Eksperimentai su žiurkėmis leidžia pagrįsti sapnavimo teoriją
Mokslininkai nuolatos bando atsakyti į įvairius dar neištirtus klausimus, o vienas iš tokių – kas vyksta, kai miega mūsų augintiniai ir ar jie gali sapnuoti lygiai taip pat, kaip ir žmonės. Iki šiol buvo neaišku, ar katės ir šunys sapnuoja, nors veikiausiai dauguma šių keturkojų savininkų būtų atsakę teigiamai. Juk dažnai augintiniams miegant jie pradeda krutėti, inkšti, urgzti, staigiai nubunda ar kitokiais būdais parodo, jog net ir užmerkę akis visgi kažką regi. Tačiau aiškių mokslinių įrodymų, susijusių su šunų ir kačių sapnais, iki šiol taip ir nebuvo rasta.
Nors mūsų žinios šia tema yra labai ribotos, visgi iki šiol surinkta informacija leidžia daryti išvadą, kad šunys tikrai sapnuoja. Neurologijos profesorius Matthew Wilsonas ir magistrantas Kenway Louie'as tyrė[1] ryšį tarp atminties, miego ir sapnų. Jie išsiaiškino, kad kai žiurkės buvo mokomos bėgioti apskritu takeliu, kad gautų už tai atlygį (t. y., maistą), jų smegenys sukūrė savitą neuronų (smegenų ląstelių) šaudymo modelį.
Tyrėjai taip pat pakartojo žiurkių smegenų stebėjimo eksperimentą joms miegant. Ir mokslininkai pastebėjo tą patį būdingą smegenų veiklos modelį, susijusį su bėgimu, nesvarbu, ar žiurkės jau buvo pabudusios, ar miegojo. Tiesą sakant, prisiminimai miego metu vyko maždaug tokiu pat greičiu, kaip ir tada, kai žiurkės buvo pabudusios.
Mokslininkai mano, jog veikiausiai sapnuoja visi žinduoliai
Nors šis eksperimentas buvo atliktas su žiurkėmis, tačiau tai daug ką pasako apie žinduolius apskritai. M. Wilsonas mano, jog faktas, kad sapnuoja ne tik žmonės, bet ir žiurkės, gali būti pritaikomas ir kitiems gyvūnams. Neurologijos profesorius teigia:[2]
Spėju, kad – na, nebent žiurkėse ir žmonėse yra kažkas ypatingo – katės ir šunys daro lygiai tą patį.
Tokiam spėjimui profesorius turi gan rimtų įrodymų. Juk yra žinoma, kad hipokampas, smegenų dalis, kuri renka ir saugo prisiminimus, pas visus žinduolius yra sujungta vienodai. Tad profesorius M. Wilsonas sako:
Jei palygintumėte žiurkės hipokampą su šuns, katės su žmogaus, jame yra visos tos pačios struktūros dalys.
Jis tiki, kad šunims miegant jų mintyse kartojasi praeities įvykių vaizdai, panašiai kaip žmonės sapnuodami prisimena savo patirtus išgyvenimus. Yra žinoma,[3] jog žmonės dažniausiai sapnuoja greito akių judesių (REM) miego metu.
O šunys taip pat patiria REM miegą. Tokio miego metu jų kvėpavimas tampa labiau nereguliarus, paviršutiniškas. Taip pat gali pasitaikyti raumenų trūkčiojimas ir įsižiūrėjus galima pamatyti, kaip greitai juda jų akys, nors šios ir yra užmerktos. Ir būtent REM miego metu dažniausiai pastebimi su sapnavimu susiję reiškiniai, pavyzdžiui, galūnių judinimas, garsų skleidimas ir pan.
Apie sapnus išduoda miegančio augintinio elgesys
Veikiausiai katę ar šunį turinčiam žmogui yra tekę pastebėti, kaip augintinis neramiai sukruta miegodamas, staigiai pašoka iš miegų, skleidžia įvairius garsus ir panašiai. Tad žinia, jog net ir mokslininkai mano, kad keturkojai gali sapnuoti, vargu ar nustebins. Veikiausiai tokie gyvūnai, kaip ir žmonės, sapnuoja neseną patirtį: kaip vaikosi paukščius, kramto skanų kaulą, kasa duobę, vaikštinėja pamėgtomis gatvėmis, žaidžia su šeimininku ir t. t.
Tam, kad būtų aiškiau suprasta ar tikrai visi gyvūnai sapnuoja, dar reikėtų atlikti išsamesnius tyrimus, kadangi dabartiniai profesoriaus M. Wilsono pastebėjimai tėra grįsti tik iki šiol žinotais faktais ir tyrimais su žiurkėmis. Tačiau tai tik parodo, kiek daug dar nežinome apie savo augintinius ir kitus gyvūnus. Galbūt ateityje sužinosime dar daugiau mokslu pagrįstų faktų, įrodančių, jog kiti gyvūnai yra daug kuo panašūs į žmones.