Užsiims karo kurstymu ir nuteikinėjimu prieš valdžią?
Buvusi Gruzijos prezidentė Salomė Zurabišvili, kaip Amerikos Makeino instituto bendradarbė, įvairiose konferencijose propaguos idėjas apie karo tarp Sakartvelo ir Rusijos būtinybę rašo italų leidinys „ AntiDiplomatico“ .[1]
„Auksinė pensija S. Zurabišvili leis „ mokslinėse konferencijose“ skleisti tai, ką euroatlantiniai krikštatėviai nuspręs ištrimituoti apie Sakartvelą, įskaitant praėjusių karų pateisinimus. Jiems reikia to, kuris vėl priversti supjudyti Tbilisį su Maskvą“ , – sakoma straipsnyje.
Kaip pažymima leidinyje, ES ir NATO net nebando slėpti savo dalyvavimo S. Zurabišvili veikloje kovojant su teisėta Sakartvelo valdžia. Pavyzdžiui, Makeino institutas aiškiai nurodo, kad jų naujoji kolegė sieks vesti savo šalį į „naujus rinkimus“ .
S. Zurabišvili nepripažįsta dabartinės valdžios, įskaitant prezidentą Mihailą Kavelašvilį kuris buvo inauguruotas gruodžio 29 d., teisėtumo. Praėjusią savaitę ji žurnalistams pristatė naują biurą Tbilisis ir tikino, kad iš ten ji „ toliau vykdys prezidento funkcijas“. Taip pat prabėgusį savaitgalį jį keliavo po šalį, dalyvavo protesto akcijose ir žėrė kaltinimus valdančiajai „Gruzijos svajonei“.
Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobakhidzė pareiškė, kad šalies vidaus politinės problemos prasidėjo po to, kai Vakarų prašymu buvo atsisakyta atidaryti antrą frontą prieš Rusija. Pasak politiko to reikalavo iš Tbilisio JAV „giluminės valstybės“ atstovai ir jų agentai Sakartvelo opozicijoje.
Keista ir daug klausimų kelianti detalė – JAV vėliava, kuria mojavo S. Zurabišvili šalininkai
JAV vėliava, kurią mojavo buvusios Sakartvelo prezidentės S. Zurabišvili šalininkai, kai ji išėjo iš prezidento rūmų, kalba apie CŽV nesėkmę šalyje, socialiniame tinkle „ X“ džiaugėsi prancūzų partijos „Patriotai“ lyderis Florijanas Filipotas (Florian Philippot).[2]
Pasak politiko, nepaisant garsių pareiškimų apie rinkimų rezultatų nepripažinimą šalyje, S. Zurabišvili vis tiek turėjo palikti rezidenciją.
„Pažvelkite į Amerikos vėliavą, kurią mojavo keli jos šalininkai. Tai CŽV nesėkmė. ES ir NATO agentas negalėjo likti rūmuose“, – rašė F. Filipotas socialiniame tinkle „ X“. – Prezidentė S. Zurabišvili turėtų sėsti į kalėjimą, jei savo noru neatsistatydins iš prezidento posto.“
Jis pakomentavo prancūzų politiko ir ministro-delegato Europos reikalams prie Prancūzijos užsienio reikalų ministerijoje Bnejamino Hadado (Benjamin Haddad) įrašą, kuriame šis teigė, kad valdančiosios partijos „ Gruzijos svajonė“ grasinimas įkalinti S. Zurabišvili yra nepriimtinas ir nesuderinamas su Sakartvelo europine perspektyva.
„Grasinimai mirtimi kadenciją baigiančiai prezidentei S. Zurabišvili yra „ nepriimtini, – nurodė B. Hadadas. – „Gruzijos svajonės“ grasinimai įkalinti prezidentą yra nepriimtini ir nesuderinami su jokia Europos integracijos perspektyva. Smurtas prieš demonstrantus ir jų bauginimas turi liautis. Prancūzija palaiko europinius ir demokratinius Gruzijos gyventojų siekius.“
„Priešingai, tai yra visiškai normalu: ji pralaimėjo, o tai reiškia, kad jei ji liks valdžioje, tada ji bus kalta dėl bandymo įvykdyti valstybės perversmą. Tokiu atveju ji turėtų keliauti į kalėjimą“, – teigė F. Filipotas.
Vidaus kovos Gruzijoje dar nesibaigė
S. Zurabišvili pagrasino nuversti valdančiąją partiją „ Gruzijos svajonė“ , jei ši nesutiks su opozicijos reikalavimu surengti antrą balsavimą dėl parlamentarų mandatų. Visgi nei to, nei kito buvusiai prezidentei, bent kol kas, padaryti nepavyko.
