Suprasti akimirksniu
  • Visuomenininkas teigia, kad Panevėžio rajone įvyko šiurpą kelianti savižudybės istorija
  • Policija žinią apie mirusią moterį Panevėžio rajone patvirtino: aplinkybės tikslinamos
  • Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba: reikėjo imtis kraštutinių priemonių
Šaltiniai
AK
Antano Kandroto teigimu, moteris galėjo nepakelti tarnybų terorizavimo, Facebook nuotrauka

Visuomenininkas teigia, kad Panevėžio rajone įvyko šiurpą kelianti savižudybės istorija

Visuomenininkas ir naujos politinės partijos įkūrėjas Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, su portalu 77.lt pasidalino kraupiomis žiniomis.

Pasak jo, prieš porą dienų gyvenimą savižudybę baigė motina, iš kurios buvo atimti jos vaikai.

„Kiek žinau, moteris su savo šešiomis atžalomis gyveno Panevėžio rajono miestelyje, socialiniame būste. Vėliau ji, dėl kažkokių priežasčių, buvo perkelta į globos namus. Kurį laiką su moterimi gyveno vyras, tačiau vėliau ji su atžalomis pasiliko viena. Tuomet, kaip man pasakojo, moterį pradėjo lankyti socialiniai darbuotojai ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai, - turima informacija dalinosi visuomenininkas. – Galiausiai vieną dieną tarnybos nusprendė, kad moteris netinkamai rūpinasi vaikais ir visas šešias nepilnametes jos atžalas atėmė. Vėlgi, kiek žinau, susitikti su jais mama galėjo retai, o tarnybų atstovai nuolat primindavo, kad netrukus vaikai bus išdalinti po globos namus ar net atiduoti įsivaikinti į užsienį. Nebeištvėrusi tokios situacijos, moteris nusprendė pasitraukti iš gyvenimo“,- teigė A. Kandrotas

Dabar, visuomenininko teigimu, didžiausias mirusios moters giminaičių rūpestis yra susigrąžinti atimtus vaikus, tačiau Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba tam trukdo.

Policija žinią apie mirusią moterį Panevėžio rajone patvirtino: aplinkybės tikslinamos

Lietuvos policija patvirtino, kad prieš kelias dienas buvo gautas pranešimas apie moters mirtį Panevėžio rajone. Šiuo metu, pasak pareigūnų, siekiant išsiaiškinti visas aplinkybes ir nustatyti mirties priežastį yra pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba: reikėjo imtis kraštutinių priemonių

Vaiko teisių gynėjai kasdien susiduria su situacijomis, kai dėl šeimose kilusių sunkumų jiems tenka apsaugoti vaikus bei užtikrinti jų teisę į saugią ir jų gerovę atliepiančią aplinką. Tad vaiko teisių gynėjai yra visuomet pasiruošę reaguoti į kiekvieną gautą pranešimą dėl galimai pažeidžiamų vaiko teisių, taip pat siekia kartu su socialiniais partneriais padėti šeimoms spręsti iškylančias problemas ir drauge ieškoti priemonių bei būdų, kurie leistų kiekvienam vaikui augti ir vystytis ramioje, saugioje ir vaiko poreikius bei interesus atitinkančioje aplinkoje.

Šiuo minimu atveju, vaiko teisių gynėjai jau kurį laiką bendravo su šeima, o socialiniai partneriai rūpinosi, kad šeimai būtų siūloma ir teikiama visa reikalinga pagalba. Atsižvelgiant į susiklosčiusias aplinkybes šeimoje, pastaruoju metu buvo priimtas sprendimas užtikrinti vaikams saugumą ir pasirūpinti jų gerove nustačius laikinąją globą, kuriai leidimą suteikė teismas. Tad šiuo metu visi minimos šeimos vaikai yra saugioje aplinkoje, o jiems teikiama kompleksinė pagalba, kuria rūpinasi socialiniai partneriai.

Primename, jog gavę informacijos apie galimą vaiko teisių pažeidimą, vaiko teisių gynėjai vyksta į šeimą, vertina aplinkybes, bendrauja su vaiku, išklauso jo nuomonę, o esant būtinybei – perkelia vaiką į saugią aplinką, atlieka vaiko situacijos vertinimą.

Svarbu akcentuoti, jog vaiko perkėlimas į saugią aplinką yra taikomas tik kaip kraštutinė priemonė, kai jau būna išnaudotos visos kitos galimybės, ir tik gavus teismo leidimą.

Netinkamas elgesys su vaiku, nesirūpinimas jo poreikiais nėra suderinami su geriausiais vaiko interesais, todėl vaiko apgyvendinimas saugioje aplinkoje padeda apsaugoti jį nuo pakartotinio smurto, pasikartojančių trauminių išgyvenimų arba kitų neigiamų patirčių.

Jeigu gavus pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą išaiškėja realus ir tiesioginis pavojus vaiko fiziniam arba psichiniam saugumui, gyvybei ar sveikatai, tuomet yra nustatomas apsaugos vaikui poreikis.

Tokiais atvejais pirmiausia ieškoma galimybių vaikui nustatyti laikinąją priežiūrą – tėvams išlaikant visas teises, paskiriamas vaiką laikinai prižiūrėsiantis žmogus, kurį nurodo tėvai ir kuris galėtų jiems padėti tinkamai pasirūpinti vaiku ir užtikrinti jam saugią aplinką.

Jeigu tokio, laikinai galinčio padėti, žmogaus tėvai negali nurodyti, tuomet abiem tėvams ar vienam iš jų, kartu su vaiku, siūloma apsigyventi socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje, kurioje laikinoji priežiūra gali būti taikoma iki 12 mėn.

Jei yra nustatytas vaiko apsaugos poreikis, vaiko teisių gynėjai ne vėliau kaip kitą darbo dieną šeimai inicijuoja savivaldybės atvejo vadybininko paskyrimą ir organizuoja mobiliosios komandos sudarymą, siekiant padėti šeimai spręsti kilusius sunkumus.

Tačiau tais atvejais, kuomet nėra galimybių nustatyti laikinąją priežiūrą arba vaiko atstovai pagal įstatymą su tuo nesutinka, arba teikiamos pagalbos metu tėvai nekeičia savo elgesio, ir išlieka rizika, dėl kurios buvo nustatytas vaiko apsaugos poreikis, siekiant pasirūpinti vaiko saugumu ir gerove, gali būti priimamas sprendimas kreiptis į teismą dėl leidimo paimti vaiką iš jo atstovų ir nustatyti laikinąją globą.

Laikinosios globos metu visuomet yra stengiamasi atsižvelgti į kiekvieno vaiko individualius poreikius – pasirūpinti jo fizine ir emocine sveikata, užtikrinti reikiamų paslaugų teikimą, reikalingų specialistų pagalbą.

Vaiko teisių gynėjai primena, kad kiekvienas vaikas turi teisę augti saugus, sveikas ir laimingas, todėl vaiko tėvams svarbu jį tinkamai prižiūrėti, rūpintis jo saugumu ir sveikata bei sudaryti palankias sąlygas visapusiškai ir harmoningai vystytis. Tad atvejais, kai šeimos patiria sunkumų, dėl kurių suaugusiesiems tampa sudėtinga atliepti vaikų poreikius ir pasirūpinti jų gerove – visuomet svarbus šeimos artimiausios aplinkos palaikymas ir dėmesingumas bei atsakingumas pranešti apie pagalbos poreikį vaiko teisių gynėjams.

Kilus klausimams, vaiko teisių gynėjai kviečia žmones pasikonsultuoti skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.