Japonija patyrė 7,6 balo žemės drebėjimą
Pirmąją šių metų dieną Japonija pasitiko tragiškais įvykiais. Centrinę šalies pakrantę supurtė galingas, 7,6 balo žemės drebėjimas, po kurio sekė daugybė mažesnių drebėjimų ir pražūtingo cunamio baimė.
7,6 balo žemės drebėjimas įvyko pirmadienio popietę, Išikavos prefektūroje esančiame Noto regione. Oficialiai pranešama, jog žemės drebėjimas pražudė mažiausiai 48 žmones. Tačiau Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida perspėjo, kad padaryta žala yra plačiai išplitusi po teritoriją, o artimiausiomis dienomis aukų skaičius gali dar labiau išaugti[1].
Šiandien kalbėjęs F. Kishida sakė, jog jau patvirtinta, kad žemės drebėjimas padarė „didelę žalą“ nukentėjusiam regionui. Buvo sugriauta daugybė pastatų, taip pat kilo gaisrai, suniokoti keliai.
Nors vis dar neaišku, kiek gyventojų mirė dėl žemės drebėjimo padarinių, tačiau Japonijos ministras pirmininkas sakė, kad aukų bus „daug“. Jis pridūrė, kad po griuvėsiais įkalintų aukų gelbėjimo operacijos yra tikrų tikriausios „lenktynės su laiku“.
Šiuo metu užfiksuota apie 120 nelaimės vietų, kuriose vis dar laukiama gelbėtojų[2]. Deja, gelbėjimo darbus apsunkina sugadinti keliai, o tarnyboms kol kas sunku įvertinti pilną žemės drebėjimo padarytą žalą. Kaip teigė F. Kishida, blogiausia padėtis yra šiauriniame Noto pusiasalio gale, kur sraigtasparniai aptiko daug gaisrų ir sugriautų pastatų, o gelbėtojams labai sunku pasiekti šį regioną.
Beveik 100 000 žmonių vis dar negali grįžti į namus
Po 7,6 balo žemės drebėjimo kai kurių rajonų gyventojai sulaukė perspėjimų, jog turėtų evakuotis į aukščiau jūros lygio esančias vietoves. Bijant dėl stipresnių žemės drebėjimų tikimybės, žmonių prašoma kol kas negrįžti į namus. Kaip praneša Japonijos meteorologijos biuras, šalį jau spėjo pasiekti papildomi 155 žemės drebėjimai, tačiau jie visi buvo menkesni už pirmąjį.
Beveik 100 000 žmonių, gyvenusių devyniose prefektūrose, buvo greitai evakuoti iš savo namų. Jiems teko praleisti naktį mokyklų sporto salėse ir sporto halėse, kurios Japonijoje naudojamos kaip evakuaciniai centrai ištikus kritinėms situacijoms.
Antradienio rytą beveik 33 000 namų ūkių Išikavos prefektūroje yra likę be elektros. Be to, daugumoje šiaurinio Noto pusiasalio vietovių šiuo metu nėra vandens.
Nepaisant perspėjimų apie cunamį, krantą pasiekė tik 1,2 metro banga
Po galingo žemės drebėjimo buvo perspėjama apie pavojingas cunamio bangas. Paskutinį sykį toks perspėjimas skambėjo 2011 metų kovą, kai Japonija patyrė galingą žemės drebėjimą ir po jo sekusį cunamį, po kurio apie 18 500 žmonių buvo paskelbti žuvusiais ar dingusiais be žinios.
Tačiau pradinis įspėjimas apie galimas didžiules bangas šiandien buvo panaikintas. Vadžimos miesto krantą pasiekė tik 1,2 metro banga, kuri nesukėlė itin sunkių padarinių.
Nepaisant išvengto milžiniško cunamio, Japonijai vis tiek tenka pildyti vis augantį aukų sąrašą. Pavyzdžiui, Japonijos visuomeninis transliuotojas NHK pranešė, jog sunkiai nukentėjusiame Vadžimos mieste, šalia kurio ir buvo žemės drebėjimo epicentras, žuvo 15 žmonių, o dar 14 yra įstrigę po sugriuvusiais pastatais.
Vadžimoje buvo užfiksuotas didžiulis uostą nuniokojęs gaisras, kilęs po to, kai sugriuvo septynių aukštų pastatas. Gaisras galiausiai pasiglemžė eilę pastatų, iš kurių tamsoje buvo evakuoti antklodėmis apsimuturiavę žmonės. O netoliese esančiame Suzu, kai kurie gydytojai negalėjo pasiekti ligoninės, kuri šiuo metu funkcionuoja tik atsarginio generatoriaus dėka.
Kitų šalių politikai reiškia palaikymą ir užuojautą Japonijos žmonėms
Dėl įvykusios nelaimės buvo atšauktas imperatoriaus Naruhito ir imperatorienės Masako viešas pasirodymas Naujųjų metų proga, kuris turėjo įvykti antradienį. O Japonijos sąjungininkai jau spėjo išreikšti savo susirūpinimą dėl stichinės nelaimės ir sakė esantys pasirengę suteikti reikiamą pagalbą. JAV prezidento Joe’o Bideno pareiškime buvo teigiama:
„Kaip artimas sąjungininkes, JAV ir Japoniją sieja gilus draugystės ryšys, vienijantis mūsų žmones. Šiuo sunkiu metu mūsų mintys yra su Japonijos žmonėmis.“
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas išreiškė „solidarumą“, o Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni pareiškė užuojautą ir siūlė pagalbą. Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunak sakė stebintis įvykius ir taip pat pridūrė:
„Mano mintys yra su visais, nukentėjusiais nuo žemės drebėjimų Japonijoje, padariusių tokią siaubingą žalą.“