Suprasti akimirksniu
  • Kolageno papildų ir išaukštinto jų poveikio organizmui atskleidimas: kas tai ir kam jis naudingas?
  • Kūne gaminamo baltymo panaudojimas yra itin platus
  • Kitokia tiesa apie kolageną ir jo kilmę
  • Stebuklingi kolageno milteliai gaminami sumalant gyvūnų dalis
  • Kada kolagenas gali būti kenksmingas vietoj taip šlovinamo jo naudingumo?
  • Problemos, supančios kolageno papildų rinką
  • Ar vis dar esate tikri, kad norite pagerinti savo sveikatą naudodami šiuos produktus?
Šaltiniai
Kolageno papildai
Kolagenas turėtų būti odos, nagų ir sąnarių gelbėtojas, bet realiai, deja, taip nėra. Jellybee/ Pexels nuotrauka

Kolageno papildų ir išaukštinto jų poveikio organizmui atskleidimas: kas tai ir kam jis naudingas?

Pastaraisiais metais kolagenui, nuostabiam baltymui, skiriama daug dėmesio. Nėra ko stebėtis, kad daugelis žmonių, siekiančių pagerinti odos, sąnarių ir plaukų sveikatą, į savo kasdienę mitybą įtraukė kolageno papildų, kapsulių ar miltelių pavidalo priedų rytiniams gėrimams. Nepaisant augančio kolageno produktų populiarumo, dauguma žmonių vis dar nežino, kas iš tiesų yra kolagenas ir kokia jo reikšmė organizmui[1].

Kolagenas yra baltymas, užimantis svarbią vietą gyvūnų karalystėje. Tiesą sakant, jis yra gausiausias gyvūnų struktūrinis baltymas. Kaip struktūrinis baltymas, kolagenas atlieka svarbų vaidmenį kuriant ląstelių ir audinių struktūrą bei pagrindą. Šiuo metu žinomi 28 kolageno tipai, iš kurių I tipo kolagenas sudaro apie 90 % žmogaus organizme esančio kolageno[2].

Kolageno sudėtį pirmiausia sudaro trys pagrindinės aminorūgštys: glicinas, prolinas ir hidroksiprolinas. Šios aminorūgštys susipina į tris gijas ir sukuria kolagenui būdingą trigubos spiralės struktūrą. Kolageno galima rasti įvairiuose audiniuose, pavyzdžiui, jungiamajame audinyje, odoje, sausgyslėse, kauluose ir kremzlėse.

Kolagenas yra esminė šių audinių struktūrinė atrama ir prisideda prie daugelio svarbių ląstelių procesų, įskaitant audinių atstatymą, imuninį atsaką, ląstelių bendravimą ir ląstelių migraciją, būtiną audinių priežiūrai. Kolageną gamina ir palaiko jungiamojo audinio ląstelės, vadinamos fibroblastais.

Tačiau su amžiumi kolageno fragmentacija silpnina fibroblastų funkciją ir mažina kolageno gamybą. Šie pokyčiai ir elastino, kito labai svarbaus struktūrinio baltymo, nykimas lemia įprastus senėjimo požymius, tokius kaip suglebusi oda ir raukšlių susidarymas.

Kolagenas padeda atstatyti sveikus sąnarius ir kremzles. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka
Kolagenas padeda atstatyti sveikus sąnarius ir kremzles. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka

Kūne gaminamo baltymo panaudojimas yra itin platus

Norint suvokti kolageno reikšmę, labai svarbu suprasti įvairias jo panaudojimo sritis. Jūsų organizmas natūraliai gamina kolageną, be to, jo galima gauti iš maistinių šaltinių, pavyzdžiui, vištienos ir žuvies odos. Be to, kolageno papildų galima įsigyti geriamųjų ir vietinių formų, įskaitant kapsules, miltelius ir skysčius. Šie papildai ir kolagenu papildyti veido kremai išpopuliarėjo dėl savo galimybių kovoti su senėjimo požymiais, tokiais kaip raukšlės, odos drėgmės praradimas ir sąnarių skausmas.

