Atsikratykite uodų: paprasčiausi būdai atsisveikinti su įkyriaisiais vabzdžiais

Gamta, Įdomybės, NamaiG. B.
Suprasti akimirksniu
Uodai
Uodų naikinimas dažnam tampa galvos skausmu. Еgoro Каmelovo/Unsplash nuotrauka

Vasaros atostogų džiaugsmą temdo erzinantys uodų įkandimai

Vasaros sezono laukia ir maži ir dideli: ilgesnės dienos ir malonūs vakarai, saulė, geras oras, galbūt artėjančių atostogų nuotaika – visa tai pakelia net ir didžiausio paniurėlio ūpą. Tačiau šiltuoju metų laiku padažnėjusią gerą nuotaiką greitai sugadinti gali įkyrėlių kraujasiurbių uodų įkandimai.

Nors vasaro metu ilgiau laiką leidžiant gamtoje galime susidurti ir su kitų vabzdžių, pavyzdžiui, bičių arba širšių įkandimu, uodų palikti dūriai yra itin nemalonūs: niežulį sukeliantis įkandimas parausta, gali ir ištinti. Be to, dalis žmonių teigia, kad juos uodai yra linkę pulti dažniau nei kitus.

Uodai per savo įkandimus perduoda ir žymiai sudėtingesnes ligas: ien nuo maliarijos kasmet nukenčia milijonai žmonių, ypač regionuose, kuriuose ribotos galimybės naudotis sveikatos priežiūros ir prevencijos priemonėmis. Žinoma, ne visi uodai yra pavojingi, dažnai, bent jau Lietuvoje gyvenančių uodų įkandimas tiesiog sukelia nemalonų alerginį niežulį.

Tačiau pasislėpti nuo šių nemalonių vabzdžių vis tiek negalime. Iš tiesų, pasaulyje yra net 110 trilijonų uodų[1], o jų skaičius viršija žmonių skaičių santykiu 16 000:1. Uodai gali gyventi patalpose arba lauke, yra aktyvūs visą dieną ir naktį, bei gali įkąsti tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams.

Vasarai įsibėgėjant, uodai, atrodo, tampa vis įžūlesni: puola ne tik esant lauke, tačiau ir braunasi į mūsų gyvenamuosius būstus. O tuomet šiems vabzdžiams jau būtina skelbti karą. Jei įprastinės uodų naikinimo priemonės ima neveikti, siūlome išbandyti alternatyvas. Nuo įvairių augalų pasitelkimo, iki namuose pagaminamų, uodus naikinti galinčių medžiagų kūrimo – čia pristatome veiksmingiausius būdus, kurie šią vasarą padės išnaikinti nepageidaujamus uodus.

Vasara
Vasaros metu suaktyvėja uodai. Bima Wahyu/Unsplash nuotrauka

Uodų naikinimas mėtomis ar medetkomis – mūsų protėvių išbandytas būdas

Daugelis žinome įprastinius patarimus, kaip kovoti su uodais: aibė patarimų ragina naudoti vabzdžius atbaidančias chemines priemones, kurių galime rasti daugelyje prekybos centrų. Vykstant ilsėtis arba pramogauti į gamtą, esame skatinami dėvėti drabužius, dengiančius tas vietas, kur uodams įsisiurbti gali būti paprasčiausia. Namuose esame priversti įrengti apsauginius langų ar durų tinklelius.

Taip uodų naikinimas tampa sudėtingu darbu, o vabzdžių įkandimų visiškai išvengti vis tiek nepavyksta. Dėl to, verta pagalvoti apie uodų naikinimo priemones, kurias galime paprastai įtraukti į savo vasariškos kasdienybės ritualus. Būtent tokios priemonės dažnai yra siejamos su augalų pasitelkimu ir kitais natūraliais kovos su vabzdžiais metodais.

Jau prieš šimtus metų mūsų protėviai žinojo, kad kai kurie augalai natūraliai atbaido uodus dėl savo stipraus kvapo. Pavyzdžiui, kraujasiurbiams uodams ypač nepatraukli yra citronelė, levanda, bazilikas, mėta bei pipirmėtė arba medetka. Šiuos augalus pasodinus sode arba vazone ant palangės, jie gali efektyviai atbaidyti uodus.

Pavyzdžiui, mėtų veikliausia sudedamoji dalis yra mentolis, kuris, kaip žinoma, atbaido ne tik uodus, bet ir kitus kenkėjus[2]. Pipirmėtės taip pat gali pasigirti stipriu kvapu, kuris sėkmingai atbaido uodus. Pasodinus šių augalų sode, uodai patys turėtų sprukti kuo toliau, o norint apsaugos namuose arba keliaujant į gamtą mums patiems, rekomenduojama sutrinti saujelę mėtų ir nešiotis rūbų kišenėje ar net nakties metu pasidėti šalimais lovos.

Uodai negali pakęsti ir levandų, kurių sudėtyje yra linalolio – šios medžiagos uodai ypač šalinasi. Šiuo atveju šaunu ir tai, kad levandų naudojimas siekiant atbaidyti uodus gali suveikti dvejopai: šalin nuvarys erzinančius vabzdžius, o nakties metu – padės atsipalaiduoti ir leis ramiai užmigti.

Medetkos yra žinomos kaip vaistinis augalas, tačiau jis gali būti naudingas ir dėl to, kad jo nemėgsta uodai. Medetkų augaluose yra piretro – natūralaus insekticido. Dėl to, medetkų augalus rekomenduojama sodinti šalia gyvenamojo namo durų ar langų, o gyvenantiems bute – vasaros metu rekomenduojama virinti medetkų nuovirą – kvapas turėtų bent kuriam laikui atbaidyti uodus.

