Suprasti akimirksniu
  • Žuvų taukai gali ne tik padėti, tačiau ir pakenkti
  • Neturite širdies problemų? Žuvies taukų geriau nevartoti
  • Kaip ir bet kuris maisto papildas, žuvies taukai turi savas rizikas ir šalutinius poveikius
Šaltiniai
Žuvies taukai
Neturintiems širdies ligų, žuvies taukai gali būti nereikalingi ir net pavojingi. Leohoho/Unsplash nuotrauka

Žuvų taukai gali ne tik padėti, tačiau ir pakenkti

Žuvų taukai yra tikriausiai vieni geriausiai žinomų maisto papildų. Jie gaunami iš įvairių rūšių žuvų, yra prisotinti organizmui itin svarbiomis omega-3 riebalų rūgštimis.

Jų žmogaus organizmas negali sintezuoti pats, todėl svarbu gauti su maistu į savo mitybos racioną įtraukiant daugiau žuvies arba mitybą papildant žuvų taukais.

Yra teigiama, kad žuvų taukuose esanti dokozaheksaeno rūgštis (DHR) padeda palaikyti normalią smegenų funkciją, padeda išsaugoti regėjimą[1].
Eikozapentaeno rūgštis (EPR) padeda palaikyti normalią širdies veiklą, o linolo rūgštis ir alfa linoleno rūgštis (ALR) – padeda palaikyti normalią cholesterolio koncentraciją kraujyje.

Vis dėlto,naujausiame moksliniame žurnale BMJ paskelbtame tyrime teigiama, kad žmonėms, neturintiems širdies problemų ir reguliariai vartojantiems žuvų taukų papildus, gali padidėti prieširdžių virpėjimo rizika[2].

Dažnai žuvies taukai rekomenduojami tiems, kurie visiškai nevalgo žuvies. Gregor Moser/Unsplash nuotrauka
Dažnai žuvies taukai rekomenduojami tiems, kurie visiškai nevalgo žuvies. Gregor Moser/Unsplash nuotrauka

Neturite širdies problemų? Žuvies taukų geriau nevartoti

Minimame tyrime dalyvavo daugiau kaip 415 000 vyrų ir moterų, įtrauktų į sveikatos duomenų centrą „UK Biobank“ ir kurie sutiko pasidalinti savo sveikatos įrašais, atsakyti į klausimus apie savo mitybą, maisto papildų vartojimą.

Pirmasis tyrimo etapas vyko 2006-2010 m., o vėliau jo dalyviai ir jų sveikatos būklė buvo stebimi iki 2021 m. arba iki kai kurių mirties.

Dauguma žmonių buvo stebimi vidutiniškai beveik 12 metų, trečdalis jų vartojo žuvų taukų papildus.

Tarp žmonių, kurie anksčiau niekada nesirgo širdies ligomis ir kurie reguliariai vartojo žuvų taukų papildus, rizika susirgti prieširdžių virpėjimu buvo 13 proc. didesnė, o insulto rizika išaugo 5 proc.

Tyrėjai taip pat suskirstė dalyvius pagal tai, su kokio sunkumo su širdimi susijusiomis sveikatos problemomis jie susidūrė.

Nustatyta, kad moterims, kurios iš pradžių neturėjo širdies problemų, vartojant žuvų taukus vėliau buvo nustatyta 6 proc. didesnė tikimybė patirti širdies priepuolį, insultą ar širdies nepakankamumą.

Kita vertus, šis tyrimas pasižymi tam tikru ribotumu. Tyrimas buvo atliktas kaip stebėjimo analizė, o ne kaip atsitiktinių imčių kontroliuojamas tyrimas, kurio metu žmonėms buvo paskirtos konkrečios žuvų taukų papildų dozės ir jie buvo atidžiai stebimi.

Tai reiškia, kad tyrėjai negalėjo kontroliuoti ar koreguoti įvairių tiriamosios populiacijos veiksnių, įskaitant priežastis, dėl kurių žmonės vartojo žuvų taukus.

Tuftso universiteto Širdies ir kraujagyslių mitybos laboratorijos direktorė ir vyresnioji mokslininkė, Amerikos širdies asociacijos savanorė ekspertė, daktarė Alice Lichtenstein sako, kad su žuvų taukų papildų vartojimu susijusi prieširdžių virpėjimo rizika, ypač didelėmis dozėmis, nėra nauja.