Kolageno papildus galima lengvai įtraukti į kasdienę rutiną. Nesvarbu, ar pasirenkate juos vartoti tiesiogiai, ar dedate į mėgstamus gėrimus ir maisto produktus, pavyzdžiui, avižinius dribsnius, jogurtą ar energetinius kamuoliukus, kolageno universalumas leidžia juos sklandžiai integruoti. Medicinos srityje kolagenas ir jo pagrindu pagamintos medžiagos taip pat naudojamos žaizdoms, nudegimams ir diabetinėms opoms gydyti dėl jų regeneracinių savybių[3].

Kosmetikos įmonės, kurios dirba ne tik medicinos srityje, įtraukia jį į drėkinamuosius kremus ir serumus, nes kolagenas maitina ir drėkina odą, o dėl to ji atrodo jaunatviškesnė ir gyvybingesnė.

Galiausiai sprendimas vartoti kolageno papildus priklauso nuo jūsų individualių poreikių ir pageidavimų. Nors kolageno nauda odai, sąnariams ir plaukams įrodyta, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistais, kad nustatytumėte, ar papildų vartojimas atitinka jūsų konkrečius tikslus ir bendrą sveikatos būklę.

Kitokia tiesa apie kolageną ir jo kilmę

Kolagenas, pasižymintis nepaprastomis struktūrinėmis savybėmis ir plačiu pritaikymo spektru, ir toliau domina tiek mokslininkus, tiek asmenis, siekiančius optimizuoti savo savijautą. Atskleisdami kolageno paslaptis, galime atskleisti jo potencialą, padedantį palaikyti natūralius organizmo procesus ir sustiprinti mūsų gyvybingumą.

Niekada nenaudojau, šiuo metu nenaudoju ir nenaudosiu kolageno, sako vartotojai, susipažinę su kolageno kilme. Kai kurie žmonės svarsto apie šio papildo vartojimą, tačiau ne visi suvokia tikrąją jo sudėtį[4].

Didelė dalis vartotojų tiki, kad kolagenas yra natūralus ir net veganiškas produktas. Tačiau yra dalykų, kurie gali juos nustebinti: augalinis kolagenas, kaip teigia daugelis gamintojų, neegzistuoja, nes augalai jo paprasčiausiai negamina. Augaluose nėra kremzlių, kaulų ar sausgyslių, iš kurių būtų galima gaminti kolageno papildus.

Kolagenas gaunamas net iš nugaišusių gyvūnų, daugiausia karvių, bulių ir komerciniais tikslais auginamų žuvų. Šiam tikslui auginami gyvūnai paprastai būna prastos kokybės, užteršti atliekomis, antibiotikais ir sunkiaisiais metalais. Kodėl? Todėl, kad pramoniniu būdu šiems gyvūnams duodamas pašaras yra ne natūrali žolė iš pievų, o genetiškai apdorota ir papildyta sintetinėmis medžiagomis.

Jūrinis kolagenas turėtų būti veganiškas, bet jis gaunamas tiesiog iš žuvų kaulų. Correxiko Collagen/ Pexels nuotrauka
Jūrinis kolagenas turėtų būti veganiškas, bet jis gaunamas tiesiog iš žuvų kaulų. Correxiko Collagen/ Pexels nuotrauka

Stebuklingi kolageno milteliai gaminami sumalant gyvūnų dalis

Mažai kas iš naudojančių kolageną sulygina tai su maisto pramonėje naudojama želatina, kuri gaunama iš gyvulių kaulų ir kremzlių. Kolagenas išgaunamas iš gyvūnų ir malant jų dalis, pavyzdžiui, ragus, kanopas, sausgysles, raiščius, raumenis, odą, kaulus, riebalus, limfą ir kraują. Su šiomis dalimis atliekamos įvairios manipuliacijos, jos verdamos, garinamos, balinamos, džiovinamos ir hidrolizuojamos. Galiausiai mums pateikiamas produktas, kuris, kaip teigiama, pasižymi neprilygstamu grožiu, jaunatviškumu ir nauda sveikatai.

