Suprasti akimirksniu
  • Tinkama ryto rutina garantuoja produktyvumą visai dienai
  • Mankšta gerina nuotaiką ir suteikia energijos
  • Savanoriška veikla įkvėps net ir pačią niūriausią dieną
  • Patartina keltis ir eiti miegoti panašiu laiku
Šaltiniai
Rytas
5 sveiki rytiniai įpročiai, kurie pakeis jūsų dieną. Alan Ko/Unsplash nuotrauka

Tinkama ryto rutina garantuoja produktyvumą visai dienai

Ankstus rytas nustato visos dienos toną, lemiantį produktyvumą, asmeninį pasitenkinimą ir gerovę. Nuo šalto dušo iki saulės šviesos – bet koks kūną išjudinantis veiksmas gali pagerinti jūsų nuotaiką ir suteikti energijos.

Per naktį kūnas netenka daug vandens per tokius procesus kaip kvėpavimas ir prakaitavimas. Tad vienas litras vandens per dieną ne tik pagerina smegenų veiklą, bet ir suaktyvina medžiagų apykaitą, paruošdamas kūną ateinančiai dienai. Rekomenduojama dieną pradėti išgeriant pilną stiklinę vandens, tuo tarpu dienos eigoje vandenį gurkšnoti pamažu.
Tinkama ryto rutina garantuoja produktyvumą visai dienai. Callum Shaw/Unsplash nuotrauka
Tinkama ryto rutina garantuoja produktyvumą visai dienai. Callum Shaw/Unsplash nuotrauka

Kofeino vartojimas – taip pat turi savų privalumų. 

Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, esą kavos gėrimas valanda po pabudimo atitinka natūralų kortizolio kiekį organizme. Todėl toks režimas – itin naudingas. Mat toks kofeino vartojimo laikas padeda išlaikyti pastovų energijos lygį visą dieną[1]. Nesvarbu, ar esate ryto žmogus – taip vadinamas vyturys, ar ne, norint išlikti produktyviems ir padidinti savo efektyvumą, būtina sukurti gerą savijautą skatinančią rutiną.

Vis dėlto, kad teisingai pradėti rytą, svarbus ir tinkamas poilsis. 

Kadangi daliai iš mūsų norint kiekvieną naktį miegoti aštuonias valandas reikia šiek tiek pasiplanuoti, atsipalaidavimą vertėtų pradėti dienos pabaigoje. Visų pirma, vėlyvu metu patariama vengti kūną apkraunančios veiklos, tokios kaip, tarkime, mankšta. Verčiau išsimaudyti šiltoje vonioje, paskaityti knygą ir pan. Dalis žmonių skuba pridurti, esą ne ką mažiau svarbu laikytis vienos auksinės taisyklės ir... laikyti savo šlepetes šalia lovos. Tai neva gali padidinti motyvaciją išlipti iš lovos vėsiais rytais.
Galiausiai, griežtai laikydamiesi taisyklių, taip pat nepamirškime ir „mažų nuodėmių“: saldžios kakavos ar šviežios bandelės ryte. Priešingai nei ryto metu, skrandis vakare turėtų ilsėtis, todėl nerekomenduojama valgyti bent pora valandų prieš miegą. Pusryčius tuo tarpu reikėtų valgyti kiekvieną dieną pastoviu laiku[2].

Mankšta gerina nuotaiką ir suteikia energijos

Galbūt jau spėjote pavalgyti, atsigerti vandens, o prieš tai – dar ir šlepetes susirasti. Tačiau daliai žmonių dienos eigoje gali pritrūkti jėgų – ypač tiems, kurie kasdien nesimankština. Aktyvūs žmonės, iš tiesų, yra labiau atsipalaidavę ir geresnės nuotaikos, be to, jie geriau miega ir įprastai jaučia didesnį energijos antplūdį. Galiausiai, kad ir kaip sudėtinga daryti tam tikrus dalykus, atminkite: tereikia ugdyti įprotį, o po to – viskas savaime.

Darykite ryto mankštą. O rinktis tikrai yra iš ko: pradedant bėgiojimu po apylinkes, baigiant mankšta ant stacionaraus dviračio žiūrint rytines žinias. Nesvarbu, ar treniruojatės kiekvieną dieną, ar kelis kartus per savaitę, mankštos įtraukimas savaitės bėgyje – labai naudingas[3].

