Aukščiausiasis Teismas: 2 mlrd. siekiančios USAID skolos turi būti apmokėtos

Pasaulis, TeisėDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Teismas
Tingey injury law firm/Unsplash nuotrauka

Teismas patvirtino žemesnės instancijos teismo nutartį, reikalaujančią sumokėti USAID skolas

JAV Aukščiausiasis Teismas trečiadienį apribojo dalį D. Trumpo administracijos bandymo sumažinti Kongreso patvirtintą užsienio pagalbą. Balsuodami 5-4 teisėjai paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, kuriuo D. Trumpo administracija įpareigojama sumokėti rangovams už įvykdytus užsienio pagalbos projektus. Suma siekia apie 2 milijardus JAV dolerių.

Sausio 20 d. D. Trumpas pasirašė vykdomąjį įsaką, kuriuo 90 dienų įšaldoma užsienio pagalba. Vėliau valstybės sekretorius Marco Rubio sustabdė visą užsienio pagalbą per Valstybės departamentą ir USAID, dėl to buvo iškelta daugybė bylų[1].

Po to D. Trumpo administracija ėmėsi drastiškai mažinti USAID išlaidas, paskelbusi apie planus sumažinti daugiau kaip 90 proc. sutarčių ir panaikinti 60 mlrd. Jei šie apkarpymai bus įvykdyti, liks labai nedaug USAID programų, dėl kurių advokatai galės kovoti teismuose.

Byla prasidėjo, kai dvi pagrindinės užsienio pagalbos grupės, AIDS vakcinų propagavimo koalicija ir Pasaulinė sveikatos taryba, padavė administraciją į teismą dėl USAID ir Valstybės departamento finansavimo mažinimo. J. Bideno paskirtas teisėjas Amiras Ali išleido laikiną įsakymą, kad finansavimas nenutrūktų, kol bus išnagrinėta byla.

Po šešių dienų koalicija vėl kreipėsi į teismą, teigdama, kad vyriausybė ignoruoja įsakymą. Vietoje sankcijų teisėjas Ali įpareigojo nedelsiant sumokėti rangovams už jau atliktus darbus.

Teismas pripažino, kad teisėjo Ali įsakymo dėl susilaikymo galiojimas baigėsi, tačiau pažymėjo, kad jis vis dar svarsto, ar įsakymą padaryti nuolatiniu. Tuomet teisėjai padarė kai ką neįprasto, nes jie davė teisėjui Ali nurodymus: liepė jam išaiškinti vyriausybės įsipareigojimus ir užtikrinti, kad bet kokie atitikties terminai būtų realūs. Trumpai tariant, jie išreiškė pritarimą jo sprendimui, jei jis kruopščiai laikysis teisinių procedūrų.

JAV prezidentas, D. Trumpas siekia nutraukti USAID veiklą. ELTA

Nesutarimai tarp liberalių ir konservatyvių teisėjų kelia problemas teisme

Daugumą sudarė penki teisėjai: Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas, teisėja Amy Coney Barrett ir trys liberalūs teisėjai – Sonia Sotomayor, Elena Kagan ir Ketanji Brown Jackson. Jų trumpoje nutartyje aiškiai matyti, kad jie palaikys žemesnių instancijų teismų sprendimus, jei šie bus aiškūs ir gerai pagrįsti. Tačiau viską lems detalės.

Prieš sprendimą pasisakė keturi teisėjai: Samuelis Alito, Clarence’as Thomasas, Neilas Gorsuchas ir Brettas Kavanaugh. Jų vardu rašęs Alito abejojo, ar vienas apygardos teisėjas gali turėti nekontroliuojamą galią priversti JAV vyriausybę išmokėti 2 mlrd. dolerių iš mokesčių mokėtojų pinigų.

Jis tvirtino, kad atsakymas turėtų būti aiškus „ne“ ir kritikavo daugumą už kitokią poziciją. „Esu priblokštas“, rašė S. Alito. Nepaisant to, teisėjas J. Robertsas ir D. Trumpo paskirta Barrett prisijungė prie liberalių teisėjų ir sudarė daugumą.

Trečiadienio sprendimas tikriausiai yra pirmas iš daugelio svarbių bylų, kurias šiemet nagrinės Aukščiausiasis Teismas. Įtampos požymių jau buvo galima matyti antradienio vakarą per prezidento kalbą. Keturi posėdyje dalyvavę teisėjai atrodė nepatogiai, jie sėdėjo sustingę, o renginys buvo audringas ir politiškai įtemptas.

Aukščiausiojo Teismo pirmininkas J. Robertsas, kuris ne kartą pabrėžė teismo nepriklausomumą, tikriausiai neliko patenkintas D. Trumpo atsisveikinimo žodžiais. Palikdamas salę, D. Trumpas paspaudė teisėjams rankas ir tarė Robertui: „Dar kartą ačiū, nepamiršiu.“

Atrodo, kad tai buvo užuomina į J. Robertso sprendimą praėjusią vasarą, kai jis suteikė D. Trumpui platų imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo net ir pasitraukus iš pareigų. Įtampa Aukščiausiajame Teisme akivaizdi, o nesutarimai tiek tarp teisėjų, tiek tarp jų ir politinių lyderių greičiausiai tik didės.

USAID skolas D. Trumpo administracijai nurodyta sumokėti nedelsiant

USAID finansavimas atkurtas ir federalinis teisėjas suteikė D. Trumpo administracijai terminą iki pirmadienio sumokėti kelioms ne pelno ir pagalbą suteikiančioms organizacijoms, kurias paveikė D. Trumpo įsakymas įšaldyti užsienio pagalbą ir nutraukti USAID veiklą.

Ketvirtadienį JAV apygardos teisėjas A. Ali priėmė dar vieną sprendimą, kuriuo jau griežtai įpareigojo vyriausybę skirti lėšų mažiausiai devynioms grupėms, įskaitant Pasaulinę sveikatos tarybą, „Chemonics International“ ir AIDS vakcinų propagavimo koaliciją[2].

A. Ali anksčiau buvo nurodęs administracijai laikinai paskirstyti iki 2 mlrd. dolerių užsienio pagalbos, kuri buvo skirta iki D. Trumpo atėjimo į valdžią sausio 20 d. Tačiau neaišku, ar mokėjimai bus atlikti iki pirmadienio. Teisingumo departamentas pranešė teisėjui, kad tikisi sumokėti ieškovams „ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų“ ir kad artėjantis savaitgalis gali užvilkinti procesą.

„Yra logistinių klausimų, kuriuos reikia išspręsti“, ketvirtadienį sakė Teisingumo departamento advokatas Indraneelis Suras.

Pagalbos grupių advokatas įspėjo, kad finansavimas turi būti suteiktas iki kovo 14 d., kad USAID galėtų „išlaikyti šviesą“. USAID, kuri teikia milijardinę humanitarinę pagalbą, sudaro mažiau nei 1 % federalinio biudžeto. JAV dolerių, o 2023 m. gavo daugiau kaip 40 mlrd. dolerių ir rėmė apie 130 šalių, teigia Kongreso tyrimų tarnyba.

Didžiausios USAID pagalbos gavėjos tais metais buvo Ukraina, Etiopija, Jordanija ir Kongas. Ketvirtadienį teismui pateiktame dokumente Teisingumo departamentas užsiminė apie D. Trumpo inicijuotą lėšų mažinimą, teigdamas, kad daugelis USAID sutarčių jau buvo peržiūrėtos ir išsaugotos arba nutrauktos. Jis taip pat pareiškė, kad administracija atliks visus „teisėtus mokėjimus“.