D. Trumpas užsibrėžęs tikslą: pašalinti DI barjerus ir ideologinį šališkumą
Donaldas Trumpas ranka rankon dirba kartu su technlogijų genijais, ekspertais ir technologijas išmanančiais. Jo siekiai pakeisti JAV požiūrį ir taisykles kriptografijos ir technologijų srityse nebuvo tik rinkimų kampanijos pažadai. Pirmieji parašai buvo padėti ant jam ir šaliai svarbiausių dokumentų.
Dar aną savaitę D. Trumpo administracija paskelbė apie milijardinį dirbtinio intelekto projektą, kurį pristatė kartu su technologijų inovacijų genijais. Kartu su D. Trumpu stovėję Samas Altmanas iš „OpenAI“, Larry Ellisonas iš „Oracle“ ir Masayoshi Sonas iš „Softbank“, prisideda prie DI plėtros Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Vienas jų yra vykdomasis įsakas, nurodantis kaip ir kokiu principu dirbtinis intelektas turėtų būti kuriamas. Prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pasirašė vykdomąjį įsaką dėl dirbtinio intelekto (DI), kuriuo siekiama panaikinti vyriausybės politiką, kuri, kaip teigiama įsakyme, „blokuoja Amerikos DI inovacijas“[1].
Įsakyme pabrėžiama, kad norėdama išlikti pasauline dirbtinio intelekto inovacijų lydere, šalis turi kurti sistemas, kurios būtų „laisvos nuo ideologinio šališkumo ar socialinių programų“. Nors įsakyme nenurodoma, kokia dabartinė politika kelia problemų, jame reikalaujama per 180 dienų parengti DI veiksmų planą.
Dar vienas įstatymas, kurį pasirašydams D. Trumpas keičia J. Bideno priimtas taisykles
D. Trumpas panaikino buvusio prezidento Joe Bideno 2023 m. vykdomąjį įsaką dėl dirbtinio intelekto, kuriuo buvo nustatytos sparčiai besivystančios technologijos apsaugos priemonės. Iki ketvirtadienio nebuvo aišku, ar D. Trumpas pakeis pagrindinę J. Bideno politiką dėl dirbtinio intelekto savąja.
Viena iš svarbiausių J. Bideno įsakymo taisyklių, kurią D. Trumpas pirmadienį atšaukė, reikalavo, kad technologijų bendrovės, kuriančios pažangias dirbtinio intelekto sistemas, dalytųsi informacija apie tai, kaip veikia jų modeliai, prieš paskelbdamos juos viešai.
D. Trumpas per savo pirmąją kadenciją jau anksčiau buvo pasirašęs su dirbtiniu intelektu susijusių vykdomųjų įsakų, kurie tebegalioja. J. Bideno 2023 m. įsaku buvo pradėtos plataus masto vyriausybės agentūrų pastangos ištirti DI poveikį tokioms sritims kaip kibernetinis saugumas, švietimas, darbo vietos ir viešosios paslaugos, siekiant užtikrinti, kad DI priemonės nedarytų žalos. Šis tyrimų etapas jau baigtas[2].
Pagal vieną svarbią J. Bideno įsakyme numatytą taisyklę reikalaujama, kad technologijų bendrovės, kuriančios galingiausius dirbtinio intelekto modelius, pasidalytų su vyriausybe išsamia informacija apie šias sistemas, prieš paskelbdamos jas viešai. Pirmadienį D. Trumpas tą taisyklę oficialiai panaikino.
„Po 60 dienų pamatysime, kieno teises ir saugumą ši administracija vertina dirbtinio intelekto amžiuje“, – sakė A. Nelson. „Ar bus užtikrintas teisingumas visiems technologams ir inovatoriams, ar tik technologijų milijardieriams?“ 2023 m. J. Bideno įsakymu federalinės agentūros buvo paragintos ištirti dirbtinio intelekto poveikį tokiose srityse kaip kibernetinis saugumas, švietimas, darbo vietos ir viešosios paslaugos, kad būtų užtikrinta, jog ši technologija nedaro žalos. Didžioji dalis šio darbo jau atlikta.
Laikinas sprendimas, kol administracija turės aiškią šios vizijos įgyvendinimo strategiją
Šiam D. Trumpo įsakyme numatytas planas per 180 dienų parengti dirbtinio intelekto kūrimo veiksmų strategiją. Šioms pastangoms vadovaus nedidelė Baltųjų rūmų technologijų ir mokslo pareigūnų komanda, įskaitant rizikos kapitalo investuotoją ir buvusį „PayPal“ vadovą Davidą Sacksą, kuris paskirtas naujuoju specialiuoju patarėju dirbtinio intelekto ir kriptografijos klausimais.
Baltųjų rūmų Mokslo ir technologijų politikos biuro laikinai einanti direktoriaus pareigas Alondra Nelson, valdant J. Bidenui, kritikavo D. Trumpo įsaką kaip „atsilikusį“. Ji sakė, kad jame agentūrų prašoma peržiūrėti programas, kurios jau teikia naudą žmonėms, ketinant jas potencialiai atšaukti. Ji paaiškino, kad J. Bideno dirbtinio intelekto politika buvo siekiama subalansuoti visuomenės apsaugą ir inovacijas[3].
D. Trumpo įsakyme pabrėžiama „žmogaus klestėjimo“ sąvoka, kuri atitinka jo kampanijos pažadą panaikinti J. Bideno dirbtinio intelekto politiką. Jame taip pat atsispindi idėjos, kurioms pritaria D. Trumpo patarėjas Elonas Muskas, įspėjęs dėl „woke DI“, kuris, jo teigimu, atspindi liberalius šališkumus. Ne pelno siekianti organizacija „Americans for Responsible Innovation“ gyrė D. Trumpo sprendimą. „Nuo pat pirmos dienos D. Trumpas aiškiai parodė, kad jo svarbiausias prioritetas dirbtinio intelekto srityje – aplenkti likusį pasaulį“, – sakė grupės vykdomasis direktorius Ericas Gastfriendas.
E. Gastfriendas pažymėjo, kad agentūros jau sustabdė darbą, susijusį su J. Bideno laikų dirbtinio intelekto politika, po to, kai D. Trumpas pirmadienį panaikino ankstesnės administracijos įsaką. „Ši nauja kryptis neturėtų stebinti“, – pridūrė jis. „Šiandienos įsakymas yra tik laikinasis, kol administracija parengs išsamią strategiją savo tikslams pasiekti.“