Kodėl tai daroma? Tinkamai utilizuojant nugaišusius gyvūnus patiriama daug išlaidų, o įmonės nėra linkusios jų padengti. Todėl buvo sugalvotas būdas, kaip juos pašalinti ir kartu gauti didžiulį pelną. Kolageno, kaip maisto papildo sukūrimą ir naudojimą galima laikyti viena iš didžiausių medicinos pramonės klaidų, jei tai apskritai galima taip pavadinti.

Ar patekęs į mūsų virškinimo sistemą, jis tikrai gali patekti į mūsų plaukus, sąnarius, odą ir raiščius? Ar jis tikrai gali pakeisti žmogaus kolageną?

Parduoti ruošiamas kolageno produktas balinamas ir valomas įvairiomis cheminėmis medžiagomis, kvapiosiomis medžiagomis ir stiprikliais, kad būtų užmaskuotas jo kvapas ir skonis. Po to jis gražiai supakuojamas į patrauklius stiklainius ir buteliukus, kurie suteikia kokybės pojūtį. Per didelė kaina dar labiau padidina produkto suvokiamą vertę ir įtikina pirkėjus jo veiksmingumu. Mes perkame šį produktą, nes tikime jo teikiamais pažadais.

Tačiau per burną vartojami kolageno papildai galiausiai virsta atliekomis, nes mūsų žarnynas nepritaikytas virškinti gyvūnų dalis, kurios netinka žmogaus organizmui. Kai vartojame kolageno papildus, jie tampa kuru ne mūsų kūnui ir ląstelėms, o virusams, bakterijoms ir kitiems kenksmingiems patogenams.

Kada kolagenas gali būti kenksmingas vietoj taip šlovinamo jo naudingumo?

Kolageno papildai mažina naudingų bakterijų populiaciją ir maitina neproduktyvias. Vartodami kolageną netyčia skatiname virusų, patogenų, mielių ir grybelių augimą bei dauginimąsi. Ypač autoimuninėmis ligomis sergantys asmenys turėtų vengti kolageno papildų, nes jie skatina virusų augimą, o virusai yra pagrindiniai autoimuninių ligų kaltininkai[5].

Tam tikrais medicininiais atvejais kolageną galima išgauti iš žmogaus audinių, likusių po operacijų. Mažesnė tikimybė, kad šis žmogaus kolagenas bus atmestas kito žmogaus organizmo, bet jis griežtai naudojamas pagal paskirtį medicininiais tikslais, pavyzdžiui, gydant sunkių nudegimų aukas.

Kalbant apie mokslinius tyrimus, akivaizdu, kad visus tyrimus finansuoja tie, kurie iš to turi didžiausią naudą – kolageno produktų gamintojai. Galų gale, kas gi nori vartoti ir vilioti žmones komerciniais tikslais auginamų gyvūnų atliekas? Esminis aspektas yra padaryti jį vizualiai patrauklų, patraukliai supakuoti, pateikti mokslinius paaiškinimus apie jo naudą ir bet kokia kaina įtikinti žmones jį pirkti, žadant neįtikėtinus sveikatos ir grožio rezultatus.

Koks gražus pavadinimas yra jūrinis kolagenas. Pavadinimas skamba tarsi iš dumblių išgautas stebuklingas ir niekam nekenksmingas preparatas. Tačiau iš tikrųjų vartojate ne ką kitą, o perdirbtas ir išdžiovintas žuvų atliekas, kuriose yra ne tik kolageno, bet ir plastiko bei sunkiųjų metalų. Iš esmės bet koks kolagenas, patyręs hidrolizės procesą, yra grynas mononatrio glutamatas (MSG).

Netgi patraukli pakuotė ir įvairių skonio stipriklių bei priedų įtraukimas yra mononatrio glutamatas, kuris gali būti kenksmingas ir sukelti smegenų, nervų sistemos bei nervinių ląstelių uždegimą[6]. Be to, šiame stebuklingame stiklainyje gali būti paslėptų sunkiųjų metalų, antibiotikų, mikroplastiko ir kitų teršalų, gautų perdirbant gyvūnų dalis.

