D. Trampo patarėjas netyčia įtraukė žurnalistą į slaptą pokalbį

Regionai, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
P. Hegsethas
P. Hegsethas. EPA/ELTA nuotrauka

Redaktorius buvo prijungtas prie atakų prieš hučius aptarimo

„The Atlantic“ vyriausiasis redaktorius Džefris Goldbergas (Jeffrey Goldberg) netikėtai tapo diskusijos apie būsimus smūgius Jemeno hučių sukilėliams („Ansar Allah“) dalyviu. Jis netyčia buvo įtrauktas į šifruotų pranešimų tarnybos „Signal“, kurioje dalyvavo aukščiausi pareigūnai, įskaitant JAV viceprezidentą Dž. D. Vensą (J.D. Vance), pokalbį.

Dž. Goldbergas papasakojo, kad antradienį, kovo 11 d., jis gavo prašymą iš vartotojo, kuris prisistatė kaip Maikas Volcas (Mike Waltz). Žurnalistas pagalvojo, kad tai galėjo būti prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, tačiau iki galo netikėjo, kad tai tikrai jis. Dž. Goldbergas neatmetė provokacijos galimybės, tačiau vis tiek priėmė prašymą.

Po dviejų dienų, kovo 13 d., „The Atlantic“ vyriausiasis redaktorius buvo įtrauktas į grupę nedviprasmišku pavadinimu „Houthi PC small group“. Ten, atrodo, niekas nekreipė dėmesio į jo buvimą. Pokalbyje, matyt, dalyvavo visi pagrindiniai Nacionalinio saugumo tarybos (NSC) žmonės, įskaitant gynybos sekretorių Pitą Hegsetą (Pete Hegseth) ir nacionalinės žvalgybos direktorę Tuslę Gabard (Tulsi Gabbardą) – iš viso 18 žmonių. 

„Labai abejojau, ar ši grupė yra tikra, nes negalėjau patikėti, kad Jungtinių Valstijų nacionalinio saugumo vadovybė „Signal“ programėlėje aptarinės artėjančio karo planus, – straipsnyje rašo Dž. Goldbergas. – Taip pat negalėjau patikėti, kad prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais buvo toks neatsargus, kad į tokias diskusijas įtrauktų „The Atlantic“ vyriausiąjį redaktorių.“

Slapto/neslapto JAV pareigūnų pasitarimo mometnas, momentinė ekrano kopija
Slapto/neslapto JAV pareigūnų pasitarimo mometnas, momentinė ekrano kopija

Slapto pasitarimo detalės išryškino nesutarimus

Dž. Goldbergas pažymėjo, kad įdomiausia diskusija įvyko kitą dieną. Dž. D. Vensas, pasak žurnalisto, pasiūlė smūgius atidėti mėnesiui.

„3 proc. Amerikos prekybos eina per Sueco kanalą. Per ją vyksta 40 proc. Europos prekybos. Yra reali rizika, kad visuomenė to nesupras“, – rašė jis. Viceprezidentas taip pat pripažino, kad dėl operacijos gali pakilti naftos kainos.

P. Hegsethas savo ruožtu rašė: „Manau, kad derybos bet kuriuo atveju bus sunkios – niekas nežino, kas yra hučiai, todėl turime sutelkti dėmesį į: 1) buvusio prezidento Džo Baideno (Joe Bideno) politikos nesėkmę ir 2) Irano finansavimą. Kelių savaičių ar mėnesio laukimas situacijos kardinaliai nepakeis.“

 Jis išreiškė susirūpinimą, kad informacija gali būti nutekinta arba kad Izraelis pirmas imsis veiksmų, o tada „mes negalėsime pradėti operacijos savo sąlygomis“.

„Jei manote, kad turėtume tai padaryti, padarykime tai. Aš tiesiog nekenčiu vėl padėti Europai“, – prisipažino Dž. D. Vensas.

Susirašinėjimas tęsėsi kurį laiką, tačiau kulminacija įvyko kovo 15 d. Tuomet JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) paskelbė, kad įsakė surengti karinę operaciją prieš hučius. Likus maždaug dviem valandoms iki smūgių Jemenui, P. Hegsetas pateikė operatyvinę informaciją, įskaitant informaciją apie taikinius ir ginklus, kuriuos naudos JAV. Nedetalizuodamas Dž. Goldbergas pažymėjo, kad informacija, jei ją perskaitys JAV priešininkas, „gali būti panaudota siekiant pakenkti JAV kariniam ir žvalgybos personalui“.