Uodus naikina ir citrinžolė. Jos stiprus kvapas maskuoja atraktantus, kuriais uodai ieško savo grobio. Bazilikas taip pat gelbsti ne tik virtuvėje, tačiau ir kovoje su uodais. Šios, stipraus kvapo prieskoninės žolelės aromatas gali greitai atbaidyti net įkyriausius vabzdžius.

Žinoma, patarimai pasodinti vieną ar kitą augalą ir taip viltis, kad jais pavyks atbaidyti uodus gali būti tinkami ne visiems. Ankštuose miestų butuose gyvenantiems ir vasaros metu nuo uodų kenčiantiems žmonėms gali prireikti paprastesnių vabzdžių naikinimo priemonių.

Tokiu atveju, rekomenduojama susipažinti su šiais laikais ypač plačiu eterinių aliejų asortimentu. Jau minėtos citrinžolės, levandų, pipirmėčių ar mėtų eteriniai aliejai lygiai taip pat sėkmingai gali atbaidyti uodus. Tiesa, tam, kad netektų nusivilti, būtina išstudijuoti eterinių aliejų sudėtį ir rinktis kuo grynesnius ir natūralesnius produktus[3].

Ekspertai pataria atskiesti kelis lašus pasirinkto eterinio aliejaus su kitu aliejumi, pavyzdžiui, kokosų aliejumi, ir užtepti ant odos ar drabužių prieš keliaujant į gamtą. Šiuos aliejus taip pat galima išsklaidyti patalpose naudojant paprastą oro drėkintuvą.

Uodai
Uodai yra nemalonūs vasaros palydovai. Presley Roozenburg/Unsplash nuotrauka

Išnaikinti uodus gali padėti ir namuose pagaminamos priemonės

Labiausiai uodų netoleruojantys žmonės dažnai yra linkę nieko nelaukti ir parduotuvėje tiesiog įsigyti uodų naikinimo priemonių. Tačiau jos dažnai nėra itin draugiškos aplinkai ir gamtai, gali kainuoti nemenkus pinigus, o jų efektyvumas – taip pat tikrai nėra garantuotas. Dėl to, rekomenduojama nepageidaujamus vabzdžius sėkmingai išnaikinti galinčias priemones pamėginti pasigaminti namuose. Štai keletas pavyzdžių.

  1. Citrinų ir eukaliptų aliejaus purškalas. Šiai priemonei prireiks alkoholio, citrinos ir eukaliptų eterinio aliejaus. Alkoholį, geriausiai – degtinę, reikėtų sumaišyti su citrinos sulčių lašeliu ir keliais lašais eterinio aliejaus. Tokį mišinį reikėtų gerai suplakti ir supilti į purkštuvą. Tuomet priemonę galima išmėginti purškiant ją ant odos ar drabužių, tiesa, reikėtų saugoti akis ir itin prabangaus audinio rūbus.
  2. Acto ir eterinio aliejaus purškalas. Šiai priemonei reikės vandens, baltojo acto ir mėtų, levandų ar kito pasirinkto eterinio aliejaus. Vandenį ir actą reikėtų sumaišyti lygiomis dalimis, įlašinant keletą lašų aliejaus. Viską gerai suplakus, priemonę galima naudoti ant odos ir drabužių.
  3. Česnakų purškalas. Pagaminti šią priemonę reikės susmulkintų česnako skiltelių ir pasirinkto eterinio aliejaus. Skilteles reikėtų padengti eterinio aliejaus lašais ir palikti pastovėti 24 valandas. Tuomet tokį mišinį būtina perkošti, kad būtų pašalintos česnako dalelės, o likusią jo dalį derėtų atskiesti vandeniu, santykiu 1:5. Mišinį galima naudoti tiek ant odos, tiek ant rūbų.

Tiesa, ekspertai primena, kad tokios namų gamybos priemonės nuo uodų pasižymi skirtingu efektyvumu. Taip pat svarbu, kad prieš naudojant bet kokią naminę priemonę, būtų atliekamas odos jautrumo testas: ant nedidelio odos ploto užpurkškite medžiagos, kad įsitikintumėte, kad ši nesukels jokių nepageidaujamų reakcijų.

Vabzdžių naikinimas prasideda jūsų sode

Tuo tarpu tie, kurie gyvena sodybose su dideliu sodu arba kiemu, uodus naikinti turėtų pradėti būtent jame. Ekspertai primena, kad įkyrius vabzdžius į jūsų kiemą pritraukti gali įvairios šiukšlės ir neprižiūrėta augmenima. Dėl to, rekomenduojama reguliariai valyti kiemą, genėti krūmus ir krūmokšnius, šalinti lapų ir šiukšlių krūvas, kuriose gali slėptis uodai.

Kovoti su uodais padėti gali ir pati gamta. Tam tikri gyvūnai ir vabzdžiai minta uodais. Dėl to, galima pasvarstyti, kaip į kiemą ar sodą pritraukti daugiau grobuonių, kurie minta būtent uodais. Tai gali būti daugelis paukščių, taip pat, šikšnosparniai. Norint juos prisikviesti į savo kiemą, galime įrengti jiems inkilus ar medinius namelius.

Kiti veiksmingiausi būdai, kaip galima atsikratyti uodų lauke, yra šie:

  • Lauke deginamos žvakės nuo uodų;
  • Augalams naudojamas kedro mulčias;
  • Seno, stovinčio vandens pašalinimas;
  • Baseinų arba fontanų priežiūra;
  • Savalaikė vejos priežiūra;
  • Gaudyklės uodams įrengimas;
  • Lauke naudojamų cheminių repelentų pasitelkimas;
  • Geltonas LED apšvietimas[4].