D. Trumpas uždraudė translyčiams dalyvauti moterų sporte

Pasaulis, SportasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
D. Trumpas parašą padėjo apsuptas merginų ir moterų sportininkių. Ekrano nuotrauka

D. Trumpas pasirašė įsaką, draudžiantį translyčiams sportininkams vyrams pasirodyti moterų sporto kategorijose

JAV prezidentas D. Trumpas juda tolyn su projektais, kurie skatina atsisakyti woke kultūros ir pasirašė dar vieną įsaką, kuriuo užtvirtina savo pareiškimą, jog yra tik dvi lytys. Prezidentas D. Trumpas nuo šiol draudžia transseksualėms moterims varžytis moterų sporto šakose. Jis taip pat nurodė federalinėms agentūroms nutraukti mokyklų, kurios nesilaiko šios taisyklės, finansavimą.

„Nuo šiol moterų sportas bus skirtas tik moterims“, prieš pasirašydamas įsaką Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas. Jis siekia biologinius vyrus ir berniukus pašalinti iš merginų sporto, nes kitaip joms sukeliamas pavojus. Įsakas teigia, kad siekiama saugumo ir teisingumo, užtikrinant geriausius merginų sportininkių interesus.

Įsakas, pavadintas „Vyrų išstūmimas iš moterų sporto“, buvo pasirašytas Nacionalinę mergaičių ir moterų sporto dieną[1]. Tai buvo vienas svarbiausių klausimų D. Trumpo rinkimų kampanijoje, kurioje jis dažnai pasisakydavo prieš transseksualius sportininkus.

Švietimo departamentas šią taisyklę įgyvendins keisdamas federalinių pilietinių teisių įstatymų aiškinimą. Nesilaikančios taisyklės mokyklos gali netekti federalinio finansavimo[2].

Per pasirašymo ceremoniją, kai šalia jo stovėjo mergaitės sportininkės, D. Trumpas griežtai kritikavo tai, ką pavadino „transseksualų beprotybe“. „Mano administracijoje saugosime sportininkių palikimą. Neleisime vyrams užvaldyti, žaloti ar nesąžiningai pasinaudoti moterimis ir mergaitėmis sporte“, sakė D. Trumpas.

Paliestas ir klausimas dėl Olimpinio sporto

Paskutiniu metu ši tema tapo labai opia. Varžybose dalyvaujant transseksualams ir cis-lyčiams asmenims (kurie gimė tos lyties, kurios kategorijai priklauso) atsidaro nelygybė. Šis įsakymas paliečia tik moterų sporto kontroliavimą, nes vyrų įleidimas į merginų sporto kategoriją kelia didesnį pavojų nei transseksualų pasirodymas vyrų sporte[3].

Merginų, kurios buvo sužeistos tokiose varžybose, skaičius paskutiniais metais sparčiai augo ir paskatino diskusijas apie teisingumą ir saugumą. Vis daugiau moterų ir mergaičių patyrė traumų, nes sportininkams vyrams buvo leista varžytis moterų sporto šakose. Pavyzdžiui, 17-metė tinklininkė Payton McNabb buvo sunkiai sužeista, kai sportininkas vyras spyrė jai į veidą. Ji patyrė smegenų sukrėtimą, dalinį dešinės pusės paralyžių ir sunkiai vaikšto nenukritusi.
Merginos
Moterų sporte nebeliks vietos vyrais gimusioms translytėms. Pixabay/ Pexels

Daugelis sportininkių ėmė garsiai kalbėti apie saugumo problemą. Plaukikė Riley Gaines ir keliolika kitų moterų padavė NCAA į teismą, teigdamos, kad leidimas sportininkams vyrams dalyvauti moterų sporto šakose prieštarauja Title IX daliai, įstatymui, kuriuo siekiama apsaugoti moterų teises švietimo ir sporto srityse.

Įsakyme taip pat nurodyta Valstybės departamentui prašyti Tarptautinio olimpinio komiteto pakeisti savo taisykles. Jame siūloma sportininkus klasifikuoti pagal biologinę lytį, o ne lytinę tapatybę ar testosterono kiekį.

