D. Trumpas stabdo derybas su saugumo agentūrų profsąjungomis

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas pasirašo vykdomąjį įsaką. Baltųjų rūmų nuotrauka

D. Trumpas pasirašė įsaką dėl kolektyvinių derybų nutraukimo nacionalinio saugumo agentūrose

JAV prezidentas D. Trumpas ketvirtadienį pasirašė įsaką, kuriuo nurodė nutraukti kolektyvines derybas su federalinėmis profsąjungomis agentūrose, atsakingose už nacionalinį saugumą. Pasak prezidento, jam tokią teisę suteikia 1978 metų Civilinės tarnybos reformos įstatymas.

Įsakymas paskelbtas be išankstinio pranešimo ir apima didžiąją dalį federalinių institucijų: Valstybės, Gynybos, Veteranų reikalų, Energetikos, Sveikatos ir socialinių paslaugų, Iždo, Teisingumo ir Prekybos departamentus bei Vidaus saugumo departamento dalį, atsakingą už sienų apsaugą[1].

Policijos pareigūnams ir ugniagesiams kolektyvinės derybos išliks.

D. Trumpas teigia, kad minėtas 1978 metų įstatymas suteikia prezidentui teisę nutraukti kolektyvines derybas šiose agentūrose dėl jų vaidmens užtikrinant nacionalinį saugumą.

Tęsiasi ankstesnės administracijos priemonės

Šis sprendimas pratęsia ankstesnius D. Trumpo administracijos veiksmus, ribojančius kolektyvines darbuotojų teises federalinėje valdžioje. Kiek anksčiau šį mėnesį Vidaus saugumo departamentas pranešė nutraukiantis kolektyvinę sutartį su Transporto saugumo administracijos (TSA) darbuotojų profsąjunga. Pastaroji tai pavadino „nepagrįstu išpuoliu“ ir žada priešintis.

Baltųjų rūmų ketvirtadienį išplatintame pranešime nurodoma, kad „kai kurios federalinės profsąjungos paskelbė karą prezidento D. Trumpo darbotvarkei“, o prezidentas „neleis, kad profsąjungų kliūtys trukdytų jo pastangoms apsaugoti amerikiečius ir nacionalinius interesus“.

„Prezidentas D. Trumpas palaiko konstruktyvų bendradarbiavimą su profsąjungomis, kurios dirba kartu su juo, tačiau netoleruos masinio trukdymo, kuris kelia grėsmę svarbiausių agentūrų valdymui“, rašoma Baltųjų rūmų pranešime.

Generalinė prokurorė Pam Bondi pridūrė: „Aktyviai kreipdamiesi į teismą Teksase, mes ryžtingai giname prezidento D. Trumpo pastangas užtikrinti, kad profsąjungos daugiau netrukdytų nacionalinio saugumo funkcijoms.“

D. Trumpas, JAV prezidentas. Baltųjų rūmų nuotrauka

Profsąjungos reaguoja: teisminiai procesai ir protestai

Amerikos federalinių darbuotojų federacija (AFGE), atstovaujanti 820 tūkst. federalinių ir Vašingtono apygardos darbuotojų, pranešė ketvirtadienį vėlai vakare, kad ruošiasi nedelsiant pradėti teisminius veiksmus. Organizacijos prezidentas Everettas Kelley pareiškė, jog tai esąs „kerštingas išpuolis“ prieš dešimtis tūkstančių valstybės tarnautojų, iš kurių beveik trečdalis yra veteranai[2].

Penktadienį Teisingumo departamentas pranešė, kad dar ketvirtadienį Teksaso vakarinėje apygardoje padavė ieškinį AFGE padaliniams aštuonių agentūrų vardu, siekdamas patvirtinti jų teisę nutraukti kolektyvines sutartis.

AFL-CIO prezidentė Liz Shuler pareiškė, kad šis įsakymas yra „bausmė profsąjungoms“, kurios, pasak jos, „kovoja prieš neteisėtus administracijos veiksmus teismuose“. Ji pridūrė, kad organizacija „kovos visomis jėgomis“.