Suprasti akimirksniu
  • Kelionės elektromobiliais netapo pigesnės nei su dyzeliniais ar benzininiais automobiliais
  • Elektra namams pigesnė daugiau nei perpus
  • Paramą įkrovimo stotelėms galima gauti dar iki rugsėjo pabaigos
  • D. Kreivys pasidžiaugė, kad elektromobilių kiekis Lietuvoje išaugo penkis kartus
Šaltiniai
Ignitis
Elektros kainos namams ir elektromobiliams skiriasi. Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotrauka

Kelionės elektromobiliais netapo pigesnės nei su dyzeliniais ar benzininiais automobiliais

Valdžios paskatos įsigyti elektromobilius eina į pabaigą, o gatvėmis riedant vis daugiau transporto priemonių, kurių valstybiniai numeriai prasideda raidėmis „EV“, baigiasi ir visos malonės. Pavyzdžiui, dabar elektra automobiliui kainuoja brangiau nei namams.

Žmonėms pasekus elektromobilių mada, dabar kai kurie graužiasi nagus, mat nei žadėto ekonomiškesnio važiavimo, nei pigesnės eksploatacijos taip ir nesulaukė – tik krūva pažadų apie valstybės paramą. Tačiau ir pastaroji eina į pabaigą, todėl krauti savo transporto priemones jų naudotojams teks už savo lėšas (iki šiol tą buvo galima padaryti nemokamai).

Vienas iš labiausiai skatinusių persėsti prie elektromobilių vairo elektros tiekėjas „Ignitis“, turintis sąsajų ir su mūsų valdžios atstovais, dabar sėkmingai lobsta.

Štai įrengęs vardines elektromobilių įkrovimo stoteles „Ignitis ON“, šis dabar tiekia elektrą automobiliams gerokai brangiau nei namams. Štai už kilovatvalandę šiuo metu kainos svyruoja nuo 0,35 Eur iki maždaug 0,45 eurų priklausomai nuo krovimo greičio ir stotelių lokacijos.

Prasidėjus karui Ukrainoje ir dyzelino kainoms pradėjus mušti rekordines aukštumas, iš valdžios atstovų kasdien girdėjome siūlymus nebeinvestuoti į automobilius, turinčius vidaus degimo variklius ir mieliau rinktis inovacijas – jos esą ir pigesnės, ir ekologiškesnės.

Tačiau dabar tampa aišku, kad nei pigiau, nei ekologiškiau važiuoti elektromobiliu, mat tam, kad nuvykti 100 km atstumą, prireiks tiek pat ar net daugiau lėšų kaip ir pilant degalus į įprastą automobilį. O kur dar reikalingos įkrovimo stotelės namuose ir kiti „atributai“, reikalaujantys investicijų.

Gatvėse padaugėjus elektra varomo transporto imtasi prastinti sąlygas elektromobilių vairuotojams. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
Gatvėse padaugėjus elektra varomo transporto imtasi prastinti sąlygas elektromobilių vairuotojams. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Elektra namams pigesnė daugiau nei perpus

Tuo tarpu tas pats „Ignitis“ elektrą namų vartotojams teikia gerokai pigiau. Priklausomai nuo pasirinkto paslaugų plano, buitiniai vartotojai už elektros kilovatvalandę šiuo metu moka 17-19 centų, nors kaina biržoje (rugsėjo 17 d. duomenimis) siekia vos 0,12 Eur/kWh.

Taigi dabar „Ignitis“ iš tiesų išgyvena tikrą aukso amžių, kai gauna milžiniškus pelnus ne tik už elektros planus, už kuriuos sudarę sutartys vartotojai dabar priversti permokėti kone dvigubai ir dar mokėti kasmėnesinį abonementinį mokestį, bet ir už elektromobilių krovimą. Negana to, įmonės, pasistačiusios jau dabar apmokestintas krovimo stoteles, jas pastatė su valstybės parama.

