Britų premjero taikos planas Ukrainoje sukėlė aštrią kritiką: vadina politiniu teatru

Pasaulis, SaugumasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Jungtinės Karalystės premjeras, Keiras Starmers. Ekrano nuotrauka

K. Starmeris siūlė suburti „norinčiųjų koaliciją“ taikai palaikyti

Jungtinės Karalystės premjero Keiro Starmerio pasiūlytas taikos planas Ukrainai, kuriuo siekiama suburti specialią tarptautinę koaliciją, sulaukė rimtos kritikos iš šalies kariuomenės atstovų, praneša „Telegraph“.

K. Starmeris anksčiau siūlė suburti vadinamąją „norinčiųjų koaliciją“ („coalition of the willing“), kurią sudarytų valstybių kariuomenių vienetai – tiek oro pajėgos, tiek sausumos kariai, galintys užtikrinti sėkmingas paliaubas Ukrainoje. Britų premjeras pabrėžė, jog šiai koalicijai būtina „stipri JAV parama“.

K. Starmerio atstovas kovo 17 dieną paskelbė, kad daugiau nei 30 šalių jau išreiškė norą prisidėti prie šios taikdariškos koalicijos ir iniciatyva jau pereina į „operacinį etapą“. Kovo 21 d. pranešta, jog Jungtinė Karalystė galėtų panaudoti modernius „Typhoon“ arba amerikiečių gamybos F-35 naikintuvus oro patruliavimui dėl jų pažangių oro kovos pajėgumų.

Kritikai: K. Starmerio idėja – „politinis teatras“, kuris neturi „jokios karinės prasmės“

K. Starmer
K. Starmeris sulaukė neigiamų komentarų dėl savo idėjos. Ekrano nuotrauka

Tačiau kariuomenės atstovai į tokius planus žvelgia itin skeptiškai. Aukšto rango Britanijos kariuomenės pareigūnas, kalbėdamas su žurnalistais, šį K. Starmerio pasiūlymą pavadino „politiniu teatru“, kuris neturi „aiškiai apibrėžtos karinės galutinės būsenos ar karinių strateginių planavimo prielaidų“.

„Starmeris pernelyg paskubėjo kalbėdamas apie sausumos pajėgas, aiškiai nesuprasdamas situacijos. Todėl dabar apie karius kalbama vis mažiau, o daugiau apie naikintuvus ir laivus – priemones, kurias įgyvendinti paprasčiau, nes tai nereikalauja dislokacijos Ukrainos teritorijoje“, – teigė pareigūnas.

Kitas šaltinis kariuomenėje taip pat sukritikavo šį sumanymą, vadindamas jį grynai politiniu veiksmu, neturinčiu „jokios karinės prasmės“. Pasak šio šaltinio, tokiai koalicijai nepritaria nei Rusija, nei JAV, be to, kyla neaiškumų dėl tarptautinių pajėgų vaidmens, kurios būtų išsidėsčiusios apie 400 kilometrų nuo fronto linijos, vakarų Ukrainoje.

JAV specialusis pasiuntinys sako, kad Rusija nėra suinteresuota užkariauti visos Ukrainos ar Europos

V. Putinas
JAV atstovai nemano, kad V. Putinas nori užkariauti Europą ar visą Ukrainą. ELTA nuotrauka

Nepaisydamas kritikos, Jungtinės Karalystės gynybos štabo viršininkas Antony Radakinas gynė šiuos planus ir pabrėžė, kad „niekas neturėtų abejoti, jog šis darbas yra labai svarbus ir reikšmingas“. Jis taip pat pranešė, kad Londone susitiks su Prancūzijos kolegomis aptarti bendradarbiavimo gynybos srityje.

Tačiau kritika nuskambėjo ir iš už Atlanto. JAV specialusis pasiuntinys Artimiesiems Rytams Steve’as Witkoffas, kalbėdamas su garsiu konservatyviu politiniu komentatoriumi Tuckeriu Carlsonu, K. Starmerio idėją pavadino „primityvia“ ir sakė, kad tai tėra „pozavimas“. Pasak jo, Rusija nėra suinteresuota užkariauti visos Europos ar netgi visos Ukrainos teritorijos.

„Egzistuoja tokia nuostata, kad visi turime būti kaip Winstonas Churchillis ir stabdyti rusus, kurie žygiuos per Europą. Tai yra absurdiška mintis“, – teigė S. Witkoffas.