Be to, šiame tyrime pastebėta rizika gali būti susijusi su tuo, kad kai kurie žmonės vartojo didesnes dozes, nes tyrėjai prašė žmonių tik pranešti apie papildų vartojimą ir negalėjo patikrinti nei jų faktinio vartojimo, nei vartojamų dozių.

„Vienintelis atsakymo variantas apie reguliarų žuvų taukų papildų vartojimą buvo „taip“ arba „ne“ o retai kada papildų vartojimas būna toks nuoseklus. Autoriai taip pat neturi informacijos apie vartojamų žuvų taukų papildų rūšį, kuri gali labai skirtis, ir vartojamas dozes“, – sako ji.

O dar 2018 m. paskelbtame kontroliniame žuvų taukų tyrime, atliktame su sveika populiacija, niekada neturėjusia žinomų širdies sutrikimų, nustatyta, kad žuvų taukų papildai buvo susiję su 28 proc. mažesne širdies priepuolių rizika ir 17 proc. mažesne visų širdies ligų rizika.

Žuvies taukų vartojimas pirmiausiai siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis. Robina Weermeijer/Unsplash nuotrauka
Žuvies taukų vartojimas pirmiausiai siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis. Robina Weermeijer/Unsplash nuotrauka

Kaip ir bet kuris maisto papildas, žuvies taukai turi savas rizikas ir šalutinius poveikius

Beveik kiekvienas vaistas ar tiesiog maisto papildas vienai žmonių grupei gali būti ypač naudingas, o kitiems – pasireikšti nemaloniais, sveikatai pavojingais šalutiniais poveikiais. Ne išimtis ir žuvies taukai.

Žuvų taukuose esančios omega-3 riebalų rūgštys gali paveikti širdies ritmą. Būtent dėl šios rizikos Amerikos širdies asociacija įprastai nerekomenduoja vartoti žuvų taukų papildų širdies ligų profilaktikai.

Kita vertus, žmonėms, kurie turi didesnę širdies problemų tikimybę, prieširdžių virpėjimo riziką atsveria galimas priešuždegiminis, kraujo krešėjimą mažinantis ir trigliceridų kiekį mažinantis omega-3 riebalų poveikis, kurie paprastai apsaugo širdį ir mažina koronarinių įvykių riziką.

Kaip rodo tyrimo rezultatai, šis poveikis labiausiai naudingas žmonėms, kurie jau yra sirgę širdies ligomis ir kurie reguliariai nevalgo daug žuvies; neatrodo, kad ši apsauga gali būti taikoma žmonėms, kurie tikisi sumažinti pirmojo širdies priepuolio riziką

Kiek mažiau pavojingas, tačiau neretai pasireiškiantis žuvies taukų vartojimo šalutinis poveikis yra viduriavimas. Viename moksliniame tyrime yra teigiama, kad viduriavimas yra vienas dažniausių nepageidaujamų šalutinių poveikių kartu su kitais virškinimo simptomais, pavyzdžiui, vidurių pūtimu[3].

Be žuvų taukų, viduriavimą gali sukelti ir kitų rūšių omega-3 papildai. Pavyzdžiui, linų sėmenų aliejus yra populiari vegetariška alternatyva žuvų taukams, tačiau įrodyta, kad jis turi vidurius laisvinantį poveikį ir gali padidinti tuštinimosi dažnumą.

Įdomu ir tai, kad kai kuriais tyrimais nustatyta, kad vartojant vidutines žuvų taukų dozes gali pagerėti miego kokybė. Pavyzdžiui, vienas tyrimas, kuriame dalyvavo 395 vaikai, parodė, kad 16 savaičių kasdien vartojant 600 mg omega-3 riebalų rūgščių pagerėjo miego kokybė.

Tačiau kai kuriais atvejais per didelis žuvų taukų kiekis gali trukdyti miegui ir sukelti nemigą. Vieno atvejo tyrimo metu buvo nustatyta, kad vartojant didelę žuvų taukų dozę sustiprėjo depresija sirgusio paciento nemigos ir nerimo simptomai.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
3.arrow_upward