Suprasti akimirksniu
  • Kažkas gali turėti prieigą prie asmeninės informacijos jūsų telefone
  • Kaip sužinoti ar telefone yra šnipinėjimo programų?
  • Perkant naudotą telefoną, patartina atstatyti gamyklinius parametrus
  • Atnaujintas įrenginys yra saugesnis nei naudotas
  • Perkant naudotą telefoną svarbu patikrinti su gaminiu pateiktus sertifikatus
Šaltiniai
Telefonas
Būkite atsargūs pirkdami naudotą telefoną – jus gali šnipinėti. Freestocks/Unsplash nuotrauka

Kažkas gali turėti prieigą prie asmeninės informacijos jūsų telefone

Keičiantis pragyvenimo išlaidoms, keičiasi ir vartotojų išmaniųjų telefonų pirkimo įpročiai, didėjant susidomėjimui naudotais įrenginiais. 

2024 m. „Mobile World Congress“ atliktas tyrimas atskleidė, jog daugelis žmonių Europoje pirmenybę teikia naudotiems išmaniems telefonams[1]. Vis dėlto, specialistai pabrėžia, kad perkant šiuos gaminius reikia būti itin atsargiems. Yra rizika, kad sukčiai gali pasisavinti asmeninę informaciją. Tad į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Kokie pavojai tyko?
Pasaulio ekonomikos svyravimai skatina pokyčius daugelyje sektorių. Būtent įrenginių tęstinis naudojimas, kai kurių žmonių manymu, smarkiai prisideda prie išlaidų mažinimo ir tvarumo. Tačiau atkreipiamas dėmesys, jog dėvėtame arba atnaujinamame telefone gali būti įdiegta šnipinėjimo programa. Tai yra viena didžiausių rizikų perkant naudotą telefoną.

Pavyzdžiui, ekrano lietimo funkcijos ar įkrovimo sistemos gedimas gali paveikti naudojimąsi telefonu. Nešant įrenginį tvarkymui ar norint pagreitinti jo veikimą atnaujinant programinę įrangą, gali kilti pavojus asmeniniams duomenims. Iš tiesų, šnipinėjimo programos gali būti įdiegiamos į telefoną savininkui to nežinant. Jos įprastai yra paslėptos giliai sistemoje, tad žmogus gali nė nepastebėti.

Kaip sužinoti ar telefone yra šnipinėjimo programų?

Požymiai, tokie kaip įrenginio įkaitimas, greitas akumuliatoriaus išsikrovimas arba nežinomos programos, veikiančios fone, gali rodyti problemą. Siekiant būti užtikrintiems savo saugumu, geriausias būdas – tai atkurti telefono gamyklinius nustatymus ir įdiegti patikimą programinę įrangą nuo nulio. Tačiau jei perkate naudotą telefoną, riziką galima sumažinti perkant iš patikimo pardavėjo arba iš platformų, kurios suteikia atnaujinto įrenginio garantiją.

Jeigu asmeninė informacija pateks į piktavalių rankas, jie pasieks ne tik jūsų telefonų knygą ir žinutes, bet ir el. laiškus bei slaptažodžius, reikalingus banko sąskaitoms ir pan. Tai gali ne tik sukelti finansinių nuostolių, bet ir ilgalaikių problemų, tokių kaip tapatybės vagystės.

Kaip sužinoti ar telefone yra šnipinėjimo programų? Daria Nepriakhina/Unsplash nuotrauka
Kaip sužinoti ar telefone yra šnipinėjimo programų? Daria Nepriakhina/Unsplash nuotrauka

Perkant naudotą telefoną, patartina atstatyti gamyklinius parametrus

Kai perkate naudotą įrenginį, visų pirma turėtumėte atstatyti telefono gamyklinius nustatymus. Be to, turėtumėte patikrinti įrenginyje įdiegtas programas ir nedelsiant pašalinti tas, kurių nežinote arba kurios atrodo įtartinos. Tvirtas saugos programinės įrangos, skirtos telefonui apsaugoti, įdiegimas taip pat gali būti naudingas.

