- „Tour de France“ dviračių turnyre vėl bus naudojamos veido kaukės
- Ne tik sporte: veido kaukės grįžta ir į Anglijos ligonines
- Į olimpiadą - be kaukių
„Tour de France“ dviračių turnyre vėl bus naudojamos veido kaukės
Prestižinės „Tour de France“ lenktynės skelbia, kad atnaujino COVID-19 pandemijos metu taikytas priemones ir nuo šiol reikalauja, kad lenktynių organizatoriai, žiniasklaida ir svečiai dėvėtų apsaugines veido kaukes. Šis reikalavimas taikomas, kai yra bendraujama su lenktynininkais ir jų komandų darbuotojais[1].
Apie šį protokolą paskelbė garsiųjų lenktynių organizatoriai sekmadienio rytą, netrukus po to, kai dviratininkų tarpe pastaruoju metu buvo užfiksuoti mažiausiai keli COVID-19 užsikrėtimo atvejai.
„Amaury Sport“ organizacija (ASO) – Prancūzijos medijos grupės „Editions Philippe Amaury“ atšaka, organizuojanti įvairius pasaulinio lygio sporto renginius, įskaitant ir dviračių lenktynes „Tour de France“, sekmadienį paskelbė, kad nuo šiol kaukės bus privalomos mišrioje zonoje, prie finišo linijos ir komandų autobusų stovėjimo aikštelėse.
„Siekiant apriboti pavojų sveikatai, nuo šiol įvairiose zonose, kur turėsite kontaktą su dviratininkais ir dviratininkų komandų nariais, bus privaloma dėvėti kaukes“, – sakoma ASO pranešime.
Dėl koronaviruso iš lenktynių jau pasitraukė dviratininkai Tomas Pidcockas (komanda „INEOS Grenadiers“), Juanas Ayuso (komanda „UAE Team Emirates“) ir Michaelas Morkovas (komanda „Astana-Qazaqstan“). Geraintas Thomasas (komanda „INEOS Grenadiers“) toliau lieka lenktynėse, nepaisant teigiamo koronaviruso testo. Tai šiuo metu dar leidžia taisyklės.
„Prie starto ir finišo yra labai daug žmonių. COVID-19 ne tik patenka į peletoną, jis ateina iš išorės“, – sakė dviratininkas Remco Evenepoel iš komandos „Soudal-QuickStep“.
Nuo 2020 m. „Tour de France“ organizatoriai lenktynėse nuolat įgyvendina COVID-19 valdymo planus. Dabar jau prasideda paskutinė lenktynių savaitė[2].
Slovėnijos dviratininkas Tadej Pogacaras laimėjo paskutinį, 14-ąjį etapą, liepos 14 d. vykusį Plateau de Beille, daugiau nei minute aplenkdamas danų dviratininką Joną Vingegaardą. Slovėnas taip pat pirmauja bendroje įskaitoje, o J. Vingegaardas atsilieka kiek daugiau nei trimis minutėmis.
O pasirodžius šiai žiniai apie veido kaukių grįžimą dviračių sporte, ekspertai atkreipė dėmesį į tai, kad pastaraisiais mėnesiais Prancūzijoje buvo pastebėtas bendras COVID-19 atvejų padidėjimas.
Tai esą lėmė naujasis FLiRT variantas, nors Prancūzijos viešoji sveikatos apsaugos tarnyba teigė, kad atvejų skaičius stabilizuojasi ir netgi šiek tiek mažėja. FLiRT variantas šiuo metu dominuoja visame pasaulyje, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Australijoje. Ši atmaina atsirado iš JN.1 subvarianto.
Vis dėlto, kaukių dėvėjimas, siekiant sustabdyti viruso plitimą, toliau vertinamas nevienareikšmiškai. Kai kurie medicinos ekspertai sako, kad šie reikalavimai ir rekomendacijos yra perteklinės, o praėjusiais metais akademiniame medicinos žurnale „Annals of Internal Medicine“ keli gydytojai rašė, kad būtina naikinti kaukių dėvėjimo reikalavimus.
