Cenzūruoja ir dainas: televizija išmetė kūrinį iš tinklelio nes joje kritikuojamas smurtas

Muzika, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Kantri muzika
JAV kantri muzikos padangėje – skandalas dėl kontraversiškų dainos žodžių. Priscilla Du Preez/Unsplash nuotrauka

JAV kantri muzikos padangėje – skandalas dėl kontraversiškų dainos žodžių

JAV kantri muzikos scenoje gerai žinomas atlikėjas Jasonas Aldeanas atsidūrė kontraversijų sūkuryje dėl savo naujausios dainos ir vaizdo klipo „Try That in a Small Town“.

Dėl šios dainos melomanai ir naujausias aktualijas sekantys visuomenės nariai pasidalino į skirtingas barikadų puses. Vieni teigia, kad dainoje yra grasinama smurtu tiems, kurie protestuoja prieš policijos brutalumą ir agresiją.
Kiti įžvelgia, kad muzikiniame vaizdo klipe muzikantas galimai kritikuoja dalies kairiųjų pažiūrų protestuotojų nusistatymą prieš policijos pareigūnus, o dėl to – daina yra cenzūruojama.

Kantri muzikos kanalas „Country Music Television“, reaguodamas į viešojoje erdvėje kilusį pasipiktinimą J. Aldeano daina ir jos vaizdo klipu, pašalino kūrinį iš savo televizijos tinklelio.

J. Aldeanas didžiausio populiarumo sulaukė praėjusį dešimtmetį, kai jo keturi albumai iš eilės sumušė populiarumo rekordus JAV kantri muzikos topuose. Būtent šiuo metu muzikantas yra pradėjęs savo koncertinį turą.

Tai ne pirmas kartas, kai J. Aldeanas atsiduria kontroversijų epicentre. 2015 m. jis sukėlė tikrą skandalą, kai per Helovyną persirengė reperiu Lil Wayne’u, kuris yra juodaodis. Tuomet J. Aldeanas dėvėjo peruką su dredais, veidą buvo išsitepęs juodais dažais.

Dainos tekstas kelia kontraversijas: skatina provincijos bendruomeniškumą ar linčo teismą?

J. Aldeano naujosios dainos žodžiuose skamba šios eilutės:

„Taip, tu manai, kad esi kietas, pabandyk tai padaryti mažame miestelyje, pažiūrėk, kiek toli nuvažiuosi, kol nuvažiuosi. Primušk ką nors ant šaligatvio, pavok automobilį iš senutės degant raudonam šviesoforo signalui. Nusitaikyk į alkoholio parduotuvės savininką. Manai, kad tai šaunu, na, jei nori, elkis taip kvailai. Keik policininką, spjauk jam į veidą. Trypk ant vėliavos ir ją uždek. Na, pabandyk tai padaryti mažame miestelyje. Pažiūrėk, kaip toli nuvažiuosi“[1].

Drauge su šiuo muzikanto kūriniu pasirodė ir muzikinis dainos klipas. Jame naudojamuose vaizdo įrašuose užfiksuoti protestuotojai, kurių dalis – demonstruoja agresyvų elgesį prieš policijos pareigūnus. Kai kurie įžvelgia, kad tai gali būti sąsajos su „Black Lives Matter“ protestais.

Aktyviausi internautai, vertindami šį kūrinį, netruko pastebėti ir to, kad dainos vaizdo klipo filmavimo vieta – Maury apygardos teismo pastatas Kolumbijoje, Tenesio valstijoje. Čia slypi įdomių istorijos detalių, mat 1927 m. būtent čia buvo linčiuojamas juodaodis Henry Choate’as.

Galiausiai, socialiniuose tinkluose kilus masiniam nepasitenkinimui, „Country Music Television“ pašalino vaizdo įrašą iš savo kanalo tinklelio, tačiau šio savo sprendimo plačiau nekomentavo ir išsamios savo pozicijos šiuo klausimu nepateikė. O J. Aldeano dainos klipą iki šiol galima rasti „YouTube“ svetainėje, kur įrašas buvo peržiūrėtas daugiau nei 800 000 kartų[2].

Skandalas
Muzikantas aiškina, kad daina neturi rasinių sąsajų. Gabriel Gurrola/Unsplash nuotrauka

Muzikantas aiškina, kad daina neturi rasinių sąsajų

Pats J. Aldeanas sureagavo į kontraversijas ir viešai paaiškino, kad daina „Try That In a Small Town“ tikrai nėra susijusi su protestais „Black Lives Matter“, kitais įvykiais, taip pat, tikrai nėra skatinanti smurtą bei agresiją.

