Auksas vis dar geresnė investicija nei kriptovaliuta

Kripto, Pasaulis, ŠiandienDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Aukso vertė
Auksas vis dar pripažįstamas kaip vertingas pasaulio mąstu. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Kriptovaliuta nėra virtualus auksas kaip kad galvoja kripto entuziastai

Bitcoino vertė grindžiama potencialiu kriptovaliutos naudingumu, todėl jos įsisavinimo lygis yra jautresnis palūkanų normų pokyčiams ateityje. Arba, kitaip sakant, ši valiuta turi ilgesnę trukmę nei auksas, teigiama „Goldman Sachs“ pranešime. Bankas pirmadienį paskelbė tyrimo ataskaitą, kurioje nagrinėjama abiejų aktyvų nauda diversifikuotame portfelyje[1].

Praėjusiais metais atėjo vadinamoji lengvų pinigų dešimtmečio pabaiga, kai centriniai bankai padidino palūkanų normas, smarkiai sumažėjo spekuliacinės aukso ir kriptovaliutų pozicijos, sakoma ataskaitoje. Tačiau aukso vertė per metus beveik nepakito, o Bitcoino vertė sumažėjo 75 %. Kartu sparčiai auga ir technologijų bendrovės.

Ataskaitoje teigiama, kad griežtos finansinės sąlygos stabdys Bitcoino naudotojų įsitvirtinimą. Dėl to mažesnė tikimybė, kad pasikartos pastarąjį dešimtmetį buvusi didelė kriptovaliutos grąža. „Goldman Sachs“ tikisi, kad auksas, turintis realią paklausą skatinančių veiksnių, ilgainiui pralenks labai nepastovų virtualųjį auksą[2].

Mažiau tikėtina, kad auksui turės įtakos griežtesnės finansinės sąlygos, o tai reiškia, kad jis yra naudingas portfelio diversifikatorius, sakoma pranešime. „Goldman Sachs“ analizė parodė, kad nors prekybininkai auksą naudoja apsidraudimui nuo infliacijos ir dolerio nuvertėjimo, kriptovaliutos primena rizikingas sparčiai augančių technologijų įmonių akcijas.

Kriptovaliutos reikšmė
Bitcoinas vis populiaresnis, bet auksas niekur nesitraukia. Alesia Kozik/ Pexels nuotrauka

Kriptovaliutų įmonių bankrotas ir skandalai gadina Bitcoino įvaizdį

Bitcoino, kurį bankas pavadino sprendimu, ieškančiu problemos, vertė kyla iš jo būsimų realių panaudojimo atvejų apimties, todėl jis yra labiau nepastovus ir spekuliatyvus turtas nei taurusis metalas. Nors investuotojų noras tyrinėti decentralizuotą valiutą padėjo Bitcoinui įsitvirtinti, bankas prognozavo, kad finansinės sąlygos taps griežtesnės.

Bitkoino svyravimus į neigiamą pusę sustiprino ir sisteminiai nuogąstavimai, nes bankrutavo keli dideli žaidėjai.

Ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į nepasisekusius kriptovaliutos verslus, bankrutavusias keityklas, kitas įmones. Tokie skandalai gąsdina tiek investuotojus, tiek mažus klientus, kuriems pinigų netektis reiškia daug daugiau. FTX biržos ir 3AC rizikos draudimo fondo žlugimas sparčiai verčia kriptovaliutos populiarumą žemyn.

Tokie skandalai ir milijardinės pinigų netektys kaip nutiko su FTX kriptovaliutos birža ir pačiu jos įkūrėju SBF sukuria prastą įvaizdį[3]. Po šios įmonės bankroto ne vienas spekuliavo ar Bitcoinui ir bendrai kriptovaliutai atėjo galas. Tai veikia rinką ir pasitikėjimą tokio tipo investicijomis. Tačiau nereikia nusisukti nuo to, kas jau laiko patikrinta.

Auksas vis dar yra tikrasis apsidraudimas, o ne virtualioji valiuta

Vien per 2022 metus Bitcoin kriptovaliutos kainos sumažėjo daugiau nei 15 %. Kitų populiariausių kriptovaliutų, tokių kaip Ethereum, Solana ir Dogecoin kainos šiais metais taip pat smarkiai krito. Tuo tarpu takusis auksas pabrango daugiau kaip 4 % ir grįžo prie 1 900 JAV dolerių už unciją, vėl flirtuodamas su rekordinėmis aukštumomis, viršijančiomis 2 000 JAV dolerių.

Atrodo, kad sumanūs investuotojai supranta, jog tuo metu, kai JAV Federalinė rezervų sistema agresyviai didina palūkanų normas, auksas ir kiti taurieji metalai, tokie kaip sidabras ir paladis, yra geresnis apsidraudimas nuo infliacijos.

Auksas jau tūkstančius metų yra vertės saugykla ir yra plačiai pripažįstamas visame pasaulyje. Jis taip pat yra labai likvidus, t. y. jį galima lengvai jį pirkti ir parduoti įvairiose rinkose, o daugelis prekybininkų jį priima kaip atsiskaitymo priemonę. O kriptovaliuta yra palyginti naujas ir labai nepastovus skaitmeninis turtas, todėl jo pripažinimas rinkoje ir likvidumas labai skiriasi[4].

Taip pat auksas yra reguliuojamas ir juo prekiaujama per nusistovėjusias biržas ir infrastruktūrą, o tai užtikrina tam tikrą saugumą ir priežiūrą. Kriptovaliutos veikia iš esmės nereguliuojamoje erdvėje, todėl gali būti pažeidžiamos sukčiavimo ir kitų formų pažeidimų. Tai veikia ilgalaikį stabilumą.

Auksas ilgą laiką išlaiko savo vertę net ir ekonominio nestabilumo ar rinkos svyravimų laikotarpiu. Nors kriptovaliutų kaina trumpuoju laikotarpiu gali smarkiai svyruoti, jų ilgalaikis stabilumas yra neaiškus.

Svarbu pažymėti, kad tai tik keletas veiksnių, galinčių turėti įtakos santykinei aukso ir virtualios valiutos vertei. Abu aktyvai turi savitų savybių ir rizikų, todėl investuotojams svarbu kruopščiai apsvarstyti savo galimybes prieš priimant bet kokius investicinius sprendimus.