Atkinso dieta: kaip lengvai numesti svorio neatsisakant skanėstų

Dieta, MitybaRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Atkinso dieta
Atkinso dieta leidžia vartoti daug riebalų. Davido B. Townsendo/Unsplash nuotrauka

Atkinso dietos planas padeda be vargo atsikratyti nepageidaujamų kilogramų

Atkinso dieta yra labai populiarus mitybos būdas, leidžiantis veiksmingai atsikratyti nepageidaujamo svorio ribojant angliavandenius[1]. Ši dieta daugeliui patinka todėl, jog nereikia mažinti baltymų ir riebalų suvartojimo – viskas remiasi tik į daug angliavandenių turinčio maisto atsisakymą. O tai reiškia, kad galima mėgautis įvairiais maisto produktais, įskaitant ir skanėstus[2]. Pavyzdžiui, šoninė, riebi grietinė, sūris ir juodasis šokoladas nėra tabu.

Kalorijų skaičiavimas daugeliui asocijuojasi su greitu, bet ilgai išliekančiu būdu numesti per didelį svorį. Tačiau daug tyrimų atskleidė, jog visai nebūtina griebtis griežto mitybos plano, jog pavyktų atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Tuo tikėjo ir dr. Robertas C. Atkinsas, kuris 1972 metais išleido milžiniško populiarumo sulaukusią knygą. Joje specialistas pasakojo apie angliavandenius ribojančią dietą, jos veiksmingumą ir teigiamus aspektus sveikatai.

Laikui bėgant Atkinso dieta apskriejo kone visą pasaulį ir tapo itin mėgiama žmonių, bandančių suvokti, kaip lengvai numesti svorio. Žinoma, apie ją buvo parašyta daug papildomų knygų ir vyko aršios diskusijos, mat dalis specialistų prieštaravo R. C. Atkinso mintims. Jie teigė, kad Atkinso dieta kenkia sveikatai, nes tokia mityba pasižymi itin gausiu sočiųjų riebalų kiekiu. Tačiau naujausi tyrimai tokią kritiką ne sykį paneigė ir įrodė, jog sotieji riebalai nebūtinai yra kenksmingi.

Atkinso dietos privalumai ir trūkumai: svarbu stebėti savo kūną

Įdomu tai, jog šis mitybos planas gali būti veiksmingesnis nei riebalų kiekį ribojančios dietos. Kodėl? Mat kai kurie specialistai pastebėjo, jog su Atkinso dieta numetama daugiau svorio. Angliavandenių ribojimas ir didesnis baltymų vartojimas slopina apetitą, todėl natūraliai suvartojama mažiau kalorijų ir lengviau numetami nepageidaujami kilogramai.

Be to, buvo pastebėti ir kiti Atkinso dietos pliusai. Vadovaujantis tokiais mitybos principais žymiai pagerėja cukraus kraujyje, gerojo cholesterolio (HDL), trigliceridų ir kiti rodikliai. Daugeliui gali atrodyti, jog vartojant daug riebalų, neabejotinai didėja ir blogojo cholesterolio (LDL) lygis. Tačiau ši dieta dažniausiai nepasižymi tokiu neigiamu poveikiu.

Atkinso dietos privalumai
Atkinso dieta pasižymi galimybe valgyti neribojant savęs. Toos Heftibos/Unsplash nuotrauka

Tik pavieniais atvejais tiriamose grupėse buvo pastebėtas LDL padidėjimas. Visgi, žinant, kad kai kuriems žmonėms padidėja blogojo cholesterolio kiekis, rekomenduojama stebėti savo cholesterolį. Tokiu būdu galima išvengti problemų ir greitai išsiaiškinti, ar Atkinso dieta tikrai tinkamas pasirinkimas individualiu atveju.

Be to, reikėtų atsižvelgti į kitas galimas rizikas. Deja, kaip ir bet kuri kita dieta, šis mitybos planas taip pat gali sukelti įvairius nepageidaujamus pojūčius. Organizmui negaunant svarbių maistinių medžiagų ir vykstant apykaitos pokyčiams, gali išryškėti tokie Atkinso dietos nepageidaujami poveikiai:

  • galvos skausmas,
  • galvos svaigimas,
  • vidurių užkietėjimas,
  • nuovargis,
  • silpnumas,
  • mažas cukraus kiekis kraujyje,
  • inkstų problemos,
  • elektrolitų disbalansas.

Taip pat reikėtų įsidėmėti, jog Atkinso dieta nerekomenduojama aukštą cholesterolio kiekį turintiems žmonėms. Sergant cukriniu diabetu, reikėtų pasitarti su savo gydytoju ir tik tada pradėti laikytis šios dietos. Be to, nėščios moterys ir problemų su inkstais turintys asmenys taip pat negali laikytis Atkinso dietos.