Įsake teigiama, kad leisti transseksualėms varžytis moterų kategorijose yra nesąžininga ir nesaugu. Taip pat nurodoma pareigūnams atšaukti JAV paramą tarptautinėms sporto programoms, kuriose tinkamumas į varžybas grindžiamas lytine tapatybe, o ne biologine lytimi.

Be to, valstybės sekretorius ir krašto saugumo ministras turi peržiūrėti politiką, kad sportininkai vyrai negalėtų atvykti į JAV varžytis moterų sporto šakose. Tikslas yra nustatyti pasaulinius standartus, kurie užtikrintų teisingumą ir saugumą sportininkėms tarptautinėse varžybose.

NCAA prezidentas, Charlie Baker teigė, kad toks apibrėžtumas yra labai reikalingas. Tačiau, pasak jo moterų sporte yra labai mažai translyčių sportininkių. Gruodžio mėnesį C. Bakeris Senate sakė, kad iš 500 000 NCAA sportininkų šiuo metu jam žinoma mažiau nei 10, kurie yra translyčiai.

Ryžtingas sprendimas po skandalų Olimpinėse žaidynėse

Tokie žingsniai, kurie apsaugo moteris sporte ir bendrai visą moterų sporto industriją jau žengiami po truputį. Dar šią vasarą plaukikė, translytė Lia Thomas pralaimėjo teisinę kovą ir turėjo palikti moterų sportą. 2022 m. kovo mėn. tapusi pirmąja translyte sportininke, laimėjusia NCAA koledžo nugalėtojos titulą, ji pralaimėjo bylą prieš „World Aquatics“. Taip jau buvo uždrausta varžytis Paryžiaus olimpinėse žaidynėse.

25 metų L. Thomas taip pat uždrausta varžytis moterų plaukimo varžybose. Ji buvo užginčijusi 2022 m. taisyklę, draudžiančią sportininkams, išgyvenusiems bet kurią vyriškojo brendimo dalį, varžytis moterų kategorijoje. Ji teigė, kad ši taisyklė yra nesąžininga ir prieštarauja olimpinei politikai, tačiau teismas nusprendė, kad ji neturi teisės jos ginčyti, nes nebėra JAV plaukimo narė.

Pasaulinė vandens sporto šakų asociacija (World Aquatics) palankiai įvertino šį sprendimą ir pavadino jį „svarbiu žingsniu ginant moterų sportą“. Organizacija teigė, kad ir toliau siekia teisingumo, pagarbos ir lygių galimybių sporte.

Olimpinėse žaidynėse, kuriose L. Thomas negalėjo dalyvauti skandalai netilo. Būtent dėl translyčių sportininkių. Pasaulį sukrėtė nesutarimai dėl lyčių tinkamumo moterų sporto šakose, kai Alžyro boksininkė Imane Khelif ir Taivano boksininkė Lin Yu-ting susidūrė su intensyvia visuomenės kontrole.

Nepaisant to, kad abi sportininkės jau daugelį metų rungtyniavo moterų varžybose, taip pat ir Tokijo olimpinėse žaidynėse, kaltinimai ir spekuliacijos dėl jų lyties sparčiai plito ir sukėlė diskusijas dėl sąžiningumo sporte ir olimpinių taisyklių. Prieštaringą nuomonę pakurstė vykstančios diskusijos dėl transseksualių ir interseksualių sportininkių moterų sporte[4].

Nors nebuvo jokių požymių, kad I. Khelif ar Lin būtų laikomos transseksualėmis ar interseksualėmis[5], socialinės žiniasklaidos kaltinimai atkreipė dėmesį į jų tinkamumą dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Dėl šios reakcijos kilo susirūpinimas dėl diskriminacijos ir sportininkams daromos psichologinės žalos. Atsirado daugiau reikalavimų įvesti taisykles ir griežčiau kategorizuoti grupes.

Šis skandalas atskleidė didėjančią įtampą dėl lyties tapatybės moterų sporte, nes tokios valdymo institucijos kaip Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) ir Pasaulinė vandens sporto asociacija patiria vis didesnį spaudimą paaiškinti tinkamumo taisykles.

Diskusijos dėl sąžiningumo, biologinių skirtumų ir įtraukties tebėra tarptautinėse varžybose nesutarimus keliantis klausimas. Tokie įstatymų pakeitimai turėtų atnešti tvarkos sporto pasaulyje ir taip siekiamo saugumo užtikrinimo atletams.