Ateities maistas? Vilniuje pristatoma 2,1 mln. eurų kainavusi musių lervų auginimo sistema

VerslasDaiva Klimaitiene
Suprasti akimirksniu
lervos
Vilniuje pristatoma 2,1 mln. eurų kainavusi musių lervų auginimo sistema. Pexels/izafi nuotrauka

Penktadienį Vilniuje bus pristatomi musių lervų auginimo ir oranžinių maišelių su maisto atliekomis apdorojimo įrenginiai

Lietuvoje pristatoma nauja 2,1 mln. eurų kainavusi sistema, kuri leis maisto atliekas paversti… musių lervų pašaru! Taip, jūs perskaitėte teisingai. Dabar virtuvės atliekos virs ne tik biometanu, bet ir bus naudojamos lervų fermoms. Kažkam tai atrodo kaip tvarus sprendimas.

Pristatymas vyks penktadienį Vilniuje esančioje „Energesman“ gamykloje. Iš arti pamatysite automatizuotą oranžinių maišelių išpakavimo procesą ir atrinktas maisto atliekas, kurios virs „lervų pašaru“. Išgirsite argumentus, kodėl mus nori pratinti prie vabzdžių kaip „ateities baltymo“. Galėsite užduoti klausimus.

Norite pamatyti, kaip realiai atrodo „tvarus maistas“?

Renginio data: penktadienis, 2025 vasario 28
Renginio pradžia: 10:30
Renginio pabaiga: penktadienis, 2025 vasario 28
Renginio vieta: Jočionių g. 13, Vilnius („Energesman“ gamykla)

Pamatykite maisto atliekų kelionę – nuo oranžinių maišelių namuose, jų automatizuoto išpakavimo bei maisto atliekų išvalymo iki pramoninės musių ir jų lervų auginimo technologijos veikimo.

Tai pirmasis pasaulyje inovatyvus sprendimas, kuris pritaikomas apdoroti gyventojų virtuvės maisto atliekas naminių musių lervomis ir vienintelis įrenginys Lietuvoje, galintis pagaminti iki 99% švarumo organinę masę iš maisto atliekų, skirtą musių lervų maitinimui arba biometano gamybai. 

Įranga įdiegta UAB „Energesman“ eksploatuojamoje Vilniaus regiono atliekų mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) gamykloje, kuri priklauso Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centrui UAB „VAATC“.

Įrenginiai kainavo 2,1 mln. eurų

Į musių lervų auginimo įrangą „Energesman“ investavo 1 mln. Eur. Dar 1,1 mln. Eur UAB „VAATC“ investavo į automatinio oranžinių maišelių apdorojimo įrenginius.

Pristatymo metu galėsite sužinoti daugiau apie išskirtinį virtuvės maisto atliekų apdorojimo būdą musių lervomis, o taip pat, kaip tvarkomi oranžiniai maišeliai, kokia šio sprendimo nauda Vilniaus regionui bei užduoti klausimus.

Gamykloje tvyro specifinis kvapas, todėl rekomenduojame dėvėti drabužius, kuriuos po apsilankymo galėtumėte išskalbti, bei turėti respiratorių, jei esate jautrus kvapams.

Parengta remiantis Paulina Zinkevičiūtė, Komunikacijos agentūra „Chestnut“ (MB „Žydintis kaštonas“).