Sendamos katės, kaip ir dauguma žmonių, netoleruoja laktozės
Ko gero, daugelis iš mūsų yra matę kates, geriančias pieną iš savo dubenėlio (ir ne vieną kartą). Tačiau pastaruoju metu vis dažniau keliamas klausimas: ar iš tikrųjų pastarosioms saugu gerti šį neva „itin maistingą“ gėrimą?
Įdomu tai, jog pieną geriančių kačių įvaizdis galėjo atsirasti dar XIX amžiuje, kai katės ir šunys tapo bene populiariausiomis menininkų temomis[1]. Ilgainiui pramonės revoliucijai įsibėgėjus ir vis daugiau žmonių migruojant į miestus, daugėjo ir kačių bei šunų savininkų, o menininkai vis dažniau buvo kviečiami piešti žavius naminių gyvūnėlių kūrinius.
Puikus tokio atvejo pavyzdys – prancūzų menininkas Alfredas-Arturas Brunelis de Neuvilis, taip pat dažnai piešęs kates, geriančias pieną iš dubenėlių, – šis užsiėmimas, kaip žinia, buvo labai populiarus per visą jo gyvenimą[2].
Tačiau, pasak didžiausios Didžiosios Britanijos veterinarijos labdaros organizacijos „People’s Dispensary for Sick Animals“, suaugusių kačių šėrimas pienu iš tikrųjų gali padaryti daugiau žalos nei naudos, kadangi sendamos katės, kaip ir dauguma žmonių, dažnai netoleruoja laktozės – piene esančio cukraus.
Be kita ko, daugumos kačių gebėjimas virškinti laktozę susilpnėja jau po nujunkymo. Dėl šios priežasties pienas gali sukelti kačių virškinimo problemų ir tokius nemalonius simptomus, kaip viduriavimas ar vėmimas.
Kai kurios katės gali išlaikyti gebėjimą virškinti laktozę iki tam tikro amžiaus
Nors sakoma, kad katės yra šiek tiek panašios į žmones – įnoringos, aikštingos, neretai užsispyrusios, tačiau gebančios prisitaikyti – vis dėlto nėra jokios papildomos maistinės naudos, jei katėms duosite karvės pieno, o ypatingai tuo atveju, jeigu jos yra šeriamos aukštos kokybės visaverčiu ir subalansuotu specializuotu maistu.
Be to, karvės piene gausu riebalų, dėl ko naminis gyvūnėlis „nejučia“ gali priaugti nemažai svorio. Palyginimui, pieno lėkštė katei yra maždaug lygi žmogaus suvalgytai 30cm skersmens picai.
Nevertėtų pamiršti ir to, jog karvės piene yra daug fosfatų. Tai reiškia, kad katėms geriausia to vengti, jei joms, tarkim, buvo diagnozuota inkstų liga. (Remiantis kai kuriais tyrimais, fosforas gali pakenkti kačių, sergančių lėtine inkstų liga, sveikatai bei dar labiau sutrikdyti jų inkstų būklę [3].)
Šiaip ar taip, katės vis tiek gali trokšti pieno, nepaisant jo sukeliamų problemų, nes jos gali susieti jį su teigiamais prisiminimais iš kačiukų „laikų“. Negana to, joms, akivaizdu, greičiausiai patiks ir jame esančių riebalų skonis, dėl ko reikėtų atsižvelgti ir į šį faktorių, ir, be abejo, nenuolaidžiauti.
Kačiukai paprastai geria mamos pieną iki kelių mėnesių amžiaus
Kačiukai, kuriuos kartais tenka auginti savomis rankomis, dėl tokių situacijų kaip liga ar jų motinos netektis, kaip žinia, turėtų būti šeriami kruopščiai paruoštu ir kačiukams skirtu pieno pakaitalu, atitinkančiu jų mitybos poreikius. Tuo tarpu atjunkymas turėtų prasidėti nuo trijų iki keturių savaičių amžiaus ir turėtų vykti palaipsniui, kol kačiukai galės sukramtyti visavertį kietą maistą.
Kalbant apie pieną, kitų rūšių pienas, toks kaip, pavyzdžiui, karvės ar ožkos, toli gražu nėra tinkamas, nes jame nėra pakankamai baltymų ar riebalų, kad patenkintų kačiuko augimo ir vystymosi poreikius.
Tam atvejui veterinarai gali rekomenduoti aukštos kokybės kačiukų pieno pakaitalus, kurie yra saugūs ir tinkamos sudėties. (Specialūs pieneliai katėms kartais parduodami prekybos centruose bei gyvūnų parduotuvėse.)
Galiausiai verta įsidėmėti vieną: užuot pirkus katėms skirtus pieno produktus, nesuteikiančius jokios papildomos maistinės vertės, rekomenduojama savininkams sutelkti dėmesį į tai, kad jų katės kasdien gautų daug šviežio ir švaraus vandens.