Ministras buvo nustatęs laiką, kada turėtų prasidėti atakos, todėl apie 13:55 val. Amerikos Rytų pakrantės laiku Dž. Goldbergas atsidarė platformą „X“, ėmė ieškoti „Jemeno“ bei aptiko bombardavimo įrašus iš sostinės Sanos. Pokalbių svetainėje, sprendžiant iš išsaugotų ekrano kopijų, jie šventė operacijos sėkmę.

Saugumui teks padirbėti užtikrinant saugumą

Netrukus leidinio vyriausiasis redaktorius paliko pokalbį ir niekas, matyt, nepastebėjo jo buvimo jame. Kreipdamasis į kelis pareigūnus dėl komentaro, žurnalistas gavo atsakymą iš Nacionalinės JAV saugumo tarybos atstovo Brajeno Hjuzo (Brian Hughes): „Atrodo, kad tai tikra žinučių gija, ir mes analizuojame, kaip atsitiktinis numeris buvo pridėtas prie gijos“.

Pirmadienį D. Trampas, komentuodamas situaciją, sakė nežinantis, kas nutiko, ir esą apie tai girdi pirmą kartą.

„Nesu didelis „The Atlantic“ gerbėjas. Man šis žurnalas nustojo egzistuoti“, – patikino respublikonas. O štai išpuolį prieš hučius jis apibūdino kaip „labai veiksmingą“.

Prezidento Donaldo Trampo komanda, bent kol kas, daro Ameriką ne didžią, o juokingą, Eltos nuotrauka

Kaip rašė „ABC News“, operacija buvo kelių aukšto lygio susitikimų Baltuosiuose rūmuose, kuriuose dalyvavo D. Trampas, Dž. D. Vensas, M. Volcas, P. Hegsetas, taip pat valstybės sekretorius Markas Rubijus (Marco Rubio_ ir Centrinės karinės vadovybės vadovas Maiklas Kurila (Michael Kurilla), rezultatas. Kai kurie Kongreso nariai gavo pranešimus iš Baltųjų rūmų, skelbia CNN.

Pasak „The Atlantic“ kalbintų teisininkų, M. Volcas galėjo pažeisti kelias Šnipinėjimo įstatymo nuostatas, koordinuodamas su nacionaliniu saugumu susijusią veiklą per „Signal“ programėlę. Jie pažymėjo, kad JAV pareigūnai neturėtų kurti grupių šioje platformoje, nes federalinės valdžios institucijos nėra įgaliotos dalytis įslaptinta informacija. Norėdami aptarti konfidencialią informaciją, naudojamas slaptas informacijos centras (SCIF) – dauguma pareigūnų savo namuose turi tokį kambarį – arba specialią įrangą.

„Kai M. Volcas per klaidą įtraukė žurnalistą į savo iniciatyvinį komitetą, jis sukūrė naujų saugumo ir teisinių problemų, – pabrėžė Dž. Goldbergas. – Dabar grupė perdavė informaciją žmogui, kuris neturėjo teisės jos gauti. Tai klasikinis nutekėjimo apibrėžimas, net jei jis buvo netyčinis.“

Kitą dieną po pirmosios smūgių serijos M. Volcas interviu ABC sakė, kad Jungtinės Valstijos „sunaikino“ kelis hučių lyderius. Jis apkaltino Iraną padedant sukilėliams pulti JAV laivus ir trukdyti pasaulinei laivybai.

Pentagono duomenimis, nuo 2023 metų hučiai JAV karo laivus atakavo 174 kartus, o prekybinius laivus – 145 kartus. Likus kelioms dienoms iki operacijos pradžios, hučiai paskelbė, kad atnaujins atakas prieš Izraelio laivus. Prieš tai sukilėliai reikalavo, kad Izraelis atblokuotų humanitarinės pagalbos pristatymą į anklavą.

Prasidėjus JAV smūgiams, sukilėliai, pažadėję atsakyti „eskalacija eskalacijai“, nurodė, kad du kartus, „per 24 valandas“, raudonojoje jūroje užpuolė lėktuvenšį „USS Harry S. Truman“, tačiau JAV nepranešė apie jokią žalą.

CENTCOM pastarosiomis dienomis nesidalijo operacijos detalėmis, tačiau paskelbė keletą vaizdo įrašų, iš kurių viename matyti naikintuvas, kylantis iš lėktuvnešio denio.

Pačiame Jemene, kurio didžiąją dalį nuo 2014 metų kontroliuoja hučiai, teigiama, kad JAV kariuomenė atakuoja gyvenamuosius rajonus, dėl to žuvo dešimtys civilių, įskaitant moteris ir vaikus. Neįmanoma savarankiškai patikrinti aukų ir sužeistųjų skaičiaus.

Pirmadienį buvo pranešta, kad hučiai vėl mėgino atakuoti Izraelį. Pastarojo ginkluotosios pajėgos pranešė, kad sviedinį pavyko numušti.