Suprasti akimirksniu
  • 26 metų vyras kaltinamas „UnitedHealthcare“ generalinio direktoriaus nužudymu
  • L. Mangione reiškė nepasitenkinimą sveikatos priežiūros sistema
  • Byla sulaukė žiniasklaidos dėmesio ir sukėlė diskusiją dėl poelgio motyvų
  • Prekiaujama marškinėliais: „Šiuose namuose L. Mangione yra herojus, istorijos pabaiga“
Šaltiniai
L. Mangione
Žudikas L. Mangione – rastas: žmonės jam atleidžia, nes jis – gražus. Youtube stop kadras

26 metų vyras kaltinamas „UnitedHealthcare“ generalinio direktoriaus nužudymu

26 metų Luigi Mangione yra apkaltintas Briano Thompsono – „UnitedHealthcare“, kuri yra viena didžiausių sveikatos draudimo bendrovių Jungtinėse Amerikos Valstijose, generalinio direktoriaus nužudymu[1]. Thompsonas nušautas 2024 m. gruodžio 4 d. prie Niujorko Hilton Midtown viešbučio Manhetene.

Visgi, įdomiausia šioje istorijoje kai kas kita.

Nors į šaltakraujiškus nusikaltimus padariusius žmones tiek spaudoje, tiek tarp bendruomenių įprastai atsiliepiama su panieka, L. Mangione, regis, kai kas daro išimtį. Atsiranda žmonių, užsimenančių apie patrauklią jauno vyro išvaizdą, kurios dėka, galima sakyti, pasąmoningai suformuojamas alibi.

Žinoma, kad L. Mangione, kilęs iš pasiturinčios šeimos Baltimorėje, Merilando valstijoje, 2016 m. baigė Gilmano mokyklą, kur buvo geriausias savo laidos abiturientas[2]. Vėliau jis studijavo Pensilvanijos universitete, kur 2020 m. įgijo kompiuterių mokslo bakalauro ir magistro laipsnius. Baigęs studijas, jis dirbo programinės įrangos inžinieriumi keliose technologijų įmonėse. Tačiau nepaisant stulbinančių profesinių pasiekimų, vyras nuėjo klystkeliais. Jo šeima buvo šokiruota dėl šių įvykių, teigdama, kad nieko nežinojo apie jo veiksmus.
26 metų vyras kaltinamas „UnitedHealthcare“ generalinio direktoriaus nužudymu. Youtube stop kadras
26 metų vyras kaltinamas „UnitedHealthcare“ generalinio direktoriaus nužudymu. Youtube stop kadras

L. Mangione reiškė nepasitenkinimą sveikatos priežiūros sistema

Manoma, jog L. Mangione, įtariamas „UnitedHealthcare“ generalinio direktoriaus B. Thompsono nužudymu, galėjo turėti asmeninių priežasčių, susijusių su nepasitenkinimu sveikatos priežiūros sistema. Dėl to galbūt pasiryžo šiam žingsniui. Nors jis nebuvo „UnitedHealthcare“ klientas, rastuose asmeniniuose užrašuose užfiksuotos kritikuojamos sveikatos draudimo bendrovės. Pastarasis kompanijas vadino „parazitinėmis“. Konkretesni motyvai, paskatinę šį nusikaltimą, vis dar tiriami.

Mangione sulaikytas 2024 m. gruodžio 9 d. Pensilvanijoje. Sulaikymo metu pas jį rastas 3D atspausdintas šaunamasis ginklas, duslintuvas, suklastoti asmens tapatybės dokumentai ir ranka rašytas manifestas, reiškiant nusiskundimus sveikatos priežiūros pramonei. Jam pateikti keli kaltinimai, įskaitant antrojo laipsnio žmogžudystę ir ginklų gamybą. Tačiau Mangione savo kaltės nepripažįsta.
L. Mangione reiškė nepasitenkinimą sveikatos priežiūros sistema. Youtube stop kadras
L. Mangione reiškė nepasitenkinimą sveikatos priežiūros sistema. Youtube stop kadras

Byla sulaukė žiniasklaidos dėmesio ir sukėlė diskusiją dėl poelgio motyvų

Paaiškėjo, jog kai kurios visuomenės grupės vyrą vaizduoja kaip kovotoją prieš neteisybę sveikatos priežiūros sistemoje.

Žinoma, jog „UnitedHealthcare“ teikia įvairias sveikatos priežiūros paslaugas ir draudimo sprendimus tiek individualiems klientams, tiek įmonėms. „UnitedHealthcare“ 2023 m. atnešė 281 mlrd. USD pajamų. B. Thompsono kompensacijų paketas, kurio vertė 10,2 mln. USD, padarė jį vienu geriausiai apmokamų bendrovės vadovų. Tačiau žmonės susirūpinę, esą bendrovės paslaugų kainos yra labai didelės, o daliai – netgi neprieinamos. 

Skelbiama, kad L. Mangione atvejis galėjo būti susijęs su nepasitenkinimu sveikatos priežiūros sistema, kurią jis vadino „neetiška“ ir „pelno siekiančia žmonių sveikatos sąskaita“. Reikšdami nepritarimą sveikatos sistemos spragoms, dalis žmonių nejučia tampa L. Mangione pasekėjais.

Prekiaujama marškinėliais: „Šiuose namuose L. Mangione yra herojus, istorijos pabaiga“

Nepaisant atgarsių, Mangione advokatas teigia, kad jo klientas nepripažins kaltės, pats tuo tarpu ketina aktyviai ginti jo teises teisme. 

Filmų kūrėjai, įskaitant „Oskaro“ laureatą režisierių Alexą Gibney, netgi paskelbė apie planus sukurti dokumentinį filmą, nagrinėjant šį atvejį[3]. Norima aprėpti svarbias šalyje problemas, tokias kaip sveikatos paslaugų prieinamumas, smurto priežastys ir pasitikėjimas instancijomis. Pirmasis filmas turėtų būti transliuojamas gruodžio 19 d.

Iš tiesų, nors begalė žmonių dėl tokio vyro elgesio reiškia nepasitenkinimą, atsiranda tų, kurie jį šlovina. Per kelias dienas nuo tada, kai Luigi buvo apkaltintas vieno didžiausių sveikatos draudikų Amerikoje nužudymu, daugybė žmonių internete skelbė, kad jis – šių dienų herojus[4]. Palaikymo vajus taip įsibėgėjo, jog kai kuriose internetinėse parduotuvėse yra pardavinėjami marškinėliai su jo veidu ir tokia žinute: „Šiuose namuose Luigi Mangione yra herojus, istorijos pabaiga“.
Prekiaujama marškinėliais: „Šiuose namuose L. Mangione yra herojus, istorijos pabaiga“. thegoodshirts.com/ekrano nuotrauka. thegoodshirts.com/ekrano nuotrauka
Prekiaujama marškinėliais: „Šiuose namuose L. Mangione yra herojus, istorijos pabaiga“. thegoodshirts.com/ekrano nuotrauka. thegoodshirts.com/ekrano nuotrauka

Savaime suprantama, jog žmogžudystė yra vienas iš labiausiai smerktinų nusikaltimų. Thompsono nužudymas sukėlė išties daug šoko ir pasipiktinimo. Tačiau tam tikrų sričių ekspertai, įskaitant klinikinius psichologus, teigia numanantys, dėl ko amerikiečiai reaguoja skirtingai.

Pirmoji priežastis, anot jų, yra pyktis ir nusivylimas JAV sveikatos priežiūros sistema. Amerikiečiai už savo sveikatos priežiūrą moka daugiau nei bet kurios kitos dideles pajamas gaunančios šalies gyventojai. Per pastaruosius penkerius metus išaugo išlaidos draudimo įmokoms, vaistams ir kitoms sveikatinimosi paslaugoms. 2024 m. vidutinė sveikatos draudimo įmoka šeimoms kainavo 25 572 JAV dolerius per metus, o vieniši darbuotojai mokėjo vidutiniškai 8 951 JAV dolerį, t. y. 6 proc. ir 7 proc. daugiau nei prieš metus[5].
Žinant, kad „UnitedHealthcare“generalinis direktorius per metus uždirba 10 milijonų JAV dolerių, daliai žmonių kyla prieštaringi jausmai. Nepaisant aplinkybių, keliančių nepasitenkinimo ar kitus jausmus, Pensilvanijos gubernatorius Joshas Shapiro tvirtina, kad „šaulio“ šlovinimas yra liguistas. Juk dėl kraugeriškų veiksmų taip pat nukentėjo nieko dėti asmenys – Thompsono žmona ir du vidurinės mokyklos amžiaus vaikai, likę be tėvo ir vyro. Amoralu, jog vienintelis sprendimas „pagerinti“ amerikiečių gyvenimą – tai nušauti vedusį dviejų vaikų tėvą – šaltakraujiškai, tiesiog ant šaligatvio.