- Farmacijos milžinė pripažino savo vakcinų pavojingumą
- Trombozė – reta, bet itin pavojinga būklė
- Su vakcinomis siejamas ir miokarditas bei kiti sveikatos pavojai
Farmacijos milžinė pripažino savo vakcinų pavojingumą
Jungtinės Karalystės farmacijos milžinė „AstraZeneca“ pripažino, kad jos vakcina nuo COVID-19 gali sukelti retą šalutinį poveikį, vadinamą trombozės su trombocitopenija sindromu (TTS). Šis prisipažinimas buvo padarytas tuo metu, kai bendrovė susiduria su ieškiniais, kuriuose teigiama, kad vakcina padarė didelę žalą daliai pacientų arba net tapo mirties priežastimi[1].
„AstraZeneca“, kuri bendradarbiavo su Oksfordo universitetu kurdama vakciną nuo koronaviruso, šiuo metu yra įtraukta į teisminius procesus, kuriuos inicijavo nukentėjusieji ir jų šeimos nariai.
Viena iš tokių bylų susijusi su britu Džeimiu Scottu, dviejų vaikų tėvu, kuris ėmėsi teisinių veiksmų po to, kai jis susidūrė su kraujo krešulio iššauktomis sveikatos problemomis, dėl kurių kurį laiko tapo nedarbingas. Dž. Scottas teigia, kad po 2021 m. balandžio mėnesį atliktos vakcinacijos jam išsivystė kraujo krešulys ir kraujosruva smegenyse, dėl to jis patyrė ilgalaikį smegenų sužalojimą.
Dž. Scotto sutuoktinė Kate teigia, kad medicinos pasaulis jau seniai pripažino, kad vakcinos gali sukelti imuninę trombocitopeniją ir trombozę, tačiau 2023 m. gegužę farmacijos milžinės atstovai informavo šeimos advokatus, kad nepripažįsta teiginių, jog šias sveikatos problemas sukelia būtent jų vakcina.
Tik dabar, po keletą metų trukusių teisinių ginčų Jungtinės Karalystės Aukščiausiajam teismui pateiktame teisiniame dokumente tarptautinė farmacijos bendrovė pripažino savo atsakomybę.
„Pripažįstama, kad „AstraZeneca“ vakcina labai retais atvejais gali sukelti TTS. Priežastinis mechanizmas nėra žinomas“, – teigiama dokumentuose.
Nukentėjusi šeima pareikalavo iš farmacijos bendrovės atsiprašymo ir kompensacijos. Iš viso, Jungtinės Karalystės Aukščiausiajam teismui pateikta 51 byla, kurioje nukentėjusieji ir jų šeimos nariai prašo atlyginti žalą, viršijančią 100 mln. svarų sterlingų.
Trombozė – reta, bet itin pavojinga būklė
Trombozės su trombocitopenija sindromas (TTS) yra labai reta būklė, kuriai būdingas kraujo krešulių susidarymas (trombozė) ir mažas trombocitų kiekis (trombocitopenija). Būklė dar gali būti vadinama vakcinų sukelta imunine trombozine trombocitopenija (VITT)[2].
TTS simptomai gali būti itin staigūs ir sunkūs. Asmenys patiria nuolatinį galvos skausmą, sutrinka regėjimas, jaučiamas krūtinės skausmas, dusulys, kojų tinimas ar nuolatinis pilvo skausmas.
Be to, apie šią būklę gali rodyti lengvai atsirandančios mėlynės arba mažos kraujo dėmės po oda, besitęsiančios už injekcijos vietos ribų.
TTS ir „AstraZeneca“ Covid-19 vakcinos ryšys buvo nustatytas jau po šios vakcinos išleidimo į rinką. 2023 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pabrėžė, kad TTS yra dėmesio reikalaujantis nepageidaujamas vakcinos poveikis, pasireiškęs būtent po imunizacijos COVID-19 vakcinomis.
Šis perspėjimas apėmė „AstraZeneca“ „ChAdOx-1“ vakciną ir „Johnson & Johnson“ (J&J) „Ad26.COV2-S“ vakcinas.
Su vakcinomis siejamas ir miokarditas bei kiti sveikatos pavojai
Anksčiau atlikti mokslininkų tyrimai su vakcinomis nuo koronaviruso atskleidė ne vieną pavojų sveikatai ir net žmogaus gyvybei.
Vienas tokių tyrimų patvirtino, kad „Moderna“ ir „Pfizer/BioNTech“ vakcinos kai kuriais atvejais yra susijusios su miokarditu ir perikarditu, t. y. širdies raumens ir gleivinės uždegimu.
Miokardito dažnis labiausiai padidėjo po antrosios „Moderna“ vakcinos dozės. Apie tai viešai kalbėjo ir buvęs JAV Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto direktorius daktaras Anthony Fauci.
Tyrimais patvirtinta, kad su „AstraZeneca“ vakcina gali būti susijusias neurologinės ir su kraujo krešėjimo patologija susijusios būklės.
JAV ši problema buvo susieta ir su „Johnson & Johnson“ vakcina. Taip pat nustatytas galimas ryšys tarp „Moderna“ ir „AstraZeneca“ vakcinų pirmosios dozės ir retų neurologinių būklių.
2023 m. JAV sveikatos priežiūros institucijų išanalizuoti preliminarūs duomenys parodė, kad JAV vaistų gamintojos „Pfizer“ ir Vokietijos partnerės „BioNTech“ atnaujinta injekcija nuo COVID-19 gali sukelti smegenų insultą.
Nustatyta, kad 2021 m. sausio–gegužės mėnesiais, palyginti su 2019–2020 m., širdies sustojimo ir ūmaus koronarinio sindromo atvejų padaugėjo daugiau kaip 25 proc., o tai buvo reikšmingai susijęs su 16–39 metų amžiaus gyventojų grupei skirtų 1-osios ir 2-osios vakcinos dozių skaičiumi.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad po skiepo, dažniausiai pasitaikantys sveikatos padariniai gali būti vainikinių arterijų trombozė, ūminis koronarinis sindromas ir net širdies sustojimas.
Neseniai žymus belgų virusologas pasidalino niūriomis prognozėmis: profesorius, mokslų daktaras Geertas Vanden Bossche perspėjo, kad toji visuomenės dalis, kuri pandemijos metu pasirinko vakcinuotis, netrukus gali susidurti su didžiule ir neišvengiama ligų bei mirčių banga, prilygstančia cunamiui.
„Prognozuoju didžiulį, didžiulį ligų ir mirčių cunamį tarp paskiepytų gyventojų, kurių imuninė sistema yra pažeista. Pamatysite, kas nutiks, pavyzdžiui, artimiausiomis savaitėmis. Vis daugiau ir daugiau rimtesnių ilgalaikių COVID-19 atvejų, o tai keis vėžio diagnozių banga. Dabar turime labiau lėtinę fazę. Ji baigsis hiperakutine faze, didžiule, didžiule banga. Aš tai tyrinėju jau ketverius metus. Žinau, apie ką kalbu. Tikriausiai esu vienintelis žmogus, kuris, galbūt nepasididžiuosiu, supranta už to slypinčią imunologiją“, – sako G. V. Bossche.
Jau vakciną gavusiems asmenims G. V. Bossche pataria aktyviai saugoti savo imuninę sistemą ir ypač vengti pakartotinio užsikrėtimo koronavirusu.