„Per pastarąsias 24 valandas buvau apkaltintas, kad sukūriau dainą, kuria tariamai yra pasisakoma už linčiavimą ir sulaukiau palyginimo, kad man nepatinka visoje šalyje vykstantys „Black Lives Matter“ protestai. Šios užuominos ne tik nepagrįstos, bet ir pavojingos. Dainoje nėra nė vieno teksto, kuriame būtų užsimenama apie rasę“, – tviteryje rašė muzikantas.

J. Aldeano teigimu, jam pačiam daina „Try That In a Small Town“ reiškia bendruomenės jausmą, kurį jis jautė augdamas Džordžijoje, kai visi rūpinosi savo kaimynais, nepaisant jų kilmės ar įsitikinimų skirtumų.

„Savo politinių pažiūrų niekada neslėpiau ir žinau, kad daugelis mūsų šioje šalyje nesutaria, kaip grįžti prie normalaus gyvenimo jausmo, kai kas dieną iš antraščių sužinome apie tragedijas, kurios neleidžiančia mums miegoti naktimis. Bet yra noras, kad viskas pasikeistų – štai apie ką ši daina“, – sako J. Aldeanas.

Atlikėjas jau anksčiau yra atskleidęs, kad yra konservatyvių pažiūrų ir prisipažįsta, kad didžiąją savo karjeros dalį stengėsi laikytis atokiau nuo politikos, taip siekiant išvengti kontraversijų[3].

Apie savo politinius įsitikinimus J. Aldeanas garsiau kalbėti ėmė po 2016 m. JAV prezidento rinkimų. Tuomet jis teigė, kad jį žavi prezidentas Donaldas Trumpas. Po rinkimų 2020 m., J. Aldeanas negailėjo kritikos Joe Bidenui, palaikė sausio 6-osios riaušes Kapitolijuje.

Dešiniųjų pažiūrų politikai išreiškė palaikymą J. Aldeanui, kolegos muzikantai negaili kritikos

Į situaciją dėl J. Aldeano dainos ir jos cenzūros sureagavo ir JAV politikai. Arkanzaso gubernatorė Sarah Huckabee Sanders, Pietų Dakotos gubernatorė Kristi Noem ir Kolorado respublikonų atstovė Lauren Boebert viešai stojo ginti muzikanto ir jo laisvės be apribojimų reikšti savo nuomonę per savo meną.

„Esu sukrėsta to, ką matau šioje šalyje, kai žmonės bando cenzūruoti šią dainą ir su žemėmis sumaišyti patį Jasoną bei jo įsitikinimus. Jis ir jo žmona Brittany atvirai kalba apie savo meilę įstatymui ir tvarkai bei meilę šiai šaliai, ir aš esu jiems tiesiog dėkinga“, – pabrėžė Pietų Dakotos gubernatorė[4].

Gubernatorė K. Noem taip pat pabrėžė, kad J. Aldeanas ir toliau gali laisvai koncertuoti bet kurioje Pietų Dakotos vietoje, įskaitant pačios gubernatorės rezidenciją.

Tuo tarpu muzikantė Sheryl Crow užėmė priešingą poziciją ir negailėjo kritikos J. Aldeano kūriniui ir paties atlikėjo pažiūroms.

„Aš irgi esu iš mažo miestelio. Net mažų miestelių žmonės neapsikenčia smurto. Nėra sąsajų su mažo miestelio gyvenimo ar amerikietiška kultūra bei smurto skatinimu. Turėtumėte tai žinoti geriau nei bet kas kitas, pats išgyvenęs masines šaudynes“, – tviteryje rašė dainininkė S. Crow[5].

Iš tiesų, 2017 m. J. Aldeanas buvo scenoje „Route 91“ festivalyje Las Vegase, kai įvyko didžiausios masinės šaudynės šiuolaikinėje JAV istorijoje. Tačiau ši tragiška situacija nepakeitė J. Aldeano pažiūrų: vėliau muzikantas ir toliau atvirai rėmė teisę, jog kiekvienas JAV pilietis gali laisvai įsigyti ir disponuoti šaunamu ginklu, atskleidė, kad pats turi ne vieną ginklą.