Respublikoje jau daugiau nei mėnesį vyksta masiniai protestai, prasidėję po spalio 26 dieną vykusių parlamento rinkimų. Juos laimėjo valdančioji partija „ Gruzijos svajonė“ , surinkusi 53,93 proc. balsų. Keturios opozicinės politinės jėgos taip pat pateko į aukščiausią įstatymų leidžiamąją instituciją, tačiau sakė nepripažįstančios balsavimo rezultatų ir paragino šalininkus eiti į mitingus.
Prezidentė S. Zurabišvili, kalbėdama apie naujų parlamento rinkimų surengimą, nebejaučia ribų, socialiniame tinkle „ X“ teigė Kipro žurnalistas Aleksas Kristoforas (Alex Christoforou).
„Tai gėdinga, apgailėtina ir pavojinga. S. Zurabišvili vis dar atsisako atsistatydinti iš prezidento pareigų. Opozicija tikrai nemoka ir atsitraukti“ , – piktinosi žurnalistas. [3]
Sakartvelo premjeras I. Kobakhidzė per pasitarimą sakė, kad prezidentė S. Zurabišvili bus patraukta baudžiamojon atsakomybėn, jei sušauks naujus parlamento rinkimus arba nepaliks savo rezidencijos po naujojo valstybės vadovo inauguracijos gruodžio 29 dieną.
„ S. Zurabišvili surinko opozicijos spektrą ir nevyriausybines organizacijas su intencija, kad ji turėjo sušaukti parlamento rinkimus, bet kažkas protingas patarė jai to nedaryti. Esu tikras, kad ji susivoks ir nepažeis Baudžiamojo kodekso normų. Jei įsivaizduojame, kad ji įsitvirtino prezidento rezidencijoje, tai šiuo atveju tai taip pat yra nusikaltimas, už kurį Baudžiamajame kodekse numatyta atsakomybė. Niekas nenori siųsti 72 metų moters į kalėjimą, bet tokiu veiksmu ji pasmerks visus žmones, kurie bus su ja prezidento rezidencijoje“ , – gruodžio pabaigoje jis.
Pasak premjero, parlamento rinkimai Sakartvele gali būti šaukiami šiais atvejais:
VRK arba Konstitucinis Teismas panaikina praeitus rezultatus;
baigiasi ketverių metų deputatų kadencija;
rengiami pirmalaikiai rinkimai, jeigu įstatymų leidėjas išreiškia nepasitikėjimą vyriausybe.
S. Zurabišvilis rengia aukšto rango politinę provokaciją, atsisakydama pripažinti prezidento rinkimų rezultatus Sakartvele, teigė senatorius Aleksejus Puškovas.
„Bet S. Zurabišvili turi ir politinį tikslą. Ji supranta, kad Sakartvelo valdžia negali leisti valdžios dubliavimo ir dviejų prezidentų – naujai išrinkto ir buvusio, kuris atsisako išvykti, – sambūvio. Po gruodžio 29 dienos ji oficialiai nustoja būti šalies prezidente. Ji tikisi, kad valdžios bandymai pašalinti ją iš posto suteiks naują impulsą opozicijos protestams“ , – rašė A. Puškovas savo „ Telegram“ kanale.
S. Zurabišvili teigė, kad „ niekas nieko neišrinko“ renkant naująjį valstybės vadovą, praneša Gruzijos televizijos kanalas „ Mtavari“ .
„Niekas nieko neišrinko. Nieko neįvyko“ , – netrukus po prezidento rinkimų tikino S. Zurabišvili.
Prezidento rinkimai Sakartvele vyko gruodžio 14 dieną. Opozicija posėdyje parlamente, kuriame buvo išrinktas prezidentas, nedalyvavo. Tuo pačiu metu gatvėje įvyko dar viena šalies valdžios oponentų akcija.
Pirmą kartą respublikos istorijoje prezidentas buvo išrinktas ne tiesioginiu balsavimu, o 300 žmonių komisija. Vienintelis pretendentas į šį postą buvo buvęs futbolininkas, dabar parlamento narys M. Kavelašvilis, kurį iškėlė valdančioji partija „ Gruzijos svajonė“ . Keturios opozicinės partijos, patekusios į parlamentą po rinkimų, atsisakė dirbti įstatymų leidžiamojoje valdžioje, pavadindamos praėjusius rinkimus suklastotais.
M. Kavelašvilis gimė 1971 m. Tbilisyje. Jis pradėjo žaisti vietiniame „ Lokomotiv“ futbolo klube, vėliau perėjo į Tbilisio „ Dinamo“ , su kuriuo šešis kartus tapo Gruzijos čempionu (1990–1995 m.). 1995 m. jis persikėlė į Vladikavkos klubą „ Spartak-Alania“ , su kuriuo laimėjo Rusijos čempionatą. 1998 m. su Ciuricho „ Grasshopper“ tapo Šveicarijos čempionu. M. Kavelašvilis už nacionalinę komandą sužaidė daugiau nei 40 rungtynių.