D. Trumpas sako, kad „labai pyksta“ ant V. Putino dėl Ukrainos

Pasaulis, SaugumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas nevengia ir kritikos V. Putinui. DI sukurta nuotrauka

JAV prezidentas tikina, kad Rusijos nusiteikimas prieš V. Zelenskį stipriai atitolins kalbas dėl taikos

D. Trumpas pareiškė esąs „įsiutęs“ ant V. Putino dėl jo požiūrio į paliaubas Ukrainoje ir pagrasino įvesti papildomus tarifus Rusijos naftos eksportui, jei per mėnesį Rusijos lyderis nesutiks su paliaubomis. JAV prezidentas telefonu duodamas interviu NBC News sakė, kad svarsto 25 % arba 50 % tarifą šalims, perkančioms Rusijos naftą.

Tame pačiame pokalbyje jis pagrasino bombarduoti Iraną ir neatmetė jėgos panaudojimo galimybės Grenlandijoje. „Jei Rusija ir aš nesudarysime susitarimo dėl kraujo liejimo Ukrainoje sustabdymo, ir jei manysiu, kad tai Rusijos kaltė, kas nebūtinai taip yra, bet jei manysiu, kad tai Rusijos kaltė, aš įvesiu antrinius tarifus visai iš Rusijos eksportuojamai naftai“, sakė D. Trumpas.

Jis pridūrė: „Tai reikštų, kad jei perkate naftą iš Rusijos, negalite vykdyti verslo Jungtinėse Valstijose. Bus 25 % tarifas visai naftai, 25–50 punktų tarifas visai naftai.“ Šis staigus krypties pokytis įvyko po to, kai, anot D. Trumpo, V. Putinas penktadienį bandė užginčyti V. Zelenskio legitimumą.

Prieš mėnesį D. Trumpas ir viceprezidentas JD Vance’as Ovaliajame kabinete kritikavo V. Zelenskį, po ko JAV nutraukė žvalgybos ir karinę pagalbą. Kijevas sutiko su 30 dienų paliaubų principu, jei Kremlius atsakys tuo pačiu mainais už pagalbą. V. Putinas šį mėnesį sakė pritariantis paliauboms, bet paminėjo „niuansus“ ir reikalavo „pašalinti šios krizės šaknines priežastis“. Jis ir jo sąjungininkai reikalauja Ukrainos demilitarizacijos, atmeta Vakarų taikdarius ir siekia visiškai aneksuoti keturis regionus, iš kurių tris kontroliuoja tik iš dalies.

D. Trumpas neatmeta ir galimybės, kad viskas išssipręs ir jis atlyš

Rusijos televizijoje V. Putinas pasiūlė Ukrainą laikinai pavesti JT vadovaujamai vyriausybei, kuri surengtų naujus rinkimus prieš derantis dėl taikos susitarimo. D. Trumpas anksčiau Ukrainos prezidentą vadino diktatoriumi, tačiau sekmadienį jis teigė: „Buvau labai piktas, įsiutęs“, kai V. Putinas „pradėjo kvestionuoti V. Zelenskio patikimumą, nes tai neveda teisinga linkme, suprantate?“

Jis sakė, kad „nauja vadovybė reiškia, jog susitarimo ilgai nebus“, ir pabrėžė norą spausti Kremlių, kuris kol kas kelia daug klausimų dėl taikos susitarimo ir sutiko tik su ribotomis jūrų bei energetikos paliaubomis. D.Trumpas pakartojo: „Jei susitarimas nebus pasiektas ir jei manysiu, kad tai Rusijos kaltė, įvesiu antrines sankcijas Rusijai“, bet užsiminė, kad greitai atsitrauktų, jei būtų pažanga dėl paliaubų.

„Pyktis greitai išblėsta“, jei V. Putinas „padarys teisingą dalyką“, sakė D. Trumpas, pridurdamas, kad šią savaitę tikisi kalbėtis su Rusijos vadovu. Vėliau žurnalistams D. Trumpas paminėjo panašius tarifus, taikytus Venesuelai, kurie, anot jo, „turėjo stiprų poveikį“.

Paklaustas „The Guardian“, ar jo santykiai su V. Putinu pasiekė žemiausią tašką, D. Trumpas atsakė: „Ne, nemanau. Nemanau, kad jis atsiims savo žodį… Buvau tam tikra prasme nusivylęs. Kai kurie dalykai, kuriuos jis pasakė per pastarąsias dvi dienas apie V. Zelenskį… Jis turėtų su juo sudaryti susitarimą, patinka jis jums ar ne. Tad tuo nesu patenkintas.“

Antriniai tarifai tai nauja idėja. Praeitą savaitę JAV įvedė 25 % tarifą šalims, perkančioms žalią naftą ir skystąjį kurą iš Venesuelos, kurios didžiausia pirkėja yra Kinija, po to, kai D. Trumpas apkaltino šalį siunčiant nusikaltėlius į JAV migrantų priedangoje. Rusijos naftos eksportui jau taikomos JAV, JK, ES ir kitų G7 šalių sankcijos, o didžiausi pirkėjai, anot Tarptautinės energetikos agentūros, yra Kinija ir Indija. Kol kas neaišku, ar siūlomos priemonės bus veiksmingos.

D. Trumpas
JAV prezidentas įvedė didesnius mokesčių tarifus jau pirmosiomis dienomis. Baltųjų rūmų nuotrauka

Suomija galėjo prisidėti prie D. Trumpo įsikišimo

Dieną prieš interviu D. Trumpas Floridoje, Mar-a-Lago kurorte, susitiko su Suomijos prezidentu Alexanderiu Stubbu. Jie valgė pusryčius, pietus ir žaidė golfą per neoficialų vizitą, pranešė Stubbo biuras. „Mano žinutė pokalbiuose su prezidentu buvo, kad mums reikia paliaubų, jų termino ir kainos už paliaubų sulaužymą“, „The Guardian“ sakė A. Stubbas.

„Pirmiausia reikia paliaubų datos, pageidautina Velykų, tarkime, balandžio 20 d., kai D. Trumpas bus valdžioje tris mėnesius. Jei iki tol jos nebus priimtos ar Rusija jas sulaužys, turi būti pasekmės, sankcijos, maksimalios sankcijos, ir spaudimas tęsiamas iki 20-osios.“

Šeštadienio naktį ir sekmadienio rytą per Rusijos atakas Charkive žuvo du žmonės, 25 buvo sužeisti. Tarp taikinių buvo karo ligoninė. Ukrainos generalinis štabas tai pavadino „tyčiniu, tikslingu apšaudymu“. Sekmadienį D. Trumpas žurnalistams teigė, kad V. Zelenskis bando atsisakyti mineralų susitarimo.

„Jei jis tai padarys, turės didelių problemų. Sudarėme susitarimą dėl retų žemių, o dabar jis sako, kad nori jį peržiūrėti“, sakė D. Trumpas. V. Zelenskis praėjusią savaitę teigė, kad JAV „nuolat“ keičia siūlomo susitarimo sąlygas, bet nenori, kad Vašingtonas manytų, jog jis priešinasi.