„Zero Waste“ filosofijos pasekėjams – prie visko tiksiantis morkų lapų pesto

Gyvenimas, SkanausNežinomas Autorius
Suprasti akimirksniu
Veganiškas morkų lapų pesto
Veganiškas morkų lapų pesto. Kristinos Kasting nuotrauka

Gyvenimo būdo įpročiai diktuoja mitybos madas

Šiais laikais daugybė gyvenimiškų aplinkybių įtakoja ir mūsų mitybos įpročius. Populiarėjant vegetarizmui ar veganizmui daugybė žmonių atranda daugiau alternatyvių receptų be mėsos ar pieno produktų, o ilgainiui, galbūt ir visiškai jų atsisako. Vis garsiau kalbant apie „zero waste“ arba gyvenimo be atliekų principą, dalis esminių detalių taip pat persikelia ir į mitybą.

Tokie pokyčiai gali būti sveikintini. Juk „zero waste“ gyvenimo būdas yra itin draugiškas gamtai, be to, skatina rūšiuoti, kompostuoti, rinktis daugkartinius daiktus vietoje vienkartinių, vengti plastiko ir kaip įmanoma dažniau savo gyvenime pritaikyti žiedinės ekonomikos principus. Mityboje šis principas pritaikomas gana paprastai: siekiama kaip įmanoma labiau vengi maisto atliekų, kiekvieną tinkamą produktą ar jo dalį panaudojant patiekalų gamyboje[1].

Interneto platybėse dabar galima rasti gausybę „zero waste“ receptų. Vienas jų yra ir mūsų siūlomas veganiškasis morkų lapų pesto, kuris puikiai tinka tiems, kurie nori suvartoti daržoves nieko neišmetant – nuo šaknelių iki viršūnėlių. Tradiciškai iš Italijos Genujos miesto kilęs, bet visame pasaulyje populiarus padažas gaminamas iš baziliko lapų, kedro riešutų, česnako, alyvuogių aliejaus ir parmezano sūrio.

Mūsų receptas kiek pakeistas, „veganizuotas“ – vietoje baziliko naudojami morkų lapai, vietoje kedro riešutų – graikiniai, o vietoje parmezano sūrio dedami maistinių mielių dribsniai (jie padažui suteikia sūrio skonio). Šis padažas tinka skaninti makaronų patiekalus, dėti į sriubas ir troškinius ar užkandžiams su mėgstamais krekeriais.

Sveikas ir gardus veganiškas morkų lapų pesto

Kadangi šis receptas yra „zero waste“, jame naudojamus ingridientus kitais atvejais galbūt pamirštume ar net išmestume. Dėl to, šiam receptui tikrai nereikės daugybės sudedamųjų dalių, o daugelį dalykų tikriausiai jau atrasite savo virtuvėje.

Jums reikės:

2 puodelių smulkiai pjaustytų morkų lapų;1/2 puodelio lengvai skrudintų graikinių riešutų;kelių česnako skiltelių;1/2 puodelio alyvuogių aliejaus;4 valg. šaukštų maistinių mielių dribsnių;kelių valg. šaukštų citrinos sulčių;žiupsnelio druskos;žiupsnelio maltų juodųjų pipirų.

Gaminimo eiga:

Morkų lapus, riešutus, česnaką, citrinos sultis, druską ir pipirus gerai sutriname (tam galima naudoti ir elektrinį virtuvinį smulkintuvą, ir tradicinį rankinį pesto grūstuvą). Trinant po truputį pilame aliejų, o pačioje pabaigoje, sudedame ir maistinių mielių dribsnius.

Viską itin atidžiai išmaišome šaukštu. Ir viskas. Užtruksite tik kelias minutes ir galėsite mėgautis gardžiu ir sveiku padažu, kuris visiškai derės su jūsų „zero waste“ gyvenimo filosofija.

Iš tiesų, išbandžius šį receptą, morkų lapus galite pakeisti kitomis daržovėmis. „Zero waste“ mitybai itin tinkamas yra ir brokolis. Didžioji dalis daržovės yra suvartojama, o šiuo atveju, brokolio pesto taip pat gali nustebinti išskirtiniu skoniu. Gaminimo eiga yra bene tokia pati kaip ir šio recepto, tačiau gaminant brokolio pesto rekomenduojama nepagailėti druskos ir pipirų.

Pesto padažui tinka ir petražolė. Ši prieskoninė daržovė išsiskiria gana specifiniu skoniu, tačiau itin tinka gardinti salotas ar veganiškos mėsos patiekalus. Gaminant petražolių pesto patariama įmaišyti ir maltų lazdynų riešutų. Šie du ingridientai puikiai papildo vienas kitą.

Pesto padažas tinkamas ne tik makaronams

Įprastai pesto padažas yra naudojamas makaronams gardinti, tačiau iš tiesų, gali būti pritaikytas prie gausybės įvairių patiekalų. Šis veganiškasis padažo variantas taip pat nėra išimtis. Morkų lapų pesto puikiai derės kaip padažas prie įvairių užkandžių, pavyzdžiui, keptų daržovių. Šiuo padažu galime gardinti ir salotas.

Pesto padažu paskaninti galime ir kepsnius. Pavyzdžiui, veganiški daržovių kepsneliai taps žymiai sultingesni ir gardesni su šiuo padažu, o mėgstantiems vegetariškus burgerius, morkų lapų pesto padažu galima ištepti bandelę. Įdomus skonis tikrai sužavės daugelį, net ir labiausiai užkietėjusius mėsos gerbėjus.

Šiuo padažu galima ištepti ir picos padą. Vėliau, uždėjus įvairių daržovių ar net vaisių, pica nudžiugins netradiciniu skoniu ir išvaizda. Variantų gausybė, tad pabandžius šį itin paprastai gaminamą padažą, galite atrasti daug naujų skonių ir idėjų savo pietų ar vakarienės stalui.