Vytautas Abraitis laidoje „Riba“: kada abortas laikomas žmogžudyste?

Gyvenimas, Nuomonės, ŽmonėsMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Vytautas Abraitis laidoje „Riba“
Vytautas Abraitis laidoje „Riba“: biomedicinos mokslų daktaras atsako, kada abortas laikomas žmogžudyste. Youtube stop kadras.

Akušeris-ginekologas, 24-erius metus vedamas širdies ir nešinas kilnios misijos

Skaičiuojami keli metai nuo tada, kai visas pasaulis, o jame ir Lietuva išgyveno tikrą pragarą pandemijos pavidalu, surakinusiu rankas ir privertusiu ilgam atitolti nuo artimųjų. Nepaisant to, jog lietuviai šiai dienai gyvena taip, tarsi nieko nebūtų įvykę, padidėję širdies ligų skaičiai ir dažnesnės mirtys byloja ką kitą. Klausimas vienas: galbūt tendencijos turi polinkį kartotis – kaip ir mados. Į klausimus „ties riba“ atsako biomedicinos mokslų daktaras, akušeris-ginekologas Vytautas Abraitis, kuris didžiosios dalies pacientų yra vertinamas puikiai.

Nepaisant to, jog kišenėje žodžių neieškančio pašnekovo pasisakymai peržengia ribas, kurias yra nubrėžę valdžioje sėdintys žmonės, dar pandemijos metu V. Abraitis nevengė pastarųjų paminti, tvirtindamas, esą priimami sprendimai „visuomenės labui“ – liapsusas. Mokslų daktaro mintys gana taiklios, neromantizuojant to, kas neturi būti normalizuojama. Tai viena priežasčių, dėl ko tautiečiai, mėgstantys žiūrėti tiesai į akis, V. Abraitį mato kaip puikų žmogų ir dėmesio vertą specialistą, ne tik kalbantį gyvybiškai svarbiomis temomis, tačiau ir nevengiantį paliesti opiausių aktualijų.

Vyras atskleidžia, esą gydytojo-ginekologo profesiją rinkosi ne šiaip sau. Kadangi vaiko atėjimas į pasaulį – didžiausias stebuklas, V. Abraitis tikina į šią sritį atėjęs vedinas širdies ir nešinas kilnios misijos. Kilniadvasiškumo aura lydės truputį ilgiau nei 9 metus – iki tol, kol jis paliks tarnybą ir išeis į pensiją. 

Specialisto nuomonė
Akušeris-ginekologas, 24-erius metus vedamas širdies ir nešinas kilnios misijos. Youtube stop kadras.

Abortas kartais yra vienintelis sprendimas išsaugant gyvybę

Abortai, net ir nūdienos pasaulyje, vis dar slidi ir mitais apaugusi tema, apimanti ideologines klišes. Iš tiesų, vis dar egzistuoja atskiros stovyklos, tvirtinančios, neva nors žmogus yra laisvas, kai kurie jo pasirinkimai nustelbia įsisenėjusias normas ir yra negalimi. Tačiau abortai, anot V. Abraičio, kartais yra vienintelis spendimas, kai, pavyzdžiui, yra tiesioginė grėsmė gimdyvės sveikatai.

V. Abraitis tikina, esą abortų atvejų Lietuvoje mažėja – tiesa, kaip ir seksualinių kontaktų, ypatingai pietryčių Azijos šalyse. Kaip bebūtų keista, abortų tematika pakankamai dažna ideologinėse politinėse kovose, nepaliekant asmeniui laisvės apsispręsti.

Pašnekovas atviras: į Ugniaus Kiguolio klausimą, kada abortą galima laikyti žmogžudyste, atsako remdamasis ilgamete patirtimi.

Visai neseniai pastarasis turėjo galimybę pasikalbėti su vidurinės Azijos gydytojais, kur nėštumo nutraukimas iki 28 savaičių buvo įprasta praktika. Lietuvoje nėštumo nutraukimas atliekamas iki 12 savaičių, iki 22 savaičių tuo atveju, jei užfiksuojami sunkūs apsigimimai. Šalia nėštumo nutraukimo eina ir gimdymo būdai bei jų parinkimas, kuris taip pat vertinamas dvejopai.

Daktaras pažymi, kad nepaisant to, jog cezario pjūvis – ne retas reiškinys, apie kontrastuojančias jo pasekmes kūdikiui kalba visas pasaulis. Vis dėlto, V. Abraitis moteris ramina, jog tai nepalieka pasekmių ir vaikas būna sveikas. Vėlgi, jei gimdyvė yra idealios kūno sandaros, neturi patologijų, rekomenduojama gimdyti natūraliai, žinoma, žvelgiant per individualaus atvejo prizmę.

Gimdymo momentas
Abortas kartais yra vienintelis sprendimas išsaugant gyvybę. Patricia Prudente/Unsplash nuotrauka.

Dirbtinio intelekto pagalba vystomas vaikas – tolimesnė ateitis

Kalbant apie dirbtinę gimdą, tai perspektyvą turinti operacija, be to, alternatyva jau išmėginta su žinduoliais.

Kad tai ne kaprizo klausimas, liudija onkologinių ligų atvejai, kuomet tenka pašalinti gimdą, jog išsaugoti gyvybę. Jau nekalbant apie genetinius sindromus, kai gimdos nėra. Abu pavyzdžiai lemia, kad žmogui, norinčiam susilaukti kūdikio, tenka ieškoti išeičių. Kita vertus, alternatyvų ieškoma ir mėginant išvengti sukritusios krūtinės ar sėdmenų ir pasitelkiant surogatinę motiną.

Ar tai būtų kūdikį išnešiojanti kaimynė, ar inkubatorinė vaikų gamyba, šiuolaikiniame pasaulyje žmonės jau pastoja be kontakto. Tai dar viena novatoriško pasaulio iliuzija, ypatingai tose valstybėse, kuriose technologijų lygis muša į lubas.
Diskusija
Dirbtinio intelekto pagalba vystomas vaikas – tolimesnė ateitis. Youtube stop kadras.
Kalbant apie ateitį, neabejojama, kad vyrų galimybės pastoti ir gimdos transplantavimas bus įmanomas. Pasaulyje jau yra porų, kur moteris yra tapusi vyru, o vyras – moterimi. Kol jie vartoja vaistus, gyvenimas teka kaip tekėjęs. Juos nutraukus, vyrams pradeda gamintis spermatozoidai, dėl ko galimi nėštumai. Tokios praktikos Lietuvoje nepropaguojamos, tačiau vis dažniau kyla klausimų, ar technologijų pažanga pakeis tradicinį šeimos planavimą peržengdama etiką bei gamtą.

Žmonės išvarginti žalojančio seksualinių keistenybių bumo

Nereta moteris nori sakralios aplinkos gimdymui. Tačiau nors, pavyzdžiui, Olandijoje yra atskiras skyrius gimdymui vandenyje, anot gydytojo, „mes – ne žuvys ir nekvėpuojame pro žiaunas“. 

Pastarasis atviras: jo nuomone, nėra nieko nuostabiau už naujos gyvybės atėjimą į šį pasaulį. Dėl to dabartinė dalies žmonių pozicija neturėti atžalų rodosi it sutrikdyto vakarų pasaulio mąstymo pasekmė, kuriam didžiulę įtaką daro su „planetos gelbėjimu“ susijusi iniciatyva. Tačiau stipri tauta būtent ta, kuri supranta, jog variklis – išlikimas.
Apskritai, žmonės, pašnekovo nuomone, pavargę nuo gėdingo ir žalojančio seksualinių keistenybių brukimo. Ir šiuo metu tai akivaizdžiai atspindi olimpinių žaidynių aidai. Galbūt iš tikrųjų žmonija pamažu tampa pseudovertybių vergais. Tačiau dar daugiau klausimų kelia tai, kas maitina šį genderinį naratyvą ir koks galutinis tikslas. 

Žmonėms stinga laisvės, pilietiškumo ir sąmoningumo

Diskutuojant apie naujausias biomedicinos inovacijas ir svarstant apie galimas grėsmes, apčiuopiama ir alternatyvios medicinos galimybė.

Daktaras yra gyvas pavyzdys to, kaip svarbu plėsti akiratį, pripažindamas, jog net ir stropiausi savo srities specialistai negali žinoti visko. V. Abraitis įsitikinęs, kad būtina išlikti atviro proto – tik tuomet bus galima priimti geriausią sprendimą ir tinkamai nukreipti pacientą. Tačiau, nors progresas medicinoje tikrai yra, jos prieinamumas kelia abejonių.

Dar daugiau nerimo kelia antipilietiškumą inicijuojanti valdžia, kurią puošia cenzūra ir „cancel“ kultūra žudančio genderizmo kontekste, dėl ko daugelis žmonių linkę tylėti, atimdami iš savęs „prabangą“ gyventi.

V. Abraitis dar kartą paliudija, kaip svarbu bet kokią situaciją vertinti matant visą kontekstą, užuot vadovavusis formaliu išmokimu. Tik tai pagelbėjo pