„Coinbase“ vadovas: laikas perkelti JAV finansus į blokų grandinę

KriptoDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Kripto
Ekspertai siūlo sukurti blokų grandinės pagrindu veikiančią JAV iždo sistemą. Jakub Zerdzicki/ Pexels

„Coinbase“ direktorius siūlo JAV iždą tvarkyti kitaip: primena apie 36 mlrd. dolerių, sutaupytų pagal DOGE iniciatyvą

Pranešama, kad Elono Musko Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE) sutaupė JAV mokesčių mokėtojams 36,7 mlrd. JAV dolerių. Tai paskatino kalbas apie blokų grandinės technologijos panaudojimą siekiant skaidresnių valdžios išlaidų. Remiantis „Doge-tracker“ duomenimis, šis sutaupymas sudaro 1,8 % didesnio E. Musko tikslo sumažinti vyriausybės išlaidas iki 2 trilijonų JAV dolerių.

„Coinbase“ generalinis direktorius Brianas Armstrongas[1] gyrė šias pastangas ir idėją pasinaudoti blokų grandinės principu, sakydamas: „Didelė pažanga, DOGE! Įsivaizduokite, jei visos vyriausybės išlaidos būtų skaidriai registruojamos blokų grandinėje. Būtų daug lengviau atlikti auditą“.

Naujoji JAV prezidento administracija siekia pakeisti Ameriką ir padaryti ją pasisakančia už kriptografiją ir lydere pasaulio ekonomikoje. DOGE agentūra buvo įkurta būtent tam, kad paviešintų galimą vyriausybės švaistymą ir kovotų su biurokratija.

Blokų grandinės technologija laikoma geriausiu būdu, kuris padėtų padaryti vyriausybės išlaidas atviresnes ir atskaitingesnes. Kadangi blokų grandinės apskaitos knygos yra decentralizuotos, bet kas gali patikrinti sandorius, o tai padeda užkirsti kelią korupcijai ir netinkamam valdymui.

Kai kurie ekspertai siūlo sukurti blokų grandinės pagrindu veikiančią iždo sistemą, kurioje vyriausybės išlaidoms prieš skiriant lėšas reikėtų daugumos pritarimo. Blokų grandinės įtraukimas į viešuosius pirkimus taip pat galėtų padaryti konkursus sąžiningesnius, sustabdyti favoritizmą ir sukčiavimą. Išmaniosios sutartys (smart contracts) galėtų automatiškai aptikti įtartinus sandorius ir neįprastas išlaidas.

„Coinbase“ generalinis direktorius Brianas Armstrongas nurodo, kad blokų grandinė taip pat supaprastintų auditą, nes būtų saugomi automatiniai įrašai, atsparūs klastojimui. Tai leistų lengviau sekti vyriausybės išlaidas ir patraukti pareigūnus atsakomybėn.

B. Amstrong
„Coinbase“ generalinis direktorius giria DOGE veiksmus ir tikina, kad sutaupytas lėšas galima būtų susieti su blokų grandine. Ekrano nuotrauka

„Coinbase“ vadovas: didėjant naujų kriptovaliutų skaičiams, jų patvirtinimas taps neįmanomu

Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE) savo veiklą pradėjo sausio 21 d. ir tęs iki 2026 m. liepos 4 d., siekdamas sumažinti biurokratiją ir padidinti efektyvumą. Tikimasi, kad naujas vyriausybės efektyvumo planas bus paskelbtas per Nepriklausomybės deklaracijos 250-ąsias metines.

„Coinbase“ generalinis direktorius Brianas Armstrongas sako, kad kiekvieną savaitę platformoje sukuriama milijonas naujų kriptovaliutų[2], todėl visų jų peržiūrėti neįmanoma. Bendrovė yra gerai žinoma platforma, kurioje žmonės gali pirkti ir parduoti kriptovaliutas, tokias kaip Bitcoin ir Dogecoin. Nuo 2022 m., kai ji tapo vieša, bendrovė sparčiai augo ir dabar yra vertinama 74 mlrd. dolerių.

Kaip ir kitos kriptovaliutų biržos, „Coinbase“ taiko naujų monetų tvirtinimo procesą, naudodama savo gaires. Tačiau B. Armstrongas sako, kad ši sistema nebeveikia dėl didžiulio naujų monetų skaičiaus.