Kolagenas išgaunamas iš gyvūnų kaulų ir tai kelia etiškumo klausimų dėl jo naudojimo. Jeswin Thomas/ Pexels nuotrauka
Kolagenas išgaunamas iš gyvūnų kaulų ir tai kelia etiškumo klausimų dėl jo naudojimo. Jeswin Thomas/ Pexels nuotrauka

Problemos, supančios kolageno papildų rinką

Kolagenas tapo madingu žodžiu sveikatingumo ir grožio pramonėje. Jis dažnai vadinamas stebuklingu ingredientu, žadančiu pagerinti odos elastingumą, pagerinti sąnarių sveikatą ir net pakeisti senėjimo požymius. Augant kolageno populiarumui, būtina kritiškai išnagrinėti galimus kolageno trūkumus ir mokslinius įrodymus, pagrindžiančius jo deklaruojamą naudą.

Nepaisant to, kad kolagenas plačiai naudojamas, mokslo bendruomenė dar nėra pasiekusi vieningos nuomonės dėl jo veiksmingumo. Daugelis teiginių apie kolageno naudą grindžiami nepatvirtintais įrodymais arba nedidelės apimties tyrimais, kurių mokslinis tikslumas ribotas. Daugumą kolageno poveikį nagrinėjančių tyrimų finansavo patys kolageno gamintojai, todėl kyla susirūpinimas dėl galimo šališkumo.

Viena iš pagrindinių problemų, susijusių su kolageno vartojimu, yra jo poveikis virškinimo sistemai. Kaip jau minėta, kolageno papildai paprastai gaunami iš gyvūninių šaltinių, pavyzdžiui, galvijų ar jūros kolageno, o tai gali kelti pavojų asmenims, turintiems specifinių mitybos apribojimų ar alergijų. Be to, kai kurie žmonės teigia, kad pavartojus kolageno papildų pasireiškia virškinimo trakto simptomai, įskaitant pilvo pūtimą, viduriavimą ir skrandžio spazmus.

Kolageno molekulės yra gana didelės ir sudėtingos, todėl jas sunku veiksmingai įsisavinti organizme, kai jos vartojamos per burną. Tyrimai rodo, kad geriamas kolagenas virškinimo metu suskaidomas į jį sudarančias aminorūgštis, o į odą ar sąnarius jo patenka minimalūs kiekiai. Dėl to kyla abejonių dėl kolageno papildų veiksmingumo siekiant norimų rezultatų.

Kai kuriems žmonėms kolageno papildai gali sukelti alergines reakcijas. Nors ir retai, tačiau buvo pranešta apie alergines reakcijas į kolageną, įskaitant odos bėrimą, niežulį ir apsunkintą kvėpavimą. Žmonės, kuriems yra žinoma alergija tam tikriems gyvūninės kilmės produktams arba pačiam kolagenui, turėtų būti atsargūs prieš pradėdami vartoti kolageno pagrindu pagamintus produktus.

Grožio ir sveikatingumo pramonės atstovai dažnai pateikia ekstravagantiškus teiginius apie kolageno gebėjimą panaikinti senėjimo požymius, sumažinti raukšles ir pagerinti bendrą odos būklę. Tai kelia etiškumo klausimus, nes šiems teiginiams pagrįsti trūksta patikimų mokslinių įrodymų. Kolageno produktų rinkodara gali sukelti nerealius lūkesčius, todėl vartotojai gali nusivilti.

Be to, kolageno papildus supa ir finansinės problemos, susijusios su vartotojų išlaidomis. Kolageno papildai gali būti brangūs, ypač jei vartojami ilgesnį laiką. Atsižvelgiant į abejotiną šių papildų veiksmingumą, asmenys gali išleisti dideles pinigų sumas, nesulaukę norimų rezultatų.

