Amerikiečiams normalūs ir įprasti dalykai stebina visą likusį pasaulį

Suprasti akimirksniu
Amerikos kultūra
Amerikiečiams jų šalis visada atrodo geriausia. Josh Willink/ Pexels nuotrauka

Dalykai, kurie JAV kultūroje laikomi normaliais, pasauliui atrodo keistoki

Kai kurie Amerikoje paplitę papročiai kitų šalių gyventojams iš tiesų atrodo gana keistoki. Amerikiečių manija viskam skardinėse, tuntai greitai paruošiamo maisto, nuolatinės vaistų reklamos ir visur plevėsuojančios JAV vėliavos atrodo keistai žmonėms, atvykusiems į šią šalį iš užsienio. Europoje amerikiečiai taip pat patiria šoką.

Kitose šalyse nėra tokios pat arbatpinigių kultūros ar tokio pat dydžio studentų skolų kaip Amerikoje. Gyventojai atskirai skaičiuojasi mokesčius ir yra pratę, kad kaina, nurodyta prie prekės, nebus galutinė kasoje jau mokant pinigus. Yra daug kultūrinio šoko dalykų, kuriuos svetimšaliai išskiria kaip keistus[1].

Tos pačios spalvos pinigai

JAV visos dolerių kupiūros yra to paties žalio atspalvio ir visos atrodo labai panašiai, išskyrus šiek tiek skirtingus paveikslėlius. Jei keliausite į kitas šalis, pamatysite, kad jų banknotai paprastai būna skirtingų spalvų ir dydžių, atsižvelgiant į jų vertę.

Daugeliui užsieniečių JAV valiuta atrodo šiek tiek paini, nes visa atrodo vienodai. Amerikiečiai pinigus vadina „žaliais“ – bendriniu žodžiu, nes visi banknotai yra tos pačios spalvos, tik prezidentų atvaizdai keičiasi pagal nominalus[2].

Į gėrimus dedama daug ledo

Europos restoranuose nenaudojama daug ledo – daugumoje restoranų jo negausite, nebent paprašysite papildomai. Europiečiams nėra įprasta gerti gėrimus su ledu, o amerikiečiai yra vieni iš nedaugelio žmonių, kurie savo gėrimuose naudoja per daug ledo.

Straipsniuose net rašoma, kodėl taip daroma. Smitsono instituto nuomone, tai gali būti susiję su JAV vyraujančia nuostata daugiau yra daugiau. Tai dar galbūt yra dėl to, kad didelėje šalies dalyje visada šilta.

Ledukai
JAV gyventojams įprasta naudoti daug ledo gėrimuose. Stanislav Kondratiev/ Pexels nuotrauka

JAV nėra vienintelė Amerika, dar yra Šiaurės Amerika ir visa Pietų Amerika

Jei užaugote JAV, galbūt manote, kad žodžiai Amerika ir Jungtinės Valstijos yra tapatūs. Bet, pasirodo, didžioji dalis likusio pasaulio taip nemano. Mums JAV nėra vienintelė Amerika. Čia taip pat yra ir Šiaurės Amerika, ir visa Pietų Amerika.

Daugelis nesupranta, kodėl piliečiai JAV vadina Amerika, o žmonės iš kitų šalių šalį dažnai vadina tiesiog Valstijomis. Dažnas amerikietis mano, kad viskas sukasi tik apie jų JAV, tačiau, realiai taip nėra.

Data rašoma pradedant mėnesiu

Žmonės JAV paprastai datą rašo tokiu formatu: mėnuo-diena-metai. Žmonės kitose pasaulio dalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ir Europoje, datą rašo formatu diena-mėnuo-metai. Mums toks formatas JAV produkcijoje yra gana keistas. Tačiau daugelis žmonių iš kitų šalių negali suprasti, kodėl amerikiečiai pirma rašo mėnesį, nes kitiems tai atrodo netvarkinga.

Įkyri receptinių vaistų reklama yra visur

Europiečiams keista, kad JAV reklamuoja receptinius vaistus. Daugelis teigia, kad jiems tai yra vienas iš keisčiausių dalykų, susijusių su buvimu JAV. Valstijose akcentuojami medikamentai, kurių reikia prašyti savo gydytojo. Antidepresantai, kitokie receptiniai vaistai kitose šalyse yra paskiriami gydytojo, o ne pasirenkami paciento.

JAV reklamų gausa apskritai yra gan didelis šokas Europai, nes per televiziją jos transliuojamos kas keliasdešimt minučių ir nuolatos.