Šiuo metu, pasak „Coinbase“ svetainės, jų įtraukimo į sąrašą procesas apima šešis etapus, įskaitant pirminę paraišką, išsamią peržiūrą, papildomą deramą patikrinimą ir nuolatinę paramą po įtraukimo į sąrašą.

„Tai gera problema, bet tikrinti kiekvieną iš jų rankiniu būdu nebeįmanoma“, rašė jis X. Jis taip pat sakė, kad reguliavimo institucijos turi suprasti, jog reikalauti, kad kiekviena nauja moneta būtų patvirtinta, yra nerealu, nes „jie negali apdoroti milijono paraiškų per savaitę“.

Kriptovaliutų bendrovės, įskaitant „Coinbase“, paprašė federalinės valdžios nustatyti aiškesnes taisykles šiai pramonei, kad jos galėtų laikytis reikalavimų.

E. Muskas
Kriptografijos industrija giria DOGE pastangas ir skatina iždo reikalus perkelti į blokų grandinę. ELTA

Kriptovaliutų šalininkai ir pramonė tikisi, kad D. Trumpas atneš ilgai lauktų pozityvių pokyčių

Pramonė su viltimi žvelgia į prezidento Donaldo Trumpo atėjimą, kuris kriptovaliutų palaikymą yra įtraukęs į savo darbotvarkę. Prieš inauguraciją D. Trumpas netgi paleido savo memų monetą, o netrukus po to tą patį padarė ir jo žmona Melania Trump.

Meme monetos tai kriptovaliutos, kurias dažnai įkvepia interneto anekdotai arba populiarios tendencijos tampa vis populiaresnės. Ją sukurti gali bet kas, o jei ji tampa virusine, jos kūrėjas (dažnai didžiausias investuotojas) gali gauti didžiulį pelną. Daugybė įtakingųjų įsitraukė į šį procesą, pasinaudodami savo didele auditorija, kad padidintų savo meme monetų vertę ir pasipelnytų.

„Coinbase“ generalinis direktorius Brianas Armstrongas mano, kad atėjo laikas permąstyti, kaip naujos kriptovaliutos įtraukiamos į platformos sąrašą. Jis siūlo pereiti nuo „pridėtinio sąrašo“ metodo prie „blokų sąrašo“ sistemos, kuri remtųsi klientų atsiliepimais ir automatiniais blokų grandinės skenavimais, kad būtų išfiltruoti rizikingi projektai dar prieš juos įtraukiant į sąrašą[3].

Tuo tarpu Justinas Sunas, kriptovaliutos „Tron“ (TRX) įkūrėjas ir buvęs Grenados atstovas Pasaulio prekybos organizacijoje, jau septynerius metus laukia, kol TRX bus įtraukta į „Coinbase“ sąrašą. J. Sunas tvirtina, kad „Tron“ yra viena iš dešimties geriausių kriptovaliutų pasaulyje ir sėkmingai veikia kitose rinkose, tačiau vis dar nepraėjo „Coinbase“ peržiūros proceso.

B. Armstrongas pabrėžė, kad „Coinbase“, turėdami 420 mlrd. JAV dolerių klientų turto, pagal bendrą turtą būtų 21-tas pagal dydį JAV bankas. Tai puikus pasiekimas, atsižvelgiant į nuolatinę plėtrą. Jei būtų klasifikuojama kaip finansų maklerio įmonė, pagal valdomą turtą (AUM) ji užimtų 8 vietą.

B. Armstrongas pabrėžė, kad tradiciniai skirtumai tarp „Coinbase“ ir senųjų finansų įstaigų tampa vis mažiau svarbūs. Augant įmonei, ji tampa ne tik investavimo platforma, bet ir siūlo tokias paslaugas kaip išlaidavimas, skolinimas ir kt.

Jis įsivaizduoja ateitį, kai finansai bus valdomi per vieną skaitmeninę sąskaitą, sklandžiai tvarkant įvairią finansinę veiklą efektyviuose kriptovaliutų tinkluose. Šis pokytis, jo manymu, paskatins pasaulinę ekonominę transformaciją, nes sumažės sandorių sąnaudos ir padidės ekonominė laisvė.