Tvirtų mokslinių įrodymų trūkumas, galimos virškinimo problemos, neefektyvus geriamųjų papildų vartojimas, galimos alerginės reakcijos, etinės problemos, klaidingi rinkodaros teiginiai ir finansinės išlaidos, susijusios su kolagenu, kelia didelių abejonių dėl jo veiksmingumo. Kaip ir su bet kokiu maisto papildu, prieš įtraukiant kolageną į savo kasdienę mitybą, labai svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jis tinka jūsų individualiems poreikiams.

Ar vis dar esate tikri, kad norite pagerinti savo sveikatą naudodami šiuos produktus?

Akimirką pagalvokite, kad jaučiai ir karvės natūraliai turi stiprius ragus, kanopas, blizgantį kailį ir tvirtus raumenis, o tam nereikia vartoti kitų gyvūnų. Šie gyvūnai vartoja žolę ir patys gamina kolageną. Tad kodėl žmonėms reikia valgyti kitus gyvūnus, kad pradėtų gamintis kolagenas? Tai nereikalinga.

Norėdami paskatinti savo pačių žmogaus kolageno gamybą, taip pat galime vartoti tam tikrus maisto produktus, kurių sudėtyje nėra gyvūninės kilmės produktų ar susmulkintų gyvūnų ir žuvų atliekų.

Ar žinote, kas atsako už kolageno gamybą mūsų organizme? Tai – mūsų kepenys. Kad mūsų organizmas pasigamintų pakankamai kolageno, mums reikia antioksidantų, vitamino C, B12, sieros, cinko, magnio, kalcio, silicio ir sveikų, stiprių kepenų šiems elementams sintetinti. Mūsų kepenys turi būti geros būklės. Aprūpindami savo organizmą reikalingomis žaliavomis, galime turėti stiprius plaukus, nagus, gražią odą ir sveikus, stiprius sąnarius, nes kolageną mūsų organizmas gali pasigaminti pats.

Suprantamas tas noras tikėti, kad gražiai supakuoto indo turinys suteiks mums stiprius ir gražius plaukus, sveiką odą ir bendrą jaunatviškumą. Tačiau taip pat žinome, kad joks kolageno papildas niekada neišgydė ar neapsaugojo nuo tokių ligų, kaip endometriozė, polipai, cistos, egzema, aknė ar alergija.

Ar verta vartoti kolageną, kai jo iš tikrųjų nereikia, ypač turint omenyje, kad jis tarnauja kaip kuras virusams ir bakterijoms? Todėl labai svarbu atidžiai rinktis bet kokius papildus ir kruopščiai ištirti jų sudėtį, nes mūsų sveikata yra tik mūsų rankose.

Papildų ir stebuklingų priemonių gamintojai yra suinteresuoti skatinti mus be galo pirkti jų produktus ir tikėti stebuklais. Tačiau tikrasis stebuklas slypi normalios ir įvairios augalinės mitybos, kurioje gausu antioksidantų, vitaminų ir mineralų, vartojime, kartu stiprinant imuninę sistemą ir tinkamai rūpinantis savimi. Taip elgiantis mūsų organizme viskas bus subalansuota ir harmoninga.

Sprendimas vartoti kolageno produktus ar papildus priklauso tik nuo jūsų. Tiesiog svarbu, kad žinotumėte tiesą apie tai, ką vartojate, nes iš pažiūros nekalta pakuotė gali slėpti daugybę cheminių medžiagų, toksinų ir nuodų, kurie ateityje gali pakenkti jūsų sveikatai. Visada kelkite klausimus ir ieškokite informacijos apie produktų, kuriuos vartojate kilmę.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Collagen Clevelandclinic. Medical tips and reports
2.arrow_upward
Collagen Hsph. Public health source
3.arrow_upward
Kathy W. Warwick. What Is Collagen, and What Is It Good For? Healthline. Nutrition and health
4.arrow_upward
Lizzy Rosenberg. New Reports Show Collagen May Not Be as Great as We Once Thought Greenmatters. Health and wellness
5.arrow_upward
Tamara Bhandari. New way viruses trigger autoimmunity discovered Wustl. Medicine news
6.arrow_upward
What is MSG? Is it bad for you? Mayoclinic. Nutrition and health