- Atlikėjai Mantas Baubkus (KIGIDI KARMA) ir Modestas Pocius (MODE) išleido vaizdo klipą ir kūrinį „Kyla gentys“
- „Kyla gentys” – nuožmi, kvapą gniaužianti drama apie tai, kas tikra ir svarbu
- Atlikėjai pagrįstai parodė, jog jiems skauda ir rūpi medžių likimas
Atlikėjai Mantas Baubkus (KIGIDI KARMA) ir Modestas Pocius (MODE) išleido vaizdo klipą ir kūrinį „Kyla gentys“
Atlikėjų Manto Baubkaus (KIGIDI KARMA) ir Modesto Pociaus (MODE) išleistas oficialus vaizdo klipas ir kūrinys „Kyla gentys“ – tai jau antroji kūrėjų daina, talpinanti savyje šiuolaikinio folkloro ir etninės kultūros motyvus. Ji sukurta pagal lituanistės ir kovotojos už Lietuvos miškus Dangerutės Kižytės eilėraštį himną miškams. Apžvelgsiu ne vaizdo klipą, o pačią dainą.
Praeitos dainos „Saulė kilo“ pagrindiniame taške iškilo atgaila visos žmonijos vardu, dėl ko man sukėlė prieštaringus jausmus. „Kyla gentys“ dainoje inicijuojama tąsa apie konkrečius veiksmus – miškų ir medžių apologija [1]. Daina tarytum „Saulė kilo“ dešifravimas [2], nukeliantis dar į sekantį žingsnį – jautrumą, rūpestingumą, dėmesingumą, o, svarbiausia, mūsų turto – medžių apsaugą. Pats dainos pavadinimas „Kyla gentys“ gali skambėti ir kaip priesaika – ginti medžius.
Tik įsijungus dainą ir sulaukus jaudinančių elementų iš karto viduje atsikuria mėgstamos Aistės Smilgevičiūtės – „Skylės“ dainos „Žalia daina“ motyvai ir žodžiai – „nekirsk medžio, broli“.
„Kyla gentys” – nuožmi, kvapą gniaužianti drama apie tai, kas tikra ir svarbu
Daina yra lyriška, gamtiška, netgi jaučiama lietuvių etnologija [3], raudos motyvai, susitelkimas, susikaupimas.
Vaikų vokalinė grupė ir atitartinės – tai tarsi naujas dainos kvėpavimas, duodantis papildomos naujos estetikos. Besikartojančio priedainio žodžių ir muzikos ekstensyvumas [4] neleidžia nukrypti nuo temos ir vis primena, kad nepasiduosime – yra, kam ne vis vien, yra, kas neabejingi. Ir iš tiesų, dainos viršūnėje, laukiant didžiausio teigiamos įtampos ir jaudulio momento, emociškai susijaudinu ir dainuoju kartu nusinešdamas tą svarbią įžodintą žinią į dangų.
Atlikėjai pagrįstai parodė, jog jiems skauda ir rūpi medžių likimas
Ir iš tiesų, medžių šaknys yra maitinimo sistema, o tai, kas viršuj – deguonies davėja.
Ausis lepinanti melodinga gitaros solo partija atidaro svarbią žinutę – „kas šventa, to neleisim piktavaliams sunaikinti, mes esame gamtos vaikai dėl to akys spindi“. Daina baigiama vaikų choru. Vaikai tarytum neutralizuoja liūdnas nūdienos aplinkybes, nešančias viltį.
Puikus darbas! Įvertinimas: 10/10
Apologija[1] – gynimas.
Dešifravimas[2] – iššifruota informacija pateikta suprantamesne tema/kalba.
Etnologija[3] – mokslas, tiriantis bendruosius tautų kultūros raidos dėsnius.
Ekstensyvumas[4] – besiplečiantis, didėjančios apimties.
Recenzijos autorius Arūnas Šuopys.