„Nors ankstesniais pandemijos etapais tai buvo labai svarbu, mes įžengėme į stabilesnį etapą su dideliu gyventojų imunitetu, ilgalaike apsauga nuo sunkių ligų, daugybe mažiau virulentiškų variantų ir kitų svarbių bei palankių pokyčių“, – teigiama gydytojų pranešime.
Kai kurie medikai bei mokslininkai taip pat pastebėjo, kad dėvint kaukę ilgą laiką žmonės kartais pradeda kvėpuoti per burną, o ne per nosį. Taip burna gali išdžiūti ir imti vystytis, pavyzdžiui, dantenų ligos. Dėvint kaukę visą dieną ji gali pakenkti odos apsauginiam barjerui ir sukelti tokį neigiamą poveikį kaip dirginimas, sausumas, paraudimas, niežėjimas, perštėjimas. Vienas tyrimas nurodė, kad ilgalaikis kaukės dėvėjimas gali padidinti net sėklidžių ligų riziką, o jas dėvinčioms nėščioms moterims didina tikimybę, kad naujagimis mirs dar įsčiose.
Ne tik sporte: veido kaukės grįžta ir į Anglijos ligonines
Britų spauda skelbia, kad kai kuriose Anglijos ligoninėse jau taip pat padaugėjo pacientų, užsikrėtusių COVID-19, o dėl to vėl pradėta dėvėti veido kaukes.
Pacientai, lankytojai ir darbuotojai privalo dėvėti kaukes klinikinėse patalpose Karališkojoje Stoko universitetinėje ligoninėje ir Stafordo grafystės ligoninėje. Vusteršyro ligoninė teigė, kad ši priemonė būtina siekiant apsaugoti pacientus, jų artimuosius ir ligoninės personalą[3].
Šiuo metu šiuose ligoninėse gydomi keli šimtai COVID-19 sergantys pacientai. Tai didžiausias skaičius nuo 2023 m. gruodžio mėnesio. Stafordšyre koronavirusu serga 108 pacientai. Karališkojoje Stoko ligoninėje dvi palatos šiuo metu yra pilnos sergančių pacientų.
Vis tik, negalima pasakyti, kad tai kokia nors koronaviruso užsikrėtimų banga, nes toliau atliekama daug mažiau tyrimų nei anksčiau. 2021 m. pabaigoje ir 2022 m. Anglijoje užfiksuotas koronaviruso užsikrėtimų pikas, kai per dieną buvo registruojama beveik 300 000 naujų atvejų. Dabar nėra jokių požymių, kad artėjama prie tokių skaičių sugrįžimo.
Į olimpiadą - be kaukių
Tačiau veido kaukėms grįžtant į kai kurias ligonines ir net sporto varžybas, tokių priemonių pritaikyti sparčiai artėjančiose Paryžiaus olimpinėse žaidynėse kol kas nesirengiama. Olimpiečiams nebereikės dėvėti kaukių, kasdien testuotis ar laikytis socialinės distancijos, o tai bus ženklus pokytis nuo pastarųjų Tokijo olimpinių žaidynių[4].
Japonijoje, Tokijuje vykusiose vasaros olimpinėse žaidynėse sporto rungčių žiūrovai buvo daugiausia treneriai, saugumo pareigūnai ir savanoriai. Jie užpildė tik nedidelę dalį vietų, tribūnos iš esmės buvo tuščios. Pasibaigus varžyboms, vienas iš olimpinių sportininkų ritualų – vykti į kitas vietas palaikyti draugų kitose sporto šakose taip pat buvo uždraustas.
Tai vėl sugrįžta dabar, Paryžiuje. O tarsi norėdamas pabrėžti, kad vakarėlis vėl prasideda, Paryžius suplanavo įspūdingą žaidynių atidarymo ceremoniją Senos upe.
Valstybių vėliavų paradas ir dauguma sportininkų plauks flotile per miesto centrą vingiuojančia upe. Organizatoriai teigia, kad į didžiausią olimpinių žaidynių atidarymą istorijoje bus galima įsigyti 326 000 bilietų.
Paryžiaus olimpinės žaidynės prasideda liepos 26 d. ir tęsis iki rugpjūčio 11 d. Skelbiama, kad jose varžysis virš 10 tūkst. atletų. Lietuvai Paryžiaus olimpinėse žaidynėse atstovaus 50 sportininkų.