- Sveikatos apsaugos pareigūnai pastebėjo ryšį tarp „Pfizer“ vakcinų ir insulto
- Indija pripažino, kad kai kurios vakcinos sukelia precedento neturintį šalutinį poveikį
- Absurdas: koronavirusas plinta per maistą ir laukinius gyvūnus
- Nuo viruso galėtume apsisaugoti nekvėpuodami
Sveikatos apsaugos pareigūnai pastebėjo ryšį tarp „Pfizer“ vakcinų ir insulto
Iki šiol vakcinos nuo koronaviruso pirmiausiai buvo rekomenduojamos vyresnio amžiaus asmenims bei tiems, kurie priklauso rizikos grupėms, tačiau dabar Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) teigiama, kad šios žmonių grupės pasiskiepijus šia vakcina, turi didesnę riziką susidurti su tam tikro tipo smegenų insultu. „Saugiųjų“ vakcinų jau nebedangsto ir Indijos vyriausybinės institucijos, oficialiai pripažinusios, kad pasiskiepijus galima sulaukti daugelio šalutinių reiškinių. O Lietuvoje kalbant apie COVID-19 ir toliau tęsiama absurdo komedija – SAM kviečia saugotis laukinių žvėrių, o virusologas Saulius Čaplinskas teigia, kad neužsikrėsti virusu įmanoma tik nekvėpuojant.
JAV sveikatos priežiūros institucijų išanalizuoti preliminarūs duomenys parodė, kad JAV vaistų gamintojos „Pfizer Inc.“ ir Vokietijos partnerės „BioNTech“ atnaujinta injekcija nuo COVID-19 gali sukelti smegenų insultą[1]. Remdamiesi viena iš daugelio JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) vakcinų saugumo duomenų bazių, sveikatos apsaugos pareigūnai pranešė, kad 65 metų ir vyresni asmenys dažniau patyrė išeminį insultą praėjus 21 dienai po dvivalentės „Pfizer-BioNTech“ vakcinos suleidimo lyginant su 22-44 dienomis.
Tačiau valdžios institucijos pareiškė, kad tam reikalingas išsamus tyrimas, o reali klinikinė rizika, pasak jų, „labai mažai tikėtina“.
„Nei „Pfizer“ ir „BioNTech“, nei CDC ar JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) nepastebėjo panašių duomenų daugelyje kitų stebėsenos sistemų JAV ir visame pasaulyje, todėl nėra įrodymų, kurie leistų daryti išvadą, jog išeminis insultas yra susijęs su bendrovių gaminama vakcina nuo COVID-19“, – teigė „Pfizer“[1].
Išeminį insultą arba dar kitaip vadinamą smegenų išemiją, sukelia arterijų, per kurias kraujas suteka į smegenis, užsikimšimas.
Nepaisant tokių rezultatų, „Pfizer“ lapkritį pranešė apie savo ketinimus gaminamai vakcinai uždėti 10,000 % antkainį, o tai reiškia, kad vienos dozės kaina sieks iki 130 JAV dolerių, nors iki šiol šalys už ją mokėjusios po 19-30 JAV dolerių.
Indija pripažino, kad kai kurios vakcinos sukelia precedento neturintį šalutinį poveikį
Tuo tarpu dvi Indijos vyriausybinės priežiūros institucijos viešai pripažino, kad COVID-19 vakcinos turi daug šalutinių poveikių[2]. Tokius rezultatus Indijos medicinos tyrimų taryba (ICMR) ir Centrinė vaistų standartų kontrolės organizacija (CDSCO) pateikė RTI atsakyme Puno verslininkui Praffului Sardai.
Vakcina „Covishield“ esą sukelia tokių nepageidaujamų reakcijų kaip skausmas ar alergija injekcijos vietoje, nuolatinis vėmimas be priežasties, stiprūs ir nuolatiniai pilvo ar galvos skausmai, kuriuos kartais lydi vėmimas, dusulys, krūtinės skausmas, galūnių skausmas arba jų patinimas, galūnių ar atskirų kūno dalių silpnumas, jų paralyžius, precedento neturintys traukuliai, akių skausmas, neryškus matymas arba diplopija, psichikos būklės pokyčiai.
