
Dešimtys milijardų dolerių – prieš Jungtinių Valstijų nacionalinius interesus?
JAV valstybės sekretoriumi prisaikdintas Marco Rubio pranešė: po daugiau nei mėnesį trukusios peržiūros atšaukia 83 proc. Tarptautinės plėtros agentūros (USAID) programų. Už Amerikos vairo stojus Donaldui Trumpui, įsivyravo permainos, atimant „torto gabalus“ iš organizacijų, kurios neva neneša šaliai naudos. Įvairios tarptautinės pagalbos grupės ir nevyriausybinės organizacijos dėl to netruko „pabrukti uodegų“. Jos teigė, kad pagalbos mažinimas padidins naujų konfliktų riziką ir ne tik.
JAV prezidentas sausį pasirašė įsaką, kuriuo reikalaujama įšaldyti visą JAV užsienio pagalbą. Jo teigimu, lėšos buvo panaudojamos netinkamai ir jas reikia peržiūrėti. Jis nori, jog visų svarbiausia būtų Amerika („America First“). Skaičiuojama, jog USAID kasmet paramai užsienyje veikiančioms NVO galėjo išleisti apie 48,3 milijardo dolerių. Naujausias žingsnis pokyčių link – atšauktų 83 proc. USAID programų. M. Rubio galiausiai pareiškė, kad D. Trumpo administracijos valymas JAV yra baigtas.
„Po šešių savaičių peržiūros oficialiai atšaukiame 83 proc. USAID programų. Pagal 5 200 sutarčių, kurios dabar yra nutrauktos, dešimtys milijardų dolerių buvo išleista ne pagal pagrindinius Jungtinių Valstijų nacionalinius interesus (o kai kuriais atvejais net jiems pakenkė)“, – socialiniame tinkle „X“ pranešė M. Rubio.
Vasario 26 dieną Valstybės departamentas, kuris prižiūri USAID, paskelbė ketinantis 92 proc. sumažinti užsienio vystymosi programų biudžetą ir nurodė 5 800 dotacijų, kurios bus panaikintos. Visgi, šį skaičių galiausiai sumažino.
USAID skirsto JAV humanitarinę pagalbą visame pasaulyje ir finansuoja sveikatos apsaugos ir nepaprastųjų situacijų programas maždaug 120-yje šalių. Tarp jų yra ir gaunanti humanitarinę pagalbą Ukraina.
Už pokyčius dėkojama DOGE vadovui E. Muskui
M. Rubio pirmadienį dėkojo Vyriausybės efektyvumo departamentui (DOGE), kuriam vadovauja milijardierius Elonas Muskas, karpantis federalines išlaidas bei mažinantis darbo vietų skaičių vyriausybės departamentuose.
„Dėkoju DOGE ir mūsų sunkiai dirbantiems darbuotojams, kurie dirbo daug valandų, kad pasiektų šią istorinę reformą“, – sakė JAV valstybės sekretorius. Vėliau Muskas atsakė, kad „svarbios USAID dalys visada turėjo būti po Valstybės departamento sparnu“.
„USAID gali būti perkelta, reorganizuota ir integruota į Valstybės departamentą, o likusi agentūros dalis gali būti panaikinta pagal galiojančius įstatymus“, – tikino R. Rubio.
„Konsultuodamiesi su Kongresu ketiname, kad likusius 18 proc. programų, kurias paliekame (maždaug 1 000), dabar veiksmingiau administruos Valstybės departamentas“, – pridūrė jis. Tačiau, E. Musko teigimu, USAID reikėtų apskritai uždaryti.
Vis dėlto, kai kurie šalies įstatymų leidėjai prabyla, esą toks perversmas – neteisėtas. Mat pakeitimams neva būtinas Kongreso pritarimas. Administracijos užsienio pagalbos įšaldymas, dėl kurio buvo sustabdyti mokėjimai nepelno organizacijoms ir rangovams taipogi buvo užginčyti teismuose. Tiesa, nors federalinis teisėjas leido administracijai tęsti žmonių išleidimą atostogų ir atleidimą iš darbo, kitas federalinis teisėjas nusprendė, jog administracija turi išmokėti beveik 2 mlrd. dolerių nesumokėtų mokesčių už humanitarinį darbą.
Pečiais gūžčiodami dalis USAID atstovų kaltino administraciją neatlikusią nuodugnios programų, kurias sumažino, peržiūros.
„Savaitgalį USAID organizacijos visame pasaulyje, administracijos prašymu, visą parą dirbo rengdamos programų aprašymus, kad paaiškintų, ką daro ir dėl ko. Tačiau pirmadienio rytą atsibudusios sužinojo, jog sprendimai jau priimti dar nespėjus nieko pateikti“, – rašė USAID atstovai.
Kas yra USAID?
Kai sausio 20 d. D. Trumpas pradėjo savo antrąją kadenciją JAV prezidento poste, vienas pirmųjų jo veiksmų buvo įsakymas per 90 dienų sustabdyti visą užsienio pagalbą. Administracija šį sprendimą grindė teigdama, kad USAID netaupiai naudoja valstybės išteklius. Įsibėgėjus permainoms, tūkstančiai darbuotojų buvo atleisti iš pareigų ir nutrauktos jų sutartys.
USAID įkurta 1961 m., kaip teigiama, siekiant teikti humanitarinę pagalbą tam tikruose pasaulio regionuose. Nors agentūra tiesiogiai veikia 60 šalių, nemažą dalį darbo atlieka rangovai, gaunantys USAID finansavimą. Šis darbas dažnai apima ligų ir bado prevenciją, skiepijimą bei kitokią pagalbą.
2023 m. agentūros biudžetas viršijo 40 mlrd. dolerių (37 mlrd. eurų), dėl ko ši agentūra skelbiama viena didžiausių pasaulinės pagalbos teikėjų. USAID kasmet visame pasaulyje sako skirianti milijardus dolerių tam, kad sumažintų skurdą, gydytų ligas ir neva reaguotų į badą bei stichines nelaimes. Tačiau nors jos veikla visuomet buvo pristatoma kaip skatinanti demokratijos kūrimą ir vystymąsi, nepriklausomą žiniasklaidą bei socialines iniciatyvas, tuo suabejota. Suabejota ir cenzūros mastu, dėl kurio, D. Trumpo teigimu, dalis žmonių buvo ribojami nuo reikiamos, teisingos informacijos. USAID vardas linksniuojamas ir aptinkant sąsajas su Covid-19 ginklo kūrimu. Apie tai kalbėjo E. Muskas.
Žinoma, jog Vilniuje veikė USAID Baltarusijos biuras, įkurtas 2024-iasiais.