Ž. Pinskuvienė siūlo L. Giros arba P. Cvirkos gatvę Širvintose pervadinti J. Marcinkevičiaus vardu

RegionaiPranešimas spaudai
Suprasti akimirksniu
Ž. Pinskuvienė
Širvintų rajono merė Ž. Pinskuvienė. ELTA nuotrauka

Širvintose gali atsirasti J. Marcinkevičiaus vardo gatvė

Reaguodama į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) įpareigojimą, Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė tikina pateikusi siūlymą mieste esančią Petro Cvirkos gatvę pervadinti Justino Marcinkevičiaus vardu. 

Pasak merės, vykdydama LGGRTC įpareigojimą Širvintų rajono savivaldybės administracija savo interneto puslapyje ir savivaldybės socialinio tinklo paskyroje rugpjūčio viduryje informavo širvintiškius apie sprendimą keisti P. Cvirkos ir Liudo Giros gatvių pavadinimus ir paskelbė gyventojų apklausą. 

„Šiuo metu Širvintų gyventojai aktyviai siūlo savo idėjas dėl naujų gatvių pavadinimų. Savo ruožtu aš, kaip rajono merė, taip pat teiksiu savo asmeninį pasiūlymą, kad P. Cvirkos gatvė būtų pervadinta į Justino Marcinkevičiaus gatvę, kadangi būtent šioje gatvėje yra Jaunimo sodas, kuriame kartu su Prezidentu G. Nausėda šių metų birželio 6 dieną atidengėme poeto J. Marcinkevičiaus atminimui skirtą skulptūrą“, – teigė Ž. Pinskuvienė. 

Liepos pradžioje LGGRTC nusprendė, kad Širvintose esančių P. Cvirkos ir L. Giros gatvių pavadinimai turi būti pakeisti. Kaip numato įstatymas, tą padaryti rajono savivaldybė turi per 3 mėnesių laikotarpį. 

Dėl Laisvės partijos nario T. V. Raskevičiaus Širvintų merė žada kreiptis į seimo etikos sargus

Kaip skelbta anksčiau, Širvintose lankęsis „laisvietis“ Tomas Vytautas Raskevičius dar praėjusią savaitę kreipėsi į desovietizacijos komisiją, prašydamas įvertinti, ar Širvintų kapinėse esančiu obelisku nėra propaguojami totalitariniai režimai.

Trečiadienį „laisviečiui“ socialiniuose tinkluose pasidalinus LGGRTC sprendimu dėl P. Cvirkos ir L. Giros gatvių Širvintose ir kreipimusi į rajono merę, pati Ž. Pinskuvienė tokius įrašus teigia vertinanti kaip persekiojimą už kitokią nuomonę LGBT klausimu. Todėl rajono merė sako ketinanti kreiptis į seimo etikos sargus.

„T. V. Raskevičiius vis dar yra pareigas einantis seimo narys, todėl jo vieši išpuoliai prieš mane turi būti įvertinti ir Seimo Etikos ir procedūrų komisijos. Artimiausiu metu bus parengta ir perduota medžiaga Seimo etikos sargams, kurie turėtų atitinkamai įvertinti Seimo nario elgesį ir pradėti jam apkaltą. Niekam nevalia persekioti, šmeižti ir įžeidinėti kito asmens dėl jo pažiūrų ar išsakytos kritikos. Seimas surengė apkaltą Žemaitaičiuį, turėtų surengti apkaltą ir Raskevičiui“, – dėstė Ž. Pinskuvienė. 

Merė akcentuoja, kad T. V. Raskevičiaus iniciatyvos nėra susijusios su jau anksčiau pradėtais pokyčiais Širvintų rajone. 

P. Cvirka
P. Cvirkos skulptūra atsidūrė Grūto parke. ELTA nuotrauka

Desovietizacijos komisija priėmė ne vieną sprendimą pervadinti vietovardžius

Per pastaruosius metus vadinamoji desovietizacijos komisija priėmė sprendimus pervadinti su totalitariniais režimais sietinų asmenybių garbei suteiktus gatvių ir kitų vietovardžių pavadinimus. Bene daugiausia diskusijų kilo dėl siūlymo keisti Petro Cvirkos aikštės, Liudo Giros gatvės pavadinimus.

Šis diskursas paaštrėjo Ukrainoje prasidėjus plataus masto karui. Tuomet viešoje erdvėje pasirodė aktyvūs raginimai nukelti sovietmetį šlovinančius paminklus, tokios iniciatyvos ėmėsi tiek savivaldybių merai, tiek ir valdantieji. Politikai anksčiau yra teigę, kad galimybę Lietuvai imtis sovietinių monumentų nukėlimo savo krauju iškovojo Ukraina, nes, pasak jų, prieš karą tokios iniciatyvos būtų buvę vargiai įmanomos.

2023 m. gegužės 1-ąją įsigaliojęs desovietizacijos įstatymas numato, kad savivaldybių vykdomosios institucijos ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui (LGGRTC) turi pateikti informaciją apie jų savivaldybių teritorijose esančius viešuosius objektus, galimai pažeidžiančių šį draudimą.

Elta pranešimas.