Visur kabinamos JAV vėliavos

Kartais lankantis JAV atrodo keista, jog Amerikos vėliavos yra visur – nuo įmonių iki istorinių vietų ir namų. Toks nacionalizmas ir meilė šaliai kartais net atrodo labai grūdama visiems ir visais įmanomais šaltiniais.

Amerikos nacionalizmas
Mylėti šalį nepaisant visko yra dalis Amerikos kultūros. Jonathan Meyer/ Pexels nuotrauka

Nemokami gėrimų papildymai

Daugeliui užsieniečių atrodo keista, kad nemokami gėrimų papildymai yra siūlomi ir paprastai jų tikimasi visose maitinimo įstaigose. Daugelyje kitų vietų tai nėra norma, o 2017 m. Prancūzija net uždraudė neribotą gėrimų papildymą.

Amerikiečiai yra linkę į vartotojiškumą, tad nusipirkti vieną puodelį kavos ar gėrimo nereiškia, kad išgersite tik vieną.

Arbatpinigiai padavėjams ir kitiems aptarnavimo specialistams

Arbatpinigių nemokėjimas JAV yra smerkiamas. Kitose pasaulio dalyse arbatpinigių nesitikima – tai netgi gali būti laikoma nemandagumu. Be maitinimo įstaigų, klubų, kavinių. ten įprasta duoti aptarnaujančiam personalui bent 15 procentų arbatpinigių nuo sumokamos sumos.

Arbatpinigiai yra dar vienas dalykas, dėl kurio dažnai įspėjami keliautojai, atvykę į JAV. Tatuiruočių meistrai, manikiūristės, lydintis personalas visada tikisi gauti arbatpinigių. Net ir kurjeriai, nešantys maistą ar perduodantys siuntinius, lauks kelias minutes, kol susiprotėsite jiems sumokėti.

JAV vaistinėse parduodama daug daiktų

Kaip daugelis žinome, yra daug skirtumų tarp vaistinių JAV ir vaistinių Europoje bei kitur. Daugelis žmonių iš kitų vietų negali patikėti, kad JAV vaistinėse parduodami vaistai ir nesveikas maistas. Jie negali patikėti, kad JAV vaistinės iš esmės yra dvigubos parduotuvės.

Ten galite rasti daugiau kasdien reikalingų prekių, ne vien vaistus. Nuo pėdkelnių iki užkandžių ir gėrimų. Kai ateina pasiimti savo receptinio vaisto, kurį išsirinkote reklamoje, tuo pat metu galite ir užkrimsti.

Vaistinės
JAV vaistinės dažnai tiekia užkandžius ir dirba iki nakties. Alexandros Chatzidimos/ Pexels nuotrauka

Didžiuliai tarpai tarp tualeto kabinų

Daugelį žmonių stebina, kad JAV tualeto kabinų durys retai būna sulygiuotos su šonu, todėl lieka tarpai, į kuriuos žmonės gali įeiti ir kurių daugelyje kitų šalių nėra.

Ne vienas apsilankęs šioje šalyje teigia, kad tokie tarpai pažeidžia privatumą ir yra tiesiog keistoki.

Įprasta namo neštis maisto likučius iš restorano

JAV nesukama sau galvos prašant padavėjo supakuoti nesuvalgytą maistą į dėžutę, kad būtų galima jį parsinešti namo ir suvalgyti kitą kartą.

Kitose šalyse tai neįtikėtinai keista ir net laikoma nemandagiu elgesiu.

JAV įprasta valgyti milžiniškas porcijas

Kalbant apie maisto likučius, žmonės iš kitų šalių taip pat negali patikėti, kokios didelės yra amerikietiškos maisto porcijos. Mums galbūt nelieka tiek daug maisto, kad būtų ką neštis namo, o JAV įprasta patiekti dideles porcijas, kurios valgytojai neįveikia vienu prisėdimu.

Tai pasakytina apie patiekalų restoranuose, gazuotų gėrimų ir kitų gėrimų greitojo maisto tinkluose ir net produktų, kurie nėra maistas, dydį.

Mokamas pardavimo mokestis beveik už viską

Galbūt mums nepatinka apyvartos mokestis JAV, bet mes jo tikimės. Tai amerikiečių realybė.

Kitose šalyse pardavimo mokestis dažnai įskaičiuotas į kainą, todėl kaina nesikeičia, kai ką nors atsinešate prie kasos, tad mums atrodo keista, kad JAV yra kitaip. Skirtumas toks didelis, kad net yra patarimų žmonėms, vykstantiems į JAV, įspėjančių apie pardavimo mokestį apsiperkant.

