Suprasti akimirksniu
  • Botoksas, botulinas, botulino toksinas, hialurono rūgštis, hialurono užpildas: kas tai, koks skirtumas ir kas geriau?
  • Hialurono rūgšties užpildo injekcijos laikomos saugesnėmis
  • Hialurono injekcijos į sąnarius padeda valdyti skausmą
  • Botulino užpildo pliusai: gali padėti įveikti ligas
  • Botulino toksino injekcijos turi ilgesnį poveikį net ir išnykus rezultatui
  • Ilgalaikiai botulino toksino injekcijų rezultatai, kurių nežinojote
Šaltiniai
Grožio injekcijos
Botulino ir hialurono injekcijos veide. Gustavo Fring/ Pexels nuotrauka

Botoksas, botulinas, botulino toksinas, hialurono rūgštis, hialurono užpildas: kas tai, koks skirtumas ir kas geriau?

Botoksas ir hialuronas – tai dviejų skirtingų rūšių injekcinės procedūros, kurios dažniausiai naudojamos kosmetinėje medicinoje raukšlėms ir smulkioms linijoms mažinti. Botulinas dažnai naudojamas labai ryškioms kaktos raukšlėms lyginti. Jis taip pat gali padėti esant pertekliniam prakaitavimui, jei yra suleistas į pažastis arba padus[1].

Botoksas yra firminis injekcinio gydymo, vadinamo botulino toksinu, pavadinimas. Švirkščiamas į veido raumenis jis veikia blokuodamas nervinius signalus, sukeliančius raumenų susitraukimus, laikinai paralyžiuodamas raumenis ir neleisdamas jiems susitraukti.

Taip galima išlyginti raukšles ir smulkias linijas, ypač kaktos srityje, aplink akis ir tarp antakių. Botokso poveikis paprastai išlieka kelis mėnesius, o po to procedūrą reikia pakartoti. Dėl botokso poveikio raumenų judesiai veide sumažėja ir žmonės atrodo mažiau emocingi. Taip yra todėl, kad dėl botulino injekcijų kaktoje ar aplink akis judesiai veide tampa paralyžiuoti[2].

O hialuronas yra užpildas, pagamintas iš hialurono rūgšties. Ši rūgštis yra medžiaga, kuri natūraliai randama žmogaus organizme ir padeda išlaikyti odos drėgmę bei putlumą. Hialuronas kaupia drėgmę.

Dėl šių skirtumų dažnai klausiama kas geriau botulinas ar hialuronas?

Hialurono rūgšties užpildo injekcijos laikomos saugesnėmis

Įšvirkšta į odą hialurono rūgštis gali padidinti odos apimtį ir išlyginti raukšles bei smulkias linijas, ypač skruostuose, lūpose ir aplink burną. Kitaip nei botulinas, kuris laikinai paralyžiuoja raumenis, hialuronas užpildo tarpus tarp odos ląstelių, kad oda atrodytų lygesnė ir jaunatviškesnė. Hialurono poveikis paprastai išlieka nuo kelių mėnesių iki metų, priklausomai nuo konkretaus naudojamo produkto ir tvarkomos veido srities.

Botulinas ir hialuronas yra kosmetinėje medicinoje naudojamos injekcinės procedūros raukšlėms ir smulkioms linijoms mažinti, tačiau jos veikia skirtingai ir paprastai naudojamos skirtingoms veido sritims. Botulinas laikinai paralyžiuoja raumenis, o hialuronas užpildo tarpus tarp odos ląstelių, neveikdamas veido judesio ir sukuria natūralesnį bei švelnesnį rezultatą[3].

Hialurono rūgšties (HA) užpildai paprastai laikomi saugiausiu veido užpildo tipu. Taip yra todėl, kad HA yra natūraliai organizme esanti medžiaga, kurią organizmas laikui bėgant gali suskaidyti. Hialurono rūgšties užpildai taip pat turi mažesnę riziką sukelti alergines reakcijas ar kitus nepageidaujamus poveikius, palyginti su kitų tipų užpildais.

Be to, HA užpildus galima lengvai pakeisti, jei pacientas nepatenkintas rezultatais arba patiria kokių nors komplikacijų. Į gydomą sritį galima sušvirkšti fermento, vadinamo hialuronidaze, kad hialurono užpildas ištirptų, ir tai gali būti greitas bei veiksmingas sprendimas, jei kiltų kokių nors problemų.

