Dantų balinimas nėra vienintelis būdas, padedantis džiaugtis gražia šypsena
Daugelis svajoja turėti akinančiai baltus dantis, tačiau nežino būdų, kaip pasiekti estetiškai atrodančią šypseną be brangiai atsieinančių apsilankymų odontologijos klinikoje. Tačiau iš tiesų dantų balinimas su odontologo pagalba nėra vienintelė išeitis. Yra net keli skirtingi natūralūs dantų balinimo būdai, kurie gali padėti pasiekti daug šviesesnius dantis.
Žinoma, daugelis tikrai girdėjo apie tai, kad dantis tamsina kava, arbata ar raudonasis vynas, o užkietėję rūkaliai dažniausiai taip pat negali džiaugtis sniego baltumo šypsena. Tačiau yra ir natūralaus nusidėvėjimo problema, nes senstant ne tik pradeda žilti plaukai ar atsirasti vis daugiau raukšlių, bet ir natūraliai keičiasi dantų būklė.
Bėgant metams emalis linkęs nusidėvėti, atskleisdamas geltonesnę danties viduje esančio dentino spalvą. Tad tam, kad būtų galima džiaugtis baltesniais dantimis be odontologų įsikišimo, būtina žinoti, kaip galima sulėtinti šį procesą.
5 patarimai, kaip turėti natūraliai baltus dantis
Esminiai būdai, kaip išlaikyti baltus dantis, yra gan paprasti, nors daugelis apie juos net nesusimąsto[1]:
- Venkite citrusinių vaisių. Nors citrinos, apelsinai ir visi kiti rūgštiniai, citrusiniai maisto produktai aprūpina organizmą įvairiais svarbiais vitaminais, jų rūgštingumas gali pažeisti dantų emalį. Žinoma, tai nereiškia, jog nuo šiol turėtumėte atsisakyti visų citrusinių vaisių. Specialistai tiesiog siūlo prieš maistą išsivalyti dantis, o po jų valgymo praskalauti burną paprastu vandeniu. Taip pat geriausia rinktis sultis ir jas gerti per šiaudelį, kad būtų apsaugoti dantys.
- Patikrinkite vandens kokybę. Pasak ekspertų, per didelis fluoro kiekis vandenyje gali sukelti dantų spalvos pasikeitimus ar pageltonavimą. Tad pravartu įsitikinti, ar vandentiekio tiekiamas vanduo neturi pernelyg daug fluoro.
- Valgykite daugiau vaisių bei daržovių. Daržovių ir vaisių valgymas padeda išlaikyti dantų baltumą, nes bekramtant šiuos maisto produktus drauge natūraliai valomi dantys. Tad kitą sykį užsimanę užkandžių, vietoj traškučių ar šokoladukų griebkite obuolius, salierus, morkas, brokolius ar bet kurias kitas jums patinkančias traškias daržoves. Taip ne tik tausosite dantis, bet ir galėsite džiaugtis sveikesnės mitybos privalumais.
- Įsitikinkite, ar naudojami vaistai negadina dantų. Kai kurie vaistiniai preparatai, tokie kaip antihistamininiai vaistai, antipsichoziniai vaistai ir kraujospūdį mažinantys vaistai, gali sukelti dantų spalvos pasikeitimą. Žinoma, vien todėl neturėtumėte jų mesti į šoną, tačiau galite pasikonsultuoti su gydytoju, ar nėra alternatyvių vaistų, kurie nekenktų dantims arba galbūt gausite patarimų, kaip vartoti dabartinius vaistinius preparatus, kad šie kuo mažiau sąveikautų su dantimis.
- Naudokite elektrinį dantų šepetėlį. Nors daugelis vis dar mano, kad rankiniu būdu valomi dantys tampa daug švaresni, 2004 metais atliktas tyrimas parodė priešingus rezultatus. Elektriniai šepetėliai geriau pašalina apnašas burnoje, todėl juos naudojant yra lengviau apsisaugoti nuo dantenų uždegimo ir dantų akmenų.
