
D. Trumpas kelia klausimą apie J. Bideno parašų tikrumą, paaiškėjus, kad šis naudojosi automatinio parašo mašina
JAV prezidentas Donaldas Trumpas kritikuoja jo pirmtako Joe Bideno parašų legitimumą. Pasak jo, žmogus iš tiesų valdęs Baltuosius rūmus buvo ne jis, o tas, kuris valdė automatinį pasirašymo įrenginį. Respublikonas D. Trumpas nevengia kritikuoti demokratą, bet dabar paplitusi informacija tikrai kelia klausimų.
Penktadienį prezidentas D. Trumpas užsiminė, kad buvusio prezidento J. Bideno parašas ant oficialių Baltųjų rūmų dokumentų gali būti negaliojantis dėl pastaraisiais metais pablogėjusių kognityvinių gebėjimų ir akivaizdaus automatinio parašo įrenginio naudojimo.
Daugelis J. Bideno vykdomųjų įsakų buvo pasirašyti naudojant autopen-automatinį pasirašymo įrenginį, todėl kilo abejonių, ar jis visiškai suvokė, ką pasirašo savo prezidentavimo laikotarpiu ir ar tikrai priimė sprendimus pats.
„Klastingas Džo Baidenas įvėlė mus į tikrą košę su Rusija ir susimovė su kitais spredimais, atvirai kalbant, apie kurious jis pats nežinojo. Jis apskritai pasirašinėjo tai su autopen’u“, sakė D. Trumpas per pastabas Teisingumo departamento būstinėje Vašingtone. „Iš kur jis galėjo žinoti, kad autopen yra rimtas dalykas? Kai mano žmonės ateina ir sako: „Pone, tai yra vykdomasis įsakymas“, jie man tai paaiškina. Ir 90 proc. atvejų aš jį pasirašau, o 99 proc. atvejų sakau: „Darom“, bet juk nenaudojame autopeno.“
D. Trumpas kritikavo automatinio pasirašymo įrenginio naudojimą kaip „nepagarbą tarnybai“ ir užsiminė, kad dėl to parašai gali net tapti negaliojantys. „Kas verčia [Bideną] pasirašyti? Jis neturėjo jokio supratimo ką daro,“ pridūrė D. Trumpas.
Klausimai kyla ir kitiems: kiek svarus buvo J. Bideno parašas jo prezidentavimo laikotarpiu?
„Heritage Foundation’s Oversight Project“ pirmą kartą atkreipė dėmesį į J. Bideno naudojimąsi automatine pasirašymo mašina, dėl kurios ir respublikonas Misūrio valstijos generalinis prokuroras Andrew Bailey suabejojo J. Bideno pasirašytų vykdomųjų įsakymų teisėtumu, atsižvelgdamas į susirūpinimą dėl pastaraisiais metais pablogėjusių J. Bideno kognityvinių gebėjimų.
„Reikalauju, kad Teisingumo departamentas ištirtų, ar prezidento J. Bideno kognityvinių gebėjimų silpnėjimas leido neišrinktam personalui be jo žinios patvirtinti radikalią politiką“, sakė A. Bailey.
Sekmadienį D. Trumpas socialiniame tinkle paskelbė žinutę, kurioje juokėsi iš J. Bideno „automatinių parašų“ jo prezidentavimo laikotarpiu. Savo socialiniame tinkle D. Trampas pasidalijo trimis vienas šalia kito esančiais vaizdais: savo oficialiu pirmosios kadencijos portretu, J. Bideno automatinio parašo įrenginio nuotrauka ir savo oficialiu antrosios kadencijos portretu.
„Asmuo, kuris buvo tikrasis prezidentas J. Bideno valdymo metais, buvo asmuo, kuris valdė autopeną!“ D. Trumpas rašė kitoje žinutėje. „Tas žmogus buvo šiurkščiai nekompetentingas. Tereikia pamatyti, kad jis pasirašinėja autopenu. Kas pasirašinėjo visus šiuos dalykus? Kam galėjo kilti mintis pasirašyti svarbius dokumentus, naudojant automatinį parašą?“ D. Trumpas klausė žurnalistų.
„Tai svarbūs dokumentai, kuriuos pasirašote, kuriais didžiuojatės pasirašydami, tačiau ant kurių padėtas jūsų parašas, o po 300 metų sakys: „O, žiūrėkite“. Ar galite įsivaizduoti, kad viską pasirašė autopen? Beveik viskas. Niekas niekada nėra girdėjęs apie tokį dalyką. To niekada neturėjo būti“, tęsė D. Trumpas.
Šis įrašas sukėlė audrą socialinėje žiniasklaidoje, daugelis palaikė D. Trumpą, nes demokratai sulaukė kritikos dėl to, kad tariamai atmetė susirūpinimą dėl J. Bideno sveikatos ir kadencijos pabaigoje jį slėpė. Tai galimai buvo vienas iš metodų, padėjusių nuslėpti, kad kadencijos pabaigoje J. Bideno būklė buvo daug sudėtingesnė. Socialinių tinklų vartotojai nustėro pamatę šią automatinių parašų mašiną ir taip pat ėmė klausti kas ją valdė ir kas iš tikro dėliojo parašus ant vykdomųjų įsakų, kol valdė J. Bidenas.