Procedūros jaunystei. Gustavo Fring/ Pexels nuotrauka
Procedūros jaunystei. Gustavo Fring/ Pexels nuotrauka

Hialurono injekcijos į sąnarius padeda valdyti skausmą

Hialurono rūgštis yra panaši į medžiagą, kuri natūraliai randama sąnariuose. Ji veikia kaip sąnarių tepalas ir amortizatorius bei padeda sąnariams tinkamai veikti. Todėl procedūra gali būti skirta ne tik grožiui. Hialurono injekcijos sąnariams taip pat yra galimos, o kai kuriais atvejais yra ir kone vienintelis būdas palengvinti skausmą, tačiau ir hialurono infekcijos turi rizikų bei pavojų, todėl šį preparatą galima vartoti tik gydytojui paskyrus arba tik jam betarpiškai prižiūrint.

Šis vaistas tiekiamas tirpalo arba gelio formomis. Tyrimai rodo, kad kai kuriems žmonėms, sergantiems OA, hialurono rūgšties injekcijos gali veikti geriau nei vaistai nuo skausmo. Kiti tyrimai parodė, kad jos taip pat gali būti tokios pat veiksmingos kaip ir kortikosteroidų injekcijos į kelio sąnarį[4].

Panašu, kad hialurono rūgšties injekcijos kai kuriems žmonėms veikia geriau nei kitiems. Jos gali būti mažiau veiksmingos vyresnio amžiaus žmonėms ir žmonėms, sergantiems sunkia osteoartrito forma. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad visi užpildai, įskaitant hialurono rūgšties užpildus, yra susiję su tam tikra rizika ir net nepaisant to, ar naudojatės grožio injekcijomis ar hialurono užpildais į sąnarius.

Hialurono rūgšties užpildo saugumas ir veiksmingumas taip pat priklauso nuo tokių veiksnių kaip injektoriaus įgūdžiai ir patirtis bei individuali paciento anatomija bei ligos istorija. Prieš atliekant bet kokias užpildų procedūras yra svarbu pasitarti su kvalifikuotu ir patyrusiu gydytoju.

Botulino užpildo pliusai: gali padėti įveikti ligas

Daugeliui nežinoma, kad botulino toksinas yra naudingesnis. Jis, pasirodo, gali pagerinti daugelį sveikatos būklių. Botokso injekcijos ne tik pagerina jūsų išvaizdą, bet ir gali padėti įveikti kai kurias sveikatos problemas. Pavyzdžiui, daugelis žmonių, kenčiančių nuo raumenų skausmų, susileidžia botokso injekcijas, kurios padeda atpalaiduoti šiuos raumenis.

Botokso injekcijomis netgi gydoma lėtinė migrena ir kitos lėtinės sveikatos problemos. Kadangi botulino toksinas blokuoja nervų veiklą jūsų raumenyse, jis taip pat gali užkirsti kelią nereikalingam raumenų naudojimui.

Žmonėms, kenčiantiems nuo stipraus pažastų prakaitavimo, šlapimo nelaikymo ar net hiperaktyvios šlapimo pūslės, botokso injekcijos taip pat gali gali būti naudingos.

Botokso injekcijos yra puikus kosmetinių procedūrų pasirinkimas, nes jos yra neinvazinės ir greitos. Visai procedūrai atlikti užtenka vos kelių minučių, ypač kai dirbama su profesionalu, kuris maža adata suleidžia botulino toksino į tam tikras veido vietas. Kadangi botulinas yra nechirurginė procedūra, tai reiškia, kad susitikimo metu turėsite skirti mažiau laukimo ar atsigavimo laiko procedūrai bei galėsite greitai įeiti ir išeiti.

Moterys siekia išlaikyti jaunai atrodančią odą ilgiau. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka
Moterys siekia išlaikyti jaunai atrodančią odą ilgiau. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Botulino toksino injekcijos turi ilgesnį poveikį net ir išnykus rezultatui

Beveik momentiniai rezultatai po botulino injekcijos į kaktą ar aplink akis stebina ir džiugina žmones tuojau pat. Daugelis žmonių, norinčių greitai pagerinti savo išvaizdą, renkasi botoksą, nes jis užtikrina beveik momentinius rezultatus. Atlikę botulino injekcijas, galutinius rezultatus pamatysite jau po trijų ar keturių dienų po procedūros.

Botulino užpildas ir toliau veikia maždaug 3 mėnesius po injekcijų. Paprastai pastebėsite, kad raukšlės ir linijos nuolat atsipalaiduoja, kol pasieksite maksimalių rezultatų. Tai yra sprendimas, kurio poveikis nyksta palaipsniui, bet norint geriausių rezultatų kartoti procedūras reikia nuolat.

Po injekcijų galite pastebėti nedidelį kraujavimą, tačiau atsigauti laiko nereikia. Iš karto po injekcijų galite tiesiog grįžti prie įprastinės veiklos. Kraujosruvos po botulino toksino injekcijų ir procedūrų atsiranda tik trumpam laikui. O jei nesate žmogus, kuriam greitai ir netikėtai atsiranda mėlynių, galite su tuo ir nesusidurti.

Dar vienas dalykas, dėl kurio botoksas yra puikus kosmetinio gydymo pasirinkimas, yra tai, kad jis užtikrina ilgalaikius rezultatus. Kaip jau buvo minėta anksčiau, galite tikėtis, kad visus procedūros rezultatus pamatysite per dešimt dienų nuo injekcijų atlikimo.

Per šį laiką jūsų raukšlės ir smulkios raukšlelės ir toliau atsipalaiduos bei taps mažiau matomos. Nors botulino injekcijų poveikis palaipsniui mažėja, paprastai rezultatai pastebimi apie 3 mėnesius. Žinoma gali gąsdinti botulino toksino injekcijų kaina ir jų ilgalaikis poreikis, tačiau jei kurį laiką naudosite tokias injekcijas, o paskui jų atsisakysite, rezultatai vis tiek išliks geresni nei jų nenaudojant.

Be reikalo bijoma, kad pasinaudojus botulino toksino injekcijomis ir nutraukus nuolatinį jų atnaujinimą, raukšlės grįš ir tai atrodys tik prasčiau nei buvo anksčiau. Tarp žymių moterų, kurios naudojo šio užpildo injekcijas metų metus ir staiga nustojo tai daryti, matomi kitokie pavyzdžiai.

Tai akivaizdu ir stebint Pamelos Anderson išvaizdą. Ši aktorė neseniai vėl grįžo į viešumą, reklamuodama savo dokumentinį filmą[5], tad tai, žinoma, paskatino jos išvaizdos analizę socialiniuose tinkluose ir internete. Ne vienas internautas domėjosi jos išvaizdos pokyčiais ir anksčiau, bet dabar P. Anderson tapo daug atviresnė ir mieliau kalba apie tai, ką jai teko išbandyti siekiant gerai atrodyti. Matoma, kad jos grįžusios raukšlės nėra tokios gilios, ir moteris, net ir atsisakiusi botulino, atrodo pakankamai jaunatviškai.

Ilgalaikiai botulino toksino injekcijų rezultatai, kurių nežinojote

Metų metus nepertraukiamai naudojant botoksą jūsų raumenys bus išmokyti ne taip agresyviai daryti raukšles formuojančias išraiškas. Kai priprasite prie jausmo, kad po neurotoksino kaktos judesiai yra silpnesni, geriau suvoksite, kaip daryti judesius, kai toksinas nustos veikti.

Jei 20 metų nejudintumėte kojų, ilgainiui tie raumenys susitrauktų ir taptų gana silpni. Tas pats gali nutikti ir jūsų veido raumenims. Jei raumenys naudojami reguliariai, ilgą laiką, be pertraukų, per tam tikrą laiką jie atrofuosis nuo nenaudojimo. Tačiau ilgainiui botulino reikės vis mažiau. Jei bus padaryta pertrauka nuo botokso, raumenys atgaus jėgas, bet jums reikės mažesnio kiekio botulino norimam rezultatui pasiekti.

Deja, medikai sako, kad kai kurie pacientai skundžiasi pastebimu odos plonėjimu po daugelio metų botokso naudojimo. Tai gali reikšti poodinių venų atsidengimą tarp normalaus storio sričių. Tai nėra dažnas reiškinys, tačiau pacientams, pradėjusiems vartoti botuliną per anksti, pavyzdžiui, sulaukusiems 20-ies, gali kilti šio šalutinio poveikio rizika.

Daugelis žmonių baiminasi, kad nustojus vartoti botoksą, jų veidas smarkiai susiraukšlės. Jei nuspręsite nebetęsti, tie raumenys, kurie lieka nenaudojami, kol botulinas yra aktyvus, gali atitolinti senėjimo procesą. Suleidus botokso, jis sumažina judesius ir taip sulėtina raukšlių formavimąsi.

Jūsų odoje per naktį neatsiras raukšlių. Net ir nustojus leistis botulino injekcijas vis tiek galėsite džiaugtis, kad atrodysite metais jaunesni, palyginti su savo amžiumi, priklausomai nuo to, kaip ilgai laikėtės botokso vartojimo režimo.

Botulino injekcijos kaina ir tai, kad gali reikti dažnų procedūrų, gali atbaidyti žmones, bet rezultatai dažnai atsiperka. O kaip ir minėjome, išbandžius botulino toksino injekcijas, išvaizdos nesugadinsite netęsdami injekcijų toliau.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Amanda Montell. 8 Long-Term Effects of Botox You Need to Know Byrdie. Skin news
3.arrow_upward
A guide to treating your wrinkles with HA dermal filler Cosmeticskinclinic. Everything about skin
4.arrow_upward
Alberto migliore and Simone Procopio. Effectiveness and utility of hyaluronic acid in osteoarthritis NCBI. National library