Žinoma, be šių patarimų taip pat labai svarbu kasdien valyti dantis. Tai reikėtų daryti bent du kartus per dieną po dvi minutes, o idealiausia – po kiekvieno valgio. Reikėtų naudoti ne tik įprastą dantų šepetėlį, bet ir tarpdančių siūlą, burnos skalavimo skystį ir kitas priemones, kurias gali rekomenduoti odontologas, pagal konkrečių dantų būklę.
Dantų balinimas su soda ar kitais produktais gali prišaukti dantų problemas
Tiesa, kai kurie žmonės, trokšdami išvysti baltą šypseną, bet nenorėdami ilgai laukti ar leisti pinigus odontologijos klinikoje, nusprendžia eksperimentuoti. Jie griebiasi įvairiausių mitais apipintų gudrybių: valgomosios sodos, kokoso aliejaus, vandenilio peroksido ar kitų būdų, kaip balinti dantis namuose. Tačiau specialistai perspėja, jog tokie eksperimentai gali baigtis pažeistu emaliu, dantų skausmu ar kitomis problemomis, o kartais išvis neduoti jokių rezultatų.
Bene populiariausi dantų balinimo būdai namuose yra šie:
- Valgomoji soda. Daugelis ekspertų perspėja, kad valyti dantis su valgomąja soda yra pavojinga, nes taip galima pažeisti dantis. Be to, net jei nuspręstumėte rizikuoti ir naudoti sodą tiesiai iš pakelio, ji iš tikrųjų nebalina dantų[2]. Valgomoji soda gali sumažinti dėmių susidarymą, tačiau ji nebalina dantų, nes tai daro tik peroksidas.
- Kokosų aliejus. Skirtingai nei valgomoji soda, kokosų aliejus nekenkia dantims, todėl jį naudojant nerizikuojama pažeisti emalį. Kai kurie žmonės tiki, jog užtenka kasdien įsidėti šaukštelį kokosų aliejaus į burną, leisti jam ištirpti, o tada skalauti burną su ištirpusiu aliejumi. Tačiau ekspertai sako, kad kokosų aliejus neturi balinančių savybių, o pastebėti teigiami rezultatai veikiausiai susiję tik su tuo, kad žmonės pradeda atidžiau rūpintis dantų higiena[3].
- Vandenilio peroksidas. Kai kurie holivudinės šypsenos užsimanę žmonės tiesiog nusiperka paprasto vandenilio peroksido ir juo, pavilgę vatos tamponą, trina dantis arba sumaišo kelis lašus peroksido su vandeniu ir skalauja tokiu tirpalu burną. Tačiau tokia procedūra yra gan pavojinga, nes gali pažeisti emalį ir nudeginti dantenas. Be to, vaistinėje parduodamas vandenilio peroksidas yra visai kitokios koncentracijos nei tas, kurį naudoja odontologai.
- Dantų balinimo juostelės ir kitos balinimo priemonės. Tokiuose produktuose yra vandenilio peroksido, todėl jie iš tikrųjų balina dantis, prasiskverbdami ir fiziškai oksiduodami dėmių daleles danties viduje. Tačiau ekspertai perspėja, kad negalima griebtis balinimo produktų, kol dantų neapžiūrėjo odontologas. Specialistas turėtų įvertinti dantų būklę, paaiškinti, ar dantų balinimas išvis įmanomas bei saugus ir patarti, kokias priemones geriausia naudoti.
Jei norite sveikų ir baltų dantų, geriausia juos reguliariai valyti ir vengti produktų, galinčių pažeisti emalį. Visgi, jei vien dantų valymas ir kiti patarimai nepadeda, saugiau rinktis dantų balinimą odontologijos klinikoje nei pavojingai eksperimentuoti namuose.