Alkoholiui gerti naudojami raudoni puodeliai

Žmonės visame pasaulyje negali patikėti, kaip dažnai amerikiečiai naudoja raudonus vienkartinius puodelius. Kai kuriose šalyse žmonės rengia amerikietiškus vakarėlius, kuriuose visi būtinai naudoja raudonus puodelius. Mums jie įprastesni vaikų vakarėliuose ar didelėse šventėse, viešuose renginiuose ar mokyklose, kai norima išvengti šukių ir didelio tvarkymosi, o JAV gyventojai iš tokių gurkšnoja alkoholį.

Raudoni puodeliai
Plastiko puodeliai mums nėra tokia įprasti kaip JAV. Cottonbro studios/ Pexels nuotrauka

Kad įstotumėte į koledžą, teks įsiskolinti

Ne paslaptis, kad studijos koledže JAV gali būti brangios, o studentai, norėdami įgyti diplomą, gali turėti skolų. Daugelis kitų šalių siūlo nemokamą aukštąjį išsilavinimą, tad jos negali patikėti, kiek JAV išleidžiama išsilavinimui. Tokios skolos velkasi ir per visą gyvenimą, o mes Europoje mokame už mokslus iš savo kišenės arba tikimės valstybės finansuojamos vietos universitete.

Šventės kūdikiams organizuojamos jiems dar negimus

Kūdikių pasitikimo šventės yra smagus paprotys JAV, tačiau daugelyje kitų pasaulio šalių tai nėra įprasta. Už JAV ribų kai kurie žmonės tokį paprotį laiko keistu. Tai nėra įprastas gyvenimo įvykis, kai nešamos dovanos dar negimus vaikui.

Daug merginų dabar rengia ir tradicinius vaiko lyties atskleidimo vakarėlius, dovanų rinkimo vakarėlius dar negimusiam vaikui. Tai kartais atrodo net pavojinga, nes dar negimusiam kūdikiui gali kas nors nutikti, o susirinkus kraitelį ir minint tokias šventes, gali būti labai nesmagu, jei neteksite kūdikio. Tetos net laiko tai blogu ženklu, kaip ir vaido rinkimą iki gimimo.

Vairuoti galima nuo 16 metų

JAV vairuojama anksčiau nei nuo 18 metų. Amerikoje yra normalu, kad sulaukus 16-os vaikai mokosi vairuoti su tėvais ir gavę patvirtinimą, gali tai daryti nuolat. 16-mečiams yra ir specialūs automobiliai.

Po to jiems pakanka išlaikyti egzaminą su instruktoriumi ir jie jau gali vairuoti bet kokį automobilį. Beje, Amerikoje vairuoti transporto priemonę su mechanine pavarų dėže yra retenybė. Tai galbūt ir palengvina šiuos procesus, nes automatinė pavarų dėžė yra įprasta ir lengviau valdoma.

Nuolatinis darbas ir palyginti nedaug atostogų

Amerikos progreso centro atlikto tyrimo duomenimis, JAV oficialiai yra labiausiai pervargusi išsivysčiusio pasaulio šalis.

Kai kurie žmonės kitose šalyse negali patikėti, kiek daug dirbama ir kokios ilgos yra amerikiečių darbo valandos, kaip valgomi pietūs prie darbo stalo ir kaip nesinaudojama atostogomis.

Kai kuriose kitose šalyse standartiškai suteikiamos šešių savaičių trukmės mokamos atostogos, tačiau tikrai ne Amerikoje. Amerikiečiai labiau pratę išvykti toliau savaitgaliui ir pasidaryti trumpas atostogas šalyje – staycation[3] vietoj kelionių svetur ar į kitas valstijas kelioms savaitėms. Amerikiečiai tai akcentuoja ir reklamose, laiko tai savo kultūra, nes neva daug ir stipriai dirba, mokėdami daug ir stipriai linksmintis be atskirų atostogų.

Neturėti atostogų yra įprasta ir dėl to, kad keliauti ilgam svetur kainuoja nemažai ir trunka ilgai. Be to, tam reikia paso, o amerikiečiai nėra linkę gamintis pasų, nes gyvena tokioje didelėje šalyje, kur neva turi viską. Dažnai jiems tereikia vairuotojo pažymėjimo, kad jie būtų identifikuoti be kitų dokumentų.