Puikus verslo planas: valstybė pati suorganizavo paramą saviems (energetikos ministras Dainius Kreivys turi ryšių su „Ignitis“), o šiems pasistačius verslą kone „ant nulio“, papildomai dabar „dadeda“ ir žmonės, besinaudojantys tokiomis stotelėmis. Taigi, pačios stotelės beveik nekainavo, bet dabar generuoja didžiulius pelnus.

Paramą įkrovimo stotelėms galima gauti dar iki rugsėjo pabaigos

Pagal planą „Naujos kartos Lietuva“ skelbiama, kad paraiškos elektra varomų automobilių įkrovimo stotelėms priimamos nuo 2023 m. rugsėjo 7 d. ir tęsiasi iki šių metų rugsėjo 30-osios[1].

Parama teikiama stotelėms, kurių galia yra iki 11 kW arba nuo 11 kW (yra taikomi skirtingi įkainiai).

Fiziniams asmenims, norintiems įkrovimo stotelę iki 11 kW pasistatyti privataus namo kieme, teikiamas iki 40% finansavimas, daugiabučių namų kiemuose, stovėjimo aikštelėse ar garažuose – finansuojama iki 60% sumos.

Norintiems įsivesti didesnio nei 11 kW, bet ne didesnio nei 22 kW galingumo stoteles, valstybės finansavimas atitinkamai siekia iki 30 bei iki 45%.

Iš viso gyventojų skatinimui persėsti prie elektra varomų transporto priemonių vairo 2022-2026 metų laikotarpiu buvo numatyta 50 mln. eurų suma[2].

Į šią sumą įeina ir kompensacijos pačių elektromobilių įsigijimui, tačiau teikiamos tik tais atvejais, kai įsigyjamas naujas (iki 6 mėn.) arba naudotas (iki 4 metų) lengvasis grynasis elektromobilis. Kompensacijų dydis atitinkamai siekia 5 ir 2,5 tūkst. eurų.

D. Kreivys pasidžiaugė, kad elektromobilių kiekis Lietuvoje išaugo penkis kartus

Tačiau ne viskas auksas, kas auksu žiba. Stipriai išaugus elektromobilių paklausai, imtasi raškyti ir pridygusį sultingą derlių. Energetikos ministras Dainius Kreivys pasidžiaugė, kad per ketverius metus šalyje elektra varomų automobilių kiekis padidėjo net penkiskart[3].

O tai, žinoma, priežastis pagaliau užmauti apynasrius pigesnių ir neva ekologiškesnių kelionių ištroškusiems vairuotojams.

„Nuo pirmosios Elektromobilumo konferencijos (2021 m. – ELTA) laiko, elektromobilių skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei 5 kartus, atitinkamai augo ir viešųjų įkrovimo stotelių tinklas. Kai darėme pirmą konferenciją, krovimo stotelių buvo įrengta 380, dabar 1800. Beveik 5 kartus daugiau. Ir stotelių bus neabejotinai dar daugiau, nes pradedame statyti ne pavienes, o ištisus parkus“, – teigė D. Kreivys.

Energetikos ministerijos duomenimis 2020 m. pabaigoje bendras elektromobilių skaičius buvo apie 4,5 tūkst., iš jų – 2,5 tūkst. grynieji, varomi tik elektros energija.

Tačiau tik laiko klausimas, kada šis burbulas ims ir sprogs, o neapsisprendžiantys, kokį automobilį vairuoti, pasirinks transporto priemonę su vidaus degimo varikliu. Parama tuojau baigsis, įkrovimo kainos neadekvačiai kils, o vasaros pabaigoje atliktas tyrimas parodė, kad Lietuvos elektromobilių savininkai didžiausią reikšmę teikia būtent įkrovimo kainai[4].

Ministras džiaugiasi aktyvia elektromobilių tinklo plėtra. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka
Ministras džiaugiasi aktyvia elektromobilių tinklo plėtra. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka