4 šunų veislės, kurių plaukai nepridarys bėdos namuose

Augintiniai, NamaiG. B.
Suprasti akimirksniu
Šuo
Žmonės vis dažniau ieško augintinių, kurie yra linkę nesišerti. Hayffield L/Unsplash nuotrauka

Ieškantiems keturkojo draugo ramybės dažnai neduoda šėrimasis

Ne vienam šiuolaikiniam žmogui namai, nesvarbu ar tai būtų nedidelis butas miesto centre, ar prabangus namas užmiestyje, yra neatsiejami nuo keturkojų šeimos narių – šunų.

Žmonės nuo senų laikų mėgsta auginti šiuos gyvūnus dėl daugybės skirtingų priežasčių. Vieni teigia, kad juos pavergia šuns ištikimybė, kiti džiaugiasi, kad šuo gali paskatinti gyventi aktyviau ir taip – padėti ilgiau išlikti sveikiems ir gyvybingiems.

Dalis asmenų džiaugiasi ir tuo, kad šuo yra sociali būtybė, tad bendrauti skatina ir savo šeimininką. Tuo tarpu vaikus auginantys tėveliai teigia, kad jų atžalos, augdamos su šunimi, mokosi atsakomybės jausmo, griežtos disciplinos, laiko planavimo ir empatijos.

Vis dėlto, net ir tuos, kuriuos šunys žavi nuo mažų dienų, nuo keturkojo draugo įsigijimo neretai atbaido baimė dėl šuns šėrimosi. Juk tai yra natūralus procesas, tačiau žmogui – jis kelia nereikalingas problems, kai kuriems net gali paskatinti alerginę reakciją.

Iš tiesų, alergiją šunų plaukams paprastai sukelia specifinis baltymas, esantis šuns pleiskanose, šlapime ar seilėse. Kai šunys nusipurto plaukus, šie alergizuojantys baltymai patenka į orą ir gali būti įkvepiami arba gali patekti ant žmogaus odos ar į akis.

Alerginės reakcijos į šunų plaukus gali pasireikšti čiauduliu, sloga, akių niežuliu arba ašarojimu, taip pat ir kosuliu, švokštimu ar odos bėrimu. Alergijos simptomų sunkumas gali būti nuo lengvo iki sunkaus, priklausomai nuo asmens jautrumo.

Be kita ko, nuolatinis šunų plaukų buvimas aplinkoje gali būti papildoma našta valant patalpas – norint palaikyti švarią gyvenamąją erdvę, reikia dažnai siurbti, šluoti ir valyti dulkes. Šuns plaukai gali prisidėti ir prie prastos patalpų oro kokybės.

Žinoma, erzinti gali ir tai, kad šuns kailis gali prilipti prie audinių, apmušalų ir kilimų, todėl jie gali atrodyti nešvarūs ar netvarkingi, šuns plaukai ant drabužių yra dar vienas nemalonus galvos skausmas.

Vis dėlto, tokios baimės nėra priežastis atsisakyti savo svajonių namuose auginti šunį. Dabar netrūksta šunų veislių, kurios ne tik tinka alergiškiems žmonėms, tačiau ir tokių, kurios beveik visiškai nesišeria.

Nesišeriantys keturkojai kompanionai: nuo glamūrinių pudelių, iki gyvybingų šnaucerių

Pudeliai. Ši šunų veislė yra pagarsėjusi tuo, kad gyvūnų kailis yra hipoalergiškas, kai kurie net teigia, kad pudeliai turi ne kailį, o plaukus[1]. Šių šunelių plaukai auga nuolatos, panašiai kaip žmogaus plaukai. Užuot iškritę, jų plaukai įsipainioja į jų garbanotą kailį ir gali ten likti, kol bus pašalinti, pavyzdžiui, šukuojant šepečiu ar kerpant.

Tiesa, tam, kad iškritę plaukai visiškai nesusiveltų, pudelių veislės šunis būtina reguliariai šukuoti, tuo tarpu reguliarūs apsilankymai pas profesionalų šunų kirpėją gali padėti palaikyti tinkamą pudelio kailio priežiūrą ir dar labiau sumažinti ir taip menką šėrimasi. Be to, tai užtikrina puikią šunelio išvaizdą.

Pudelis
Pudelis ne tik nesišeria, tačiau yra ir itin protingas šuo. Nicko Fewingso/Unsplash nuotrauka

Renkantis pudelio veislės šunį svarbu žinoti, kad jų būna įvairių dydžių: tai žaisliniai, miniatiūriniai, standartiniai, karališkieji pudeliai. Nors visų pudelių kailio tipai yra panašūs, dėl bendro šuns dydžio iškrentančio kailio skirtumas gali būti akivaizdus.

Tuo tarpu rūpintis dėl šios veislės šuns temperamento, nederėtų. Pudeliai garsėja tuo, kad yra vieni protingiausių šunų: tai greitai besimokanti, gerai dresuojama ir paklusni šunų veislė, paprastai – jie draugiškai bendrauja tiek su žmonėmis, tiek ir su kitais gyvūnais.

Kinologai pastebi, kad pudeliai jautriai reaguoja į šeimininko emocijas ir gali pagauti net itin subtilius šeimininko signalus ir nuotaikos svyravimus. Dėl to, tai puikus draugas žmonėms, kurie ieško itin socialaus ir mylinčio augintinio.

Bišonai. Šie šuneliai yra maži, žavūs, iš tolo pastebimi savo baltu it sniegas kailiu. Bišonai taip pat yra hipoalergiški ir nesišeria. Tiesa, jų itin garbanotą kailį reikia reguliariai prižiūrėti, kad šis nesusiveltų.

Kad bišonų kailis būtų sveikas ir gražus, šunį reikia ne tik reguliariai šukuoti ir maudyti, bet ir retkarčiais profesionaliai apkirpti. Įgudę kirpėjai šios veislės šunims pritaiko pačius įmantriausius kirpimus. Tačiau kitu atveju – su gausiu kailiu kritimu auginant bišonus tikrai nesusidursite.

Bišonas
Bišono priežiūra gali būti labai paprasta. Matto Briney/Unsplash nuotrauka

Renkantis bišoną daugelį sužavi ir tai, kad šie šuneliai nėra dideli, tad jie puikiai tinkami auginti net ir nedideliuose namuose ar bute. Suaugusio bišono ūgis siekia apie 30 cm. jie sveria apie 3-5 kg[2].

Nepaisant mažo dydžio, šie šunys yra žaismingi ir gyvybingi, tačiau kaip ir bet kuriam kitam gyvūnui, jam taip pat reikalinga kasdienė pasivaikščiojimo mankšta ir protinė stimuliacija: tuomet šunelis busi fiziškai ir protiškai patenkintas.

Gera žinia yra ir ta, kad šie šunys paprastai yra socialūs ir ypač mėgsta žmonių draugiją. Jie mėgsta būti arti savo šeimininkų ir dažnai būna labai meilūs. Bišonai gali būti draugiški ir nepažįstamiems žmonėms, be to, gali gerai sugyventi su kitais naminiais gyvūnais.

Tiesa, atkreipkite dėmesį, kad neretai šie šuneliai, ypač augdami, gali būti itin užsispyrę. Dėl to, juos derėtų nuosekliai auklėti ir vengti nuolaidžiavimo jiems. Kitu atveju, šunelis greitai išmoks manipuliuoti savo šeimininku.

Šnauceriai. Ši veislė taip pat yra priskiriama prie mažai šertis galinčių. Šnauceriai turi dvisluoksnį kailį, sudarytą iš minkštos pavilnės ir žvilgančio viršutinio kailio sluoksnio.

Tokia unikali kailio struktūra padeda sulaikyti krentančius plaukus ir dėl to, šuo mažiau šeriasi. Tačiau tai nereiškia, kad šio šuns kailio priežiūrą galima palikti likimo valiai.

Šnauceris
Šnauceris yra nesišeriantis, gero temperamento augintinis. Chris Curry/Unsplash nuotrauka

Kaip ir bet kurį kitą plaukuotą gyvūną, šnaucerius taip pat būtina reguliariai šukuoti, o dėl to, kad jų plaukai auga nuolatos, su šiuo šuneliu neretai tenka apsilankyti ir kirpyklose.

Renkantis šnaucerį, būtina atkreipti dėmesį ir į šuns dydį: šiai veislei priskiriami tiek miniatiūriniai, tiek ir didieji šnauceriai. Natūralu, kad kailio priežiūros darbai bus nepalyginamai didesni tų, kurie savo namuose pasirinks auginti didesnius šiuos veislės šunis. Mažiausi šnauceriai sveria 5-9 kg., tačiau didieji gali sverti ir iki 45 kg.

