Data, kuri nuguls į istorijos vadovėlius
Apie kriptovaliutas šiandien kalba visi: verslininkai, investuotojai, ateities tendencijų sekėjai ir ambicijų nestokojantys piliečiai. Nors ekspertai bitkoinų ir kitų virtualių valiutų tema nėra pasiekę vieningos nuomonės, o blokų grandinės (angl. blockchain) technologiją vertina atsargiai, ši idėja pasaulyje egzistuoja jau ne vieną dešimtmetį.
Dar 1980-aisiais pradėta kalbėti apie tokią valiutą, kuriai nereikėtų centralizuotų subjektų – bankų. Nors idėjai išplėtoti prireikė ne vienerių metų, šiandien jau drąsiai kalbama apie tai, kad bitkoinas ar kita kriptovaliuta ateityje gali pakeisti mums įprastas atsiskaitymo formas.
Kol vis daugiau pasaulio šalių domisi savo nacionalinių kriptovaliutų sukūrimu ar atsiskaitymo jau apyvartoje esančiais žetonais įteisinimu, galime grįžti laiku atgal, į dieną, kai pasaulyje buvo įvykdytas pats pirmas atsiskaitymas kriptovaliuta.
Tuomet, 2010 m. nieko nenutuokiantis Floridos gyventojas nusipirko dvi picas ir už jas sumokėjo kriptovaliuta. Tuomet tai nieko nereiškė, bet šiandien – tai istorijos dalis.
„Bitkoinų picos diena“: už dvi picas sumokėjo 10 000 bitkoinų
Kasmet būtent gegužės 22 d. minima vadinamoji „Bitkoinų picos diena“[1]. Šiais metais sukanka 12 metų nuo pirmosios piniginės transakcijos, kuri buvo atlikta kriptovaliuta.
2010 m. gegužės 22 d. vyras iš Floridos, Laszlo Hanyeczas, kriptovaliuta sumokėjo už dvi picas. Prieš tai viename kriptovaliutų forume „Bitcointalk” vyras ieškojo patarimų ir rašė:
„Sumokėsiu 10 000 bitkoinų už porą picų. Pavyzdžiui, gal 2 dideles, kad liktų kitai dienai”, – rašė L. Hanyeczas[2].
Nors tuomet tai galėjo atrodyti it eiliniai pašnekesiai technologijų entuziastų forume, šiandien tai jau istorijos dalis.
„Man patinka turėti picos likučių, kuriuos galėčiau suvalgyti vėliau. Galima picą pasigaminti pačiam ar užsisakyti į namus, bet aš siekiu už pristatytą maistą sumokėti bitkoinais”, – „Bitcointalk” forume prieš 12 metų rašė L. Hanyeczas.
Šiuo pasiūlymu susiviliojo vienas britas, kuris už pasiūlytus 10 000 bitkoinų nupirko L. Hanyeczui dvi picas.
Abiems pusėms tai buvo palankus sandoris: picos kainavo apie 25 dolerius, o L. Hanyeczas sumokėjo 10 000 bitkoinų, kurie tuo metu buvo verti maždaug 41 JAV dolerio[3].
Tačiau jau netrukus po šio įvykio kriptovaliutų vertė ėmė augti. Pavyzdžiui, praėjus devyniems mėnesiams po šio sandorio bitkoinas pasiekė paritetą su JAV doleriu, todėl dvi picos buvo vertos 10 000 JAV dolerių. Tuo tarpu 2015 m. jų vertė jau siekė 2,4 mln. JAV dolerių.
Šiandien kriptovaliutų vertė yra ypač nepastovi, tačiau 2010 m. parduotos picos būtų įvertintos maždaug 380 mln. JAV dolerių.
Pats L. Hanyeczas dabar pasakoja, kad tuo metu bitkoinai neturėjo jokios vertės, todėl idėja iškeisti juos į picą buvo neįtikėtinai šauni. Jis teigia net nenumanęs, kad metams bėgant bitkoinas taps revoliucine kriptovaliuta[4].
L. Hanyeczas ne kartą dalijo interviu ir pasakojo apie žymųjį picų pirkimo sandorį. Dalis ekspertų pusiau juokais, pusiau rimtai teigia, kad šis įvykis gali būti vertinamas kaip vienas svarbiausių bitkoino raidos momentų.
Iš tiesų šis pirkinys yra vertinamas kaip pirmas kartas, kai virtuali valiuta buvo panaudota kam nors nusipirkti realiame pasaulyje.
Žinomas atsiskaitymo priemones netrukus gali pakeisti virtuali valiuta
Kai kurie skeptikai net ir šiandien vis dar mano, kad bitkoinas yra apgavystė arba aferizmas. Ekspertai akcentuoja tai, kad atsiskaitant kriptovaliutomis pinigų išleidimas yra nekontroliuojamas, taip pat galima neteisėtų prekių apyvarta[5].
Tačiau šios technologijos šalininkai teigia, kad naudojantis virtualia valiuta galima išvengti įvairių banko mokesčių ir kitų pirkimą užtęsiančių procedūrų.
Kad ir kaip kriptovaliutos būtų vertinamos, šiandien jau mažai kas abejoja, kad tai yra finansinė ateitis.
Jau 2021 m. matėme, kaip bitkoinas pasiekė kelias naujas rekordines aukštumas, Ethereum, antra pagal dydį kriptovaliuta, praėjusių metų pabaigoje taip pat pasiekė savo naują visų laikų rekordą[6].
JAV vyriausybės pareigūnai ir net Joe Bideno administracija vis dažniau išreiškia susidomėjimą naujomis kriptovaliutų reguliavimo priemonėmis, taip leidžiant manyti, kad atsiskaitymo galimybės šia valiuta tik augs.
Skirtingose pasaulio vietose įteisintas atsiskaitymas kriptovaliutomis taip pat diktuoja, kad jau netrukus, mums žinomas atsiskaitymo priemones keis ne kas kitas kaip būtent virtuali valiuta.