą pavadino „piktnaudžiavimu ir teisingumo klaida“.