Tiesa, nepaisant dydžio, visų šnaucerių temperamentas yra vertinamas puikiai. Tai universalūs šunys, kurie gali būti auginami ir kaip šeimos nariai, ir kaip darbo šunys. Jie pasižymi ištikimybe ir gana stipriais apsauginiais instinktais savo šeimai, tačiau paprastai jie būna draugiški.

Jorkšyro terjerai. Šios veislės šunų pristatinėti turbūt nereikia niekam. Vienu metu jie neabejotinai buvo vieni populiariausių šunų pasaulyje bei Lietuvoje. O toks jų populiarumas siejamas tikrai ne tik su miela išvaizda, tačiau ir su tuo, kad šie šuneliai beveik nesišeria.

Nors Jorkšyro terjerai ir turi ilgus, it šilkas blizgius plaukus, namuose su visur krintančio kailio problemomis susidurti tikrai neteks.

Jorkšyro terjeras
Jorkšyro terjero kailį galima visiškai nutrumpinti. Matto Walsho/Unsplash nuotrauka

Auginant Jorkšyro terjerą pakanka šunelį reguliariai šukuoti ir maudyti, o norint – plaukus galima ir patrumpinti ar net nuskusti. Tuomet, priežiūros problemų tarsi nebeliks.

O puiku ir tai, kad Jorkšyro terjerai pasižymi unikaliu ir išskirtiniu temperamentu. Dažniausiai tai itin meilūs šunys, kurie mėgsta būti šalia savo šeimininkų ir užmezga tvirtus ryšius su savo žmonėmis. Tačiau kartu, šie augintiniai pasižymi gyvu ir temperamentingu charakteriu, jie dažnai būna pasitikintys savimi ir drąsūs, nors ir yra visiškai nedideli.

Jorkšyro terjerai yra protingi šunys, pasižymintys aštriu suvokimu: jie greitai mokosi ir gali būti gana imlūs dresūrai. Be to, įdomu ir net gal kiek juokinga, kad jie linkę būti budrūs ir yra geri sarginiai šunys, savo aštriu lojimu įspėjantys šeimininkus apie galimus įsibrovėlius ar neįprastus garsus.

Šuns plaukų tvarkymas gali būti greitas ir efektyvus

Nors šios mažai besišeriančios šunų veislės gali gerokai sumažinti iškrentantį šunų kailio kiekį namuose, su bent kiek plaukų susidurti vis tiek gali tekti. Tuomet, į pagalbą pasitelkti galima keletą paprastų, bet veiksmingų ir lengvai buityje pritaikomų švaros patarimų.

Tiems, kurie nori apsaugoti savo baldus, patariama apsvarstyti galimybę naudoti apsauginius baldų užvalkalus. Jei šuns plaukai jau pateko ant baldų, nuvalyti juos galima drėgna gumine pirštine.

Ja valyti galima ir kilimus arba net drabužius. Pirštinės pagalba šuns plaukai bus surenkami į gumulėlius, taip juos bus lengva pašalinti. Plaukams nuo baldų, drabužių ir kitų paviršių surinkti galima naudoti ir paprasčiausius lipnius plaukų surinktuvus.

Jei šuns plaukus vistiek pastebite, galima apsvarstyti idėją įsigyti specialiai naminių gyvūnų plaukams skirtą dulkių siurblį. Šie modeliai paprastai turi specialius priedus ir stipresnį siurbimą, kad veiksmingai pašalintų plaukus nuo įvairių paviršių.

Jei investuoti į naują dulkių siurblį nesirengiate, pasidomėkite mikropluošto šluostėmis: teigiama, kad jos labai veiksmingai surenka net smulkiausius šuns plaukus iš itin sunkiai pasiekiamų vietų.

Ir žinoma, nepamirškite: kad net menkiausiai besirečiančius šunis būtina prižiūrėti. Reguliariai maudykite ir šukuokite savo keturkojį draugą, o jei to reikalauja jo kailio struktūra – suplanuokite ir savo augintinio vizitus kirpykloje.

Tik palaikydami švarų ir gerai prižiūrimą kailį, galėsite sumažinti iškrentančių šunelio plaukų kiekį namuose, o ir jūsų augintinis bus tvarkingas, sveikas ir laimingas.