Šios technologijos naudojimas buvo įprasta prezidentų praktika nuo Lyndono Johnsono laikų, paprastai mažiau reikšmingiems dokumentams, tačiau B. Obamos prezidentavimo metu jo naudojimas tapo kiek laisvesniu. D. trumpo administracijos atstovai pažymėjo, kad automatinio parašo įrenginys yra saugomas Prezidento dokumentų tarnyboje, siekiant užtikrinti, kad nė viena tarnyba ir nesukurtų, ir nepasirašytų dokumentų, taip apsaugant prezidento parašo vientisumą.
Nepaisant oficialaus naudojimo svarbiems dokumentams, autopen buvo naudojamas ir neįprastesniems daiktams, pavyzdžiui, sporto suvenyrams ir virtuvės reikmenims, nes darbuotojai kartais sulaukia prašymų pasirašyti ant neįprastų daiktų.
J. Bideno administracijos darbuotojai prabilo apie netinkamą automatinio parašo naudojimą
Pasak dviejų buvusių prezidento administracijos darbuotojų, kurie dirbo Baltuosiuose rūmuose, buvusio prezidento J. Bideno pagrindinis padėjėjas galėjo viršyti savo įgaliojimus dažnai pasirašinėdamas oficialius dokumentus automatinio parašo pagalba. Tuo tarpu prezidento D. Trumpo padėjėjai nustatė „kur kas griežtesnes“ šio mechaninio prietaiso, skirto automatiniam pasirašymui naudojimo taisykles.
Dokumente, kurį gavo „The New York Post“, išdėstytos griežtos sąlygos, kuriomis D. Trumpo parašas gali būti dedamas ant dokumentų. Tai yra žingnis, kurio administracija ėmėsi po ginčo, kurį sukėlė „Heritage Foundation“ atlikta J. Bideno parašų analizė, įskaitant ir ant paskutinės minutės malonės suteikimo aktų.
Nedidelei grupei pareigūnų, dirbusių tiek J. Bideno, tiek D. Trumpo valdymo laikais, buvo suteikti įgaliojimai pasirašyti dokumentus, naudojantis automatiniu parašu. Tačiau pastebimas J. Bideno kognityvinių gebėjimų silpnėjimas sukėlė susirūpinimą, ar kai kurie padėjėjai paskutiniuoju prezidento kadencijos laikotarpiu galėjo veikti su juo iki galo nepasitarę.
Vienas Baltiesiems rūmams artimas šaltinis sakė įtariantis, kad vienas iš pagrindinių padėjėjų galėjo priimti vienašališkus sprendimus dėl to, ką pasirašyti su automatiniu J. Bideno parašu. Šis asmuo dažnai kalbėdavo apie tai, ko nori „viršininkas“, tačiau kiti darbuotojai negalėjo žinoti, ar tai buvo teisinga, nes biuro kultūra neskatino abejoti tokiais teiginiais. Šaltinis pažymėjo: „Nieko taip nebijojau, kaip to [darbuotojo]. Man [darbuotojas] iš esmės buvo prezidentas“.
Kitas buvęs J. Bideno administracijos Baltuosiuose rūmuose darbuotojas sutiko su įtarimais, kad padėjėjas elgėsi taip, tarsi kalbėtų prezidento vardu, ir davė nurodymus, dėl kurių galimai nebuvo kalbėjęs su J. Bidenu. Keletas buvusių darbuotojų nesutiko su šiais kaltinimais, tvirtindami, kad kadencijos pradžioje J. Bidenas dažnai norėdavo pats peržiūrėti net menkiausius spaudos tarnybos pareiškimus. Vienas jų atmetė kaltinimus, pavadindamas juos „nesąmonėmis“ ir kritikuodamas D. Trumpo komandą už tai, kad ji iš to padarė didesnę problemą.
Vienas D. Trumpo patarėjas pabrėžė, kad svarbu tinkamai naudoti automatinį parašo įrenginį, pažymėdamas, kad jei tokia mašina būtų naudojama be prezidento sutikimo, tai galėtų būti laikoma klastojimu, trukdymu ar sukčiavimu. Reaguodamas į susirūpinimą dėl šios mašinos naudojimo valdant J. Bidenui, D. Trumpo personalo sekretorius William Scharf vidaus atmintinėje išdėstė aiškias ir griežtas taisykles.
V. Šarfas paaiškino, kad D. Trumpo administracijos automatinio parašo aparato praktika yra griežtesnė nei ankstesnių administracijų. Pagal šias taisykles autopen nenaudojamas svarbiausiems dokumentams, pavyzdžiui, įsakymams ar įstatymų projektams, ir naudojamas tik dokumentams, kuriems reikia kelių parašų arba kai reikalingos kelios kopijos. Kiekvieną dokumentą, išskyrus konkrečius patvirtintus atvejus, turi peržiūrėti ir pasirašyti pirmininkas, dalyvaujant liudytojams.