Pastebėjus, kad įsigytas įrenginys yra su šnipinėjimo programomis, reikia imtis skubių veiksmų. Jeigu asmuo ar platforma, iš kurios buvo įsigytas telefonas, įtariami tyčia įdiegę šią programinę įrangą, reikia kreiptis į Nacionalinio kibernetinio saugumo centrą (NKSC), kuris yra atsakingas už kibernetinio saugumo incidentų valdymą[2]. Įstaiga nukreips į atitinkamas institucijas, jei bus nustatyta, jog įrenginys buvo pažeistas. Taip pat patariama kreiptis į artimiausią policijos komisariatą.

Atnaujintas įrenginys yra saugesnis nei naudotas

Naudotus telefonus paprastai parduoda pavieniai žmonės. Tokiu atveju šnipinėjimo įrangos tikimybė jūsų telefone yra pakankamai didelė.

Skirtingai nei naudotus telefonus, atnaujintus dažniausiai išsamiai apžiūri ir taiso profesionalus servisas. Trūkstamos dalys yra pakeičiamos, svarbūs komponentai, tokie kaip baterija ir ekranas, išbandomi įjungiant gamyklinius nustatymus. Toks įrenginys iš esmės yra kaip naujas telefonas. Be to, atnaujinti telefonai paprastai parduodami su tam tikra garantija. Todėl rinktis atnaujintą įrenginį vietoj naudoto telefono yra ir saugesnis, ir ekonomiškesnis pasirinkimas ilgalaikėje perspektyvoje.

Perkant naudotą telefoną svarbu patikrinti su gaminiu pateiktus sertifikatus

Perkant naudotą telefoną labai svarbu patikrinti su gaminiu pateiktus sertifikatus. Be to, naudinga paprašyti įrenginio remonto istorijos, bandymų ataskaitų ir informacijos apie atnaujintas dalis, jei tokių yra. Šios patikros užtikrins gaminio saugumą. Apskritai, geriausia pirkti iš tų platformų, kuriomis iš tiesų pasitikite arba iš gerai žinomų, patikimų mažmenininkų.

Vis dėlto, svarbu nepamiršti, jog pasitaiko pardavėjų, kurie bando pardavinėti naudotus įrenginius, sakydami, kad jie yra atnaujinti, nors tokie nėra. Sukčiavimo atveju prietaisas galėjo būti tik paviršutiniškai išvalytas. Norint išvengti nemalonumų, turėtumėte pasidomėti, ar prekei yra suteikta garantija ir paprašyti pardavėjo pateikti tai patvirtinančius dokumentus. 

Taip pat galite įsitikinti, kad nepirkote pavogto ar į juodąjį sąrašą įtraukto telefono, paklausę įrenginio IMEI numerio. Kiekvienas telefonas turi savo IMEI kodą (angl. International mobile equipment identity)[3]. Tai unikalus identifikacinis numeris, ypač praverčiantis tais atvejais, kai telefonas yra pavagiamas ar pametamas, nes užblokavus IMEI kodą, niekas negalės naudotis mobiliuoju internetu, skambučių bei žinučių funkcijomis. 

Sužinoti savo telefono IMEI kodą „Android“ operacinės sistemos telefone galima telefono nustatymų skiltyje „Apie telefoną“ arba telefono skambinimo klaviatūra surinkus specialų kodą *#06#. „iPhone“ telefonų naudotojai IMEI kodą gali sužinoti nustatymų skiltyje spustelėję „General“ ir „About“ arba skambinimo klaviatūroje surinkę specialų kodą; senesniuose ar mygtukiniuose telefonuose IMEI surandamas nuėmus galinį dangtelį ir ištraukus bateriją. Jei nepavyksta išsiaiškinti IMEI kodo aprašytais būdais, identifikacinį numerį galima surasti ant išmaniojo įrenginio dėžutės.