Pasitelkite įtaigą. Kartokite sau, jog esate dėkingas už darbą, kurį turite, užsiprogramuokite sėkmingai savaitei sakydami sau komplimentus ir pan. Svarbiausia, jog tai darytumėte kas dieną, bent minutę skirdami saviprogramavimui. Taip pat pozityvius teiginius galima užsirašyti į sasiuvinį, tokiu būdu ugdantis pozityvesnį požiūrį.

Medituokite. Meditacijos nauda – išties didelė. Sukurkite rutiną, apjungdami prieš tai minėtus pozityvius teiginius su kvėpavimo pratimu: iškvėpdami paleiskite tai, kas jūsų netenkina, įkvėpdami – kartokite sau tai, ko norėtumėte savo gyvenime. Pavyzdžiui, „aš įkvėpiu ramybę, paleidžiu baimę“ ir pan., darydami šią praktiką bent keletą minučių per dieną.

Mankšta gerina nuotaiką ir suteikia energijos. Dingzeyu Li/Unsplash nuotrauka
Mankšta gerina nuotaiką ir suteikia energijos. Dingzeyu Li/Unsplash nuotrauka

Sutelkite dėmesį į svarbias užduotis. Kiekvieną rytą skirkite laiko savo dienos užduočių peržiūrai ir prioritetų nustatymui. Mat reitinguodami kiekvieną užduotį pagal svarbą ir surašydami jas eilės tvarka, tapsite labiau organizuoti, susitelkę ir tikslingi.

Klausykitės motyvuojančios muzikos. Ryte prieš darbus klausykitės mėgstamo atlikėjo – tai sukels šypseną, taip pat išjudins kūną.

Savanoriška veikla įkvėps net ir pačią niūriausią dieną

Daugelis iš mūsų yra gana lengvai užvaldomi minčių ir emocijų – lyg gyvenimas būtų žongliravimas, kamuoliukams krentant ant žemės...

Tačiau nėra geresnio jausmo už tą, kurį patiriame padėdami kitam – tam, kam iš tiesų reikia pagalbos. Tai ne tik įkvėps mus pačius, tačiau taip pat į veiklą įtrauks aplinkinius, plėtojant ryšius ir puoselėjant bendrystę.

Taip, kiekviena diena yra kupina kliūčių ir pamokų. Tad vertinga atlikti retrospektyvą – kiekvieną rytą skirti bent keletą akimirkų atsigręžiant į vakarykščius pasiekimus. Tarkime, galbūt derėtų apsvarstyti, kas buvo gerai, o ką reikėtų pagerinti. Neabejojama, kad šios įžvalgos pavers ryto rutiną puikia bei padidins dienos produktyvumą. Mat kartais užtenka sveikų pusryčių, tikslingų pamąstymų ir mankštos, jog mūsų gyvenimas įgautų kitą atspalvį, o diena atneštų didelius pasiekimus. 
Lapdara ar savanoriška veikla įkvėps net ir pačią niūriausią dieną. Justin Young/Unsplash nuotrauka
Lapdara ar savanoriška veikla įkvėps net ir pačią niūriausią dieną. Justin Young/Unsplash nuotrauka

Patartina keltis ir eiti miegoti panašiu laiku

Mūsų cirkadinis ritmas – vidinis laikrodis, valdantis miego ir pabudimo ciklą, daro didelę įtaką energijai, nuotaikai bei produktyvumui. Tad labai svarbu sinchronizuoti kasdienį gyvenimą su šiais natūraliais ritmais – tokiu būdu ne tik pailginama gyvenimo trukmė, tačiau taip pat subalansuojama protinė veikla, išlaikant našumą visą parą.

Tad, nieko nelaukę, pasirinkite kasdienybę, kuri skatina laimę ir palaiko darbo bei asmeninio gyvenimo pusiausvyrą. Juk net ir priverstinai išspausta šypsena suteikia smegenims signalą, padedantį jaustis laimingais.

avatar
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
findyourgoodspace.com. How to Create a Morning Routine that Makes You Thrive findyourgoodspace.com
3.arrow_upward