„Covovax“ be bendrinių įprastų nepageidaujamų reakcijų dar gali sukelti dilgėlinę, padidėjusius limfmazgius, nugaros skausmus, retais atvejais galvos svaigimą bei mieguistumą.
Panašias nepageidaujamas reakcijas sukelia ir vakcinos „Covaxin“, „Sputnik V“ bei „CorBEvax“.
„Tokie duomenys akivaizdžiai šokiruoja. Nors vyriausybė skelbia, kad skiepijimas yra „visiškai savanoriškas“, kodėl prieš žmones netiesiogiai buvo naudojama prievarta uždraudžiant nepasiskiepijusiems asmenims keliauti autobusais, traukiniais, lėktuvais, draudžiant judėjimą tarp valstybių, išėjimus į viešbučius, restoranus, prekybos centrus ir pan. Būtent tokios sudarytos sąlygos privertė daugiau panikuojančių žmonių pasiskiepyti nežinant pasekmių“, – teigė P. Sarda[2].
Absurdas: koronavirusas plinta per maistą ir laukinius gyvūnus
Sveikatos teisės instituto (STI) direktorius, farmakologas Rimas Jankūnas pasidalino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtais informaciniais laikraščiais, iškabintais gydymo įstaigose. Juose nurodoma, kad norint apsisaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19 virusu, reikia plauti rankas antiseptiniu muilu, gerai apdoroti mėsą ir kiaušinius, vengti kontakto su laukiniais gyvūnais ir galvijais, taip pat su užkrėstaisiais, o sloguojant ir kosėjant verčiau naudoti servetėles.
„Norėdami apsisaugoti nuo COVID, venkite kontakto su laukiniais gyvūnais. A, taip, dar prisimenam šikšnosparnių istoriją. Turbūt reikia neiti į mišką, ne veltui prieš kelis metus policija rūpinosi, kad miške visi su kaukėmis būtų“, – savo paskyroje rašė R. Jankūnas.
R. Jankūnas pastebėjo, kad iš COVID-19 simptomatikos staiga dingo ir skonio bei kvapo netekimas, o koronaviruso simptomais yra laikomas galvos ir krūtinės skausmas, sloga, kosulys, karštinė, pakilusi temperatūra, pagreitėjęs širdies plakimas, greitas kvėpavimas.
Nuo viruso galėtume apsisaugoti nekvėpuodami
Profesorius, virusologas Saulius Čaplinskas neatmeta galimybės, kad COVID-19 virusas mūsų visam laikui neapleido ir gali mutuoti arba apskritai atsirasti naujas virusas. Visgi, profesorius pažymėjo, kad nuo šio viruso apsisaugoti neįmanoma, mat tai būtų realu tik nekvėpuojant, todėl, pasak jo, reikia išmokti su juo gyventi.
„Bet antra, reikia turėti ir savo galvą ir paties galvoti, ką galima ir reikėtų padaryti. Kai dabar kalba tos šalys, į kurias tiesiai atvyksta srautai turistų, kuomet lėktuvą galima imt ir patikrint, ir netikrint su tais skafandrais, pildyt anketas ir žiūrėt jų sertifikatus, ar jie pasitikrinę, ar ne <...>, tai kai kuriais atvejais, tam tikroms šalims galima būtų tai daryti, bet tai kainuotų gan brangiai ir reikėtų daryti tyrimus vietoje, iš karto atskridus. Tokiu atveju būtų galima ryškiai pristabdyti infekcijos vežimą“, – pridūrė S. Čaplinskas[3].
Dabar jau S. Čaplinskas užsiminė apie COVID-19 sertifikatų tikrinimą, kai tuo tarpu pats dar rudenį kalbėjo apie vakcinų nuo koronaviruso sukeliamą žalą, kad jos gali sukelti ne tik rimtų širdies ligų, bet ir vėžinius susirgimus.