Boksininkai vis dar užima centrinę poziciją lyčių ginče
Didžiausia 2024 m. olimpinių žaidynių bokso kova buvo IOC prieš IBA. Šios dvi šalys nesutaria nuo tada, kai IOC atėmė iš IBA teisę vadovauti 2019 m. olimpiniam bokso renginiui dėl atskirų abejonių dėl IBA sąžiningumo, daug dėmesio skiriant jos prezidentui rusui Umarui Kremlevui[1]. Ypač daug dėmesio sulaukta surengus spaudos konferenciją, kuria buvo siekiama pateisinti Lin Yu-Ting ir Imane Khelif išsiuntimą į tremtį.
TOK taip pat pateko į kritikos ugnį dėl Caster Semenya – dar vienos sportininkės, turinčios skirtingą lytinį išsivystymą (DSD). Kita vertus, tai kol kas – tik antraeilės kovos; akcentus sudeda sportininkai.
Imane Khelif pirmoji stojo į kovą jau ir taip prieštaringoje atmosferoje, varžovei Angela Carini nutraukus kovą po 46 sekundžių gavus du aiškius smūgius. Pirmoje Lin Yu-Ting kovoje viskas vyko nedideliu skirtumu, be realios didelio nokauto ar ko nors panašaus grėsmės, tačiau priešininkė Sitora Turdibekova paliko ringą ašarodama.
Antroje kovoje I. Khelif, jau tapęs vieno didžiausių visų laikų olimpinių žaidynių skandalų objektu, matė, kaip priešininkė Anna Luca Hamori prieš tai instagrame perspausdino provokuojančias nuotraukas, kuriose jis vaizduojamas kaip žvėris. Priešingai, Yu-Ting pasiruošimas buvo pakankamai ramus, kaip ir jo kova, tačiau, kaip minėta, varžovė Svetlana neliko sužavėta – priešingai nei Hamori ir I. Khelif apsikabinimams po kovos.
Prieš kelias dienas Khelif, atsidūrusiam pačiame nesutarimų epicentre, kova buvo bekompromisė, įtikinamu vienbalsiu sprendimu nugalėjus Tailando atstovę Janjaem Suwannapheng. Nepaisant to, jog Paryžiaus olimpinių žaidynių metu triukšmas dėl boksininkių Lin Yu-Ting ir Imane Khelif lyties ir toliau nevaldomai augo, tai ypatingai išryškėjo Kinijos Taipėjaus atstovui Yu-Ting išėjus į pusfinalį prieš turkę Esrą Kahraman.
Dargi užfiksuota, kaip Svetlana Staneva, kuriai Yu-Ting atėmė pasaulio čempionato bronzos medalį, po vienbalsio pralaimėjimo iškėlė X simbolį – X, žinoma, simbolizavo XX chromosomas, kurios, IBA teigimu, turėtų būti moterų kovotojų tinkamumo pagrindas. Apmaudu, jog IOC tinkamumą vis tik grindžia ne chromosomomis, o gimimo liudijimu ir pasu[2].
Antrasis olimpinių žaidynių boksininkas, įsivėlęs į ginčą dėl lyties, pateko į aukso medalio finalą
Abu boksininkai – vieni iš labiausiai kritikuojamų Paryžiaus žaidynėse. Nepaisant ažiotažo, auksas dabar realus abiem pasiekus pergales pusfinalyje.
Taivano boksininkas Yu-Ting pateko į aukso medalio kovą moterų plunksninio svorio kategorijoje, laimėdamas trečią kovą iš eilės, nors Paryžiaus olimpinėse žaidynėse susidūrė su plačiai paplitusiu dėmesiu dėl lyties. Praėjus dienai po to, kai Alžyro pusvidutinio svorio imtynininkas I. Khelif Paryžiuje iškovojo trečiąją pergalę iš eilės, trečiadienio vakarą Lin 5:0 nugalėjo turkę Esrą Yildiz Kahraman ir iškovojo trečiąją pergalę.
Penktadienio vakarą moterų 75 kilogramų svorio kategorijos finale Khelif kovos su kine Yang Liu. Dėl aukso Lin kovos šeštadienį, kai susitiks su lenke Julia Szeremeta.
„Pasinaudosiu viskuo, ko išmokau per savo gyvenimą, kad kitame mače padaryčiau viską, ką galiu“, – tvirtino Lin.
Tiek Lin, tiek Khelif visose trijose savo olimpinėse kovose laimėjo visus raundus, nepaisant didžiulio dėmesio blaškymo, kurį sukėlė praėjusiais metais įvykęs Tarptautinės bokso asociacijos sprendimas diskvalifikuoti abu kovotojus iš pasaulio čempionato dėl tinkamumo testo rezultatų. Kovotojai, reaguodami į šį nepageidaujamą dėmesį, surengė du geriausius turnyrus per savo ilgą mėgėjų karjerą.
Nevengiama pabrėžti, jog Lin yra aukštesnis ir lieknesnis už savo varžoves, o didžiąją dalį pergalių esą iškovoja ne jėga, o tvirta technika[3]. Apskritai, Lin sulaukė didelio palaikymo: pakėlus vieną pirštinę į orą ir žengus į ringą į atidarymo dvikovą Philippe Chatrier korte, jį garsiai sveikino didžiulė minia, kurioje netrūko riaumojančių, vėliavomis mojuojančių sirgalių.
Ginčijamasi, kam apskritai reikalingas moterų sportas, jei jame gali varžytis vyras
Tarptautinis olimpinis komitetas stojo ginti Khelif ir Lin ir ne kartą skelbė, kad jie gali dalyvauti varžybose dėl jų pasuose nurodytų lyčių. MOK pareigūnai taip pat pažymėjo, neva pernai MOK nutraukė ryšius su IBA dėl finansinių ir etinių pažeidimų[4]. Tuo metu asociacijos prezidentas Umaras Kremlevas Rusijos valstybinėje žiniasklaidoje teigė, kad abi moterys neišlaikė lyties testo, rodančio, jog jie turi vyriškų chromosomų. Pranešimai vėl pasirodė per Paryžiaus olimpines žaidynes, kuriose Rusijai uždrausta dalyvauti. Tačiau tai nėra neapykantos kalba – tai puikiai atspindi faktai.
Ilgą laiką pasauliečiai negalės pamiršti ir gerai pasaulyje žinomų veikėjų pasisakymų, įskaitant Eloną Muską, „Hario Poterio“ autorę J. K. Rowling bei buvusį prezidentą Donaldą Trumpą.
„Neleisiu vyrams dalyvauti moterų sporte!“, – rašė D. Trumpas savo socialinės žiniasklaidos svetainėje „Truth Social“ didžiosiomis raidėmis. Kiti pasiliko prie tos pačios nuomonės.