Penkiasdešimtmetė moteris nelegaliai nuskrido iš JAV iki Paryžiaus
Skristi nemokamai „zuikiu“ (t. y. be bilieto) komerciniu skrydžiu – kaip ir važiuoti autobusu – yra draudžiama. Vis dėlto, „zuikiu“, ko gero, gimstama, ne tampama… Nors skrydis be bilieto yra nelegalu ir sukelia pasekmes, įskaitant baudas, teisines pasekmes ir net draudimą skristi ateityje, atsiranda žmonių, kurie taisyklių nepaiso.
Vienas iš tokių egzempliorių – „autostopininkė”, nukeliavusi iš JAV iki pat Paryžiaus[1]. Šis žmogus keliavo per visą Atlanto vandenyną be įlaipinimo talono ir asmens dokumento. Maždaug 55-60 metų moteris stebuklingu būdu perėjo oro uoste esančius patikros punktus. Įvykis išaiškėjo tik nusileidus Paryžiuje, ją aptikus vienam iš įgulos narių.
Žinoma, jog 264-ojo reiso keleiviai, skridę iš Niujorko JFK – vieno iš didžiausių oro uostų Jungtinėse Amerikos Valstijose į Paryžiaus Šarlio de Golio oro uostą, nebuvo įspėti apie pasislėpusį asmenį, kol lėktuvas nenusileido Paryžiuje. Nusileidęs kapitonas informavo keleivius, jog Prancūzų policija atvyksta sutvarkytą „rimtą saugumo problemą“. Ten ji buvo sučiupta ir išsiųsta atgal į JAV. Keleivei buvo neleista įvažiuoti į Prancūziją, nes ji neturėjo galiojančio kelionės dokumento (vizos). Moteris turėjo galiojantį leidimą gyventi JAV.
Keleivė pasislėpė lėktuvo gale esančiame tualete
Pasak vieno iš skrydžio keleivių Robo Jacksono, kilimo metu moteris pasislėpė lėktuvo gale esančiame tualete.
Skelbiama, esą nelegali keleivė anksčiau prašė prieglobsčio Prancūzijoje. Tačiau prašymas buvo atmestas. Nesutikusi su šiuo sprendimu, keleivė užsimojo siekti tikslo kitu (neleistinu) būdu. Planui neišdegus, iš Paryžiaus oro uosto ji buvo išsiųsta atgal į JAV.
„Delta Airlines“ kompanija, kuria skrido keleivė, pradėjo šio incidento tyrimą, bendradarbiaudama su kitomis aviacijų linijomis bei teisėsaugos institucijomis. „Delta“ atstovas pabrėžė, jog „nieko nėra svarbiau už saugą“. Apie įvykį taip pat informuota JAV Transporto saugumo administracija ir FTB, kurios atlieka tyrimą, jog išsiaiškintų aplinkybes.
Pažeidimas sukėlė nerimą dėl oro uostų saugumo
„Paklydėlei“ išvengus oro linijų patikros punktų JFK, šis šokiruojantis pažeidimas sukėlė nerimą dėl oro uostų saugumo.
Pasak JAV Transporto saugumo administracijos atstovo spaudai, asmuo, kuris neturėjo įlaipinimo talono, praėjo saugumo patikrą, apėjo dvi tapatybės patikrinimo bei įlaipinimo statuso stotis ir įlipo į lėktuvą. Moteris su savimi neturėjo jokių draudžiamų daiktų[2].
„Matyt, ji pasislėpė tualete lėktuvo gale, kai išskridome iš JFK“, – sakė R. Jacksonas.
„Pirmasis pranešimas keleiviams, kad susiduriama su problema, buvo tada, kai ruošėmės išlipti iš lėktuvo. Tuomet buvo nurodyra mums visiems likti savo vietose, kol Prancūzijos policija įlips į lėktuvą ir problemą išspręs”, – pridūrė jis. Šio keleivio įrašytame vaizdo įraše girdėti, kaip kapitonas sako:
„Žmonės, čia kapitonas, mes laukiame, kol į lėktuvą įeis policija. Galbūt jie jau yra čia, tačiau mums visiems kol kas reikia likti lėktuve.“
Kai kurie iki šiol stebisi: kaip pastaroji praėjo ir saugumo, ir dokumentų patikrą, o paskui apgavo darbuotojus prie įlaipinimo vartų; tai nonsensas.
Lėktuvas buvo pilnas
Jacksonas sakė, kad lėktuvas skrydžio metu buvo pilnas. Akivaizdu, jog moteris neturėjo, kur atsisėsti.
„Girdėjau, kaip skrydžio palydovai apie atvejį kalbėjosi su pilotais; jie sakė, kad šis asmuo buvo tualete, vis iš jo išeidavo, nueidavo į kitą tualetą ir ten vėl ilgai užsibūdavo”, – pasakojo R. Jacksonas.
Incidentas įvyko vieną judriausių kelionių dienų per metus. Antradienį lėktuvais keliavo beveik 2,7 mln. keleivių. Vienas iš buvusių pilotų, išgirdusių tokią naujieną, akcentavo saugumo pažeidimo rimtumą.
„Niekas taip lengvai nepatenka į lėktuvą. Atvirai kalbant, 33 metus skraidydamas pasaulinėmis oro linijomis, aš apie tokį atvejį niekada negirdėjau. Čia yra šiurkštus saugumo trūkumas“, – sakė buvęs pilotas.
Kaltė iš dalies verčiama ateinančių švenčių chaosui – kai žmonės plūsta tuntais ir niekas nieko nemato. Visgi, visi keleiviai, prieš eidami prie savo vartų, privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, be to, jiems reikia praeiti dvi tapatybės patikrinimo ir įlaipinimo stotis.
Slaptąją keleivę Niujorko oro uosto administracijos pareigūnai žadėjo sulaikyti dėl daugybės kitų kaltinimų[3]. Jai taip pat bus pateikti federaliniai kaltinimai.