Atkinso dietos etapai padeda palaipsniui pereiti prie sveikos mitybos

Atkinso dietos principai
Atkinso dieta tinka visiems, kurie nenori alinti savęs skaičiuojant kalorijas. Pablo Mercháno Monteso/Unsplash nuotrauka

Daugelis dietų tiesiog aiškina kokių produktų reikėtų vengti, o ką vartoti kiek tik norite. Kai kurios taip pat reikalauja griežtesnio kalorijų skaičiavimo ar valgymo tam tikru metu. Tuo tarpu Atkinso dieta pasižymi tuo, jog ji suskirstyta į skirtingus etapus. 4 Atkinso dietos etapai yra šie:

  • 1 etapas (įvadas). Pirmas dvi savaites reikėtų nepamiršti per dieną suvartoti iki 20 gramų angliavandenių. Taip, tai reiškia, jog iš mitybos beveik visiškai išbraukiami angliavandeniai. Geriausia rinktis patiekalus, kuriuose gausu riebalų ir baltymų bei mažai angliavandenių turinčias daržoves (pvz., tiks agurkai, brokoliai, šparaginės pupelės). Negalima valgyti daugumos vaisių, saldžių kepinių, duonos, makaronų, grūdų, riešutų ar gerti alkoholio. Be to, svarbu išgerti mažiausiai aštuonias stiklines vandens. Nors pirmasis etapas gali atrodyti itin griežtas, tačiau jis nenuvils, nes jau per pirmąsias savaites galėsite pastebėti, jog pradeda kisti svoris.
  • 2 etapas (pusiausvyros sukūrimas). Jau nusistovėjus pirmojo etapo mitybai, ją pamažu pildykite riešutais, mažai angliavandenių turinčiomis daržovėmis bei nedideliais kiekiais vaisių. Taip maitinantis svoris turėtų ir toliau sėkmingai kristi.
  • 3 etapas (derinimas). Pastebėjus, jog iki norimo svorio liko jau visai nedaug, reikėtų pradėti vartoti dar daugiau angliavandenių. Taip pat reikėtų iš lėto didinti maisto asortimentą, įskaitant vaisius, krakmolingas daržoves ir nesmulkintus grūdus. Jų kiekį reikėtų didinti iki tol, kol svorio kritimas taps lėtesnis. Šiame etape reikėtų likti iki to momento, kai pasieksite savo tikslą.
  • 4 etapas (svorio palaikymas). Šis etapas prasideda tada, kai jau nebėra jokių nepageidaujamų kilogramų. Kad svoris nepradėtų augti, reikia valgyti sveikus angliavandenius ir nepamiršti tokios sveikos mitybos principų visą gyvenimą.

Taip pat pateikiame pavyzdį, kaip galėtų atrodyti Atkinso dietos meniu, pradėjus pirmąjį etapą:

  • Pusryčiai. Kiaušiniu įdarytas avokadas su prosciutto vytintu kumpiu. Priimtini gėrimai yra kava, arbata, vanduo, dietinė soda ir žolelių arbata.
  • Pietūs. Kopūstų ir pelėsinio sūrio salotos su lazdyno riešutų padažu, kartu su leistinu gėrimu.
  • Vakarienė. Lašiša ir garuose troškintas artišokas su naminiu citrininiu majonezu, užsigeriant leistinu gėrimu.
  • Užkandžiai. Paprastai galima valgyti du užkandžius per dieną. Tam tiks įvairūs produktai, tačiau svarbu rinktis tokius, kuriuose būtų kuo mažiau angliavandenių. Galite valgyti gabalėlį sūrio ar mėsos, šiek tiek graukiško jogurto ir panašiai.
Atkinso dietos valgiaraštis
Su šia dieta galima veiksmingai atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Georgo Regauero/Unsplash nuotrauka

Įdomu tai, jog Atkinso dieta vegetarams taip pat gali būti tinkamas mitybos variantas. Tačiau reikėtų nusiteikti, jog tokiu atveju teks pasukti galvą kuo pakeisti įprastus produktus. Pavyzdžiui, galima rinktis patiekalus su sojomis, jei juose gausu baltymų, taip pat reikėtų valgyti daug riešutų ir sėklų. Tuo tarpu augalinius riebalus vegetarai gali gauti vartodami kokosų ir alyvuogių aliejus.

Taigi, Atkinso dieta gali būti geras pasirinkimas, norint numesti svorio daugeliui žmonių. Kaip ir veikiausiai bet kuri kita dieta, Atkinso planas sulaukia ne tik pagyrų, bet ir kritikos, tačiau nemažai tyrimų įrodė, kad toks maitinimosi būdas gali duoti norimą rezultatą. Visgi, prieš pradedant maitintis šiuo principu reikėtų pasitarti su gydytoju ar patyrusiu dietologu ir apsvarstyti visas galimas rizikas.