- Energetikos ministras peržiūrės „Teltonika“ projektą
- A. Paukštys tikisi, kad nauja valdžia padės užbaigti projektą
- „Teltonika“ buvo pranešusi apie projekto stabdymą
Energetikos ministras peržiūrės „Teltonika“ projektą
Paskirtasis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, kad kitą savaitę vykdys aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ projekto peržiūrą siekdamas rasti, kaip ministerija galėtų padėti jo vystymui.
Anot jo, šis procesas leis patikrinti ar institucijos išmoko reikalingas pamokas po „Teltonikos“ skandalo, ir ar ateityje didieji projektai ateityje nesusidurs su panašiomis problemomis.
„Galiu įsipareigoti kitą savaitę kartu su visais vykdyti projekto peržiūrą ir ieškoti ką dar galima papildomai padaryti“, – trečiadienį Seimo Audito komitete teigė Ž. Vaičiūnas.
„Aš manau, kad vienas iš pirminių darbų ir bus pasitikrinti ar išmoktos pamokos. (...) Greitų sprendimų visiems projektams nebus lengva rasti. Bet pirmiausia bus nubrėžta linija, kad stambieji projektai neturėtų susidurti su tokiomis problemomis“, – aiškino jis.
A. Paukštys tikisi, kad nauja valdžia padės užbaigti projektą
„Teltonikai“ vadovaujantis Arvydas Paukštys pabrėžė, kad tikisi, jog naujoji valdžia užtikrins galimybę pabaigti projektą.
Jis paminėjo, kad šiuo metu toliau vysto projektą ir stato gamyklas, tačiau, jo žiniomis, reikalingas elektros tiekimas bus tik 2028 m.
„Kaip suprantu Vyriausybė ėmėsi problemos ir užtikrins, kad elektra bus. Bet bus tik 2028 m. (...) Šiuo metu Kuprijoniškių elektros kabelio ir skirstyklos įrengimo darbus vykdo „Litgrid“ ir mes pirksime elektrą iš ESO“, – aiškino A. Paukštys.
„Kadangi aš jau patikėjau, kad projektas vystysis, tai statau gamyklas. Šiuo metu statoma 3 gamyklos. Tai investicijos į jas – 300 mln. eurų ir tai pirminės investicijos iš tų 2,5 mlrd. eurų. Ir šios gamyklos turėtų uždirbti padvigubinti uždirbamą vertę ir 2 tūkst. padidinus darbuotojų skaičių“, – komentavo jis.
Pasak „Teltonikos“ vadovo, šiuo metu svarstoma, kad iki tol, kol bus pateiktas reikalingas tiekimas, reikalingas elektros kiekis galėtų būti generuojamas pasitelkiant dujas.
„Bet jos dar negali dirbti pilna apimtimi, nes yra 7 MW (megavatų – 77) iš reikalingų 22 MW. Tai kalbėjome ir su ESO vadovu, kad galima būtų papildomai generuoti elektrą iš dujų tuos 3 metus. Ir tada tęsime investicijas“, – vertino jis.
Tuo metu ESO valdybos narys Ovidijus Martinonis aiškina, kad, remiantis dabartiniais planais, reikalingas elektros pajėgumas bus užtikrintas 2027 m. trečiąjį ketvirtį.
„Istorija prasidėjo 2022 m. ir iki 2023 m. pabaigos buvo pateikta 18 paraiškų. Tai dalis tų prašymų yra įgyvendinti, galia suteikta, tie 7,6 MW. Paskutinį poreikį, kurį gavome 2023 m. pabaigoje, tai buvo paskutinis poreikis 63 MW. Tai projektas yra dviejų dalių. Skirstymo operatoriaus projektas pabaigtas gruodžio mėn. Planuojama įtampa užtikrinti iki 2027 m. liepa-rugpjūtis“, – aiškino O. Martinonis
O „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis atskleidžia – darbų pabaiga numatyta 2027 m. rugpjūčio 21 d. Tačiau jis pabrėžia, kad iki šiol pavyko sutaupyti keletą dienų, tad jei viskas ir toliau seksis, darbai galimai bus baigti anksčiau.
„Esame padarę galutinį grafiką. Tai pabaigą esame numatę 2027 m. rugpjūčio 21 d. Yra vietų, kur jau esame sutaupę dienų, žiūrint nuo pradinio grafiko. Jei toliau taip pavyks, konkursai sklandūs ir su rangovais bus gerai, viskas galimai vyks greičiau. Bet dabartinis grafikas yra realistiškas“, – vertino R. Masiulis.
„Projektas yra ne tik kelių kabelio nutiesimas, kam reikia 8 mėn. Projektas yra transformatorių statyba. Taip pat yra tiekimo laikotarpiai“, – paklaustas, kodėl darbai trunka taip ilgai, tvirtino jis.
„Teltonika“ buvo pranešusi apie projekto stabdymą
„Teltonika“ grupės įmonės „AGP Investments“ vadovas A. Paukštys lapkričio viduryje pranešė, jog stabdo 3,5 mlrd. eurų vertės „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas Liepkalnyje.
Verslininkas nurodė, kad šalyje trūksta projektui būtinų elektros pajėgumų, užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas, kilo kitų iššūkių, bendraujant su ministerijomis bei joms atsakingomis institucijomis. Be to, kritikos sulaukė ir „Via Lietuva“, neleidusi kloti inžinerinių tinklų kelių apsaugos zonoje.
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ tvirtina, jog kliūčių tiekti elektros energiją bendrovės „Teltonika“ aukštųjų technologijų parkui Vilniuje, nėra.
Savo ruožtu ministerijų vadovai tikino apie „Teltonikos“ projektui kilusias problemas sužinoję tik iš paties A. Paukščio įrašų socialiniame tinkle „LinkedIn“.
Į žinią apie stabdomą projektą netruko sureaguoti ir politikai. Nueinančios Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė pranešė, jog susitiks su „Teltonikos“, atsakingų ministerijų ir kitų įmonių vadovais ir spręs, kaip užtikrinti sklandų projekto statybų tęstinumą.
Projekto „gelbėjimo“ žadėjo imtis ir nauja Vyriausybė – apie būtinybę užtikrinti technologijų parko statybas prakalbo ir kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas, ir potencialus ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Savo ruožtu Prezidentūra pabrėžė – susiklosčiusi situacija išryškino „nedovanotinas institucijų ir valstybės įmonių tarpusavio bendradarbiavimo spragas“. Šalies vadovo Gitano Nausėdos atstovai teigė, kad renkama informaciją, siekiant nustatyti dėl „Teltonikos“ investicijų sustabdymo atsakingas institucijas ar bendroves.
Į situaciją sureagavus ne tik aukščiausiems šalies politikams, bet ir kitų verslų atstovams, A. Paukštys „nelaidoja vilties“ ir mano, kad bent dalį projektų dar pavyks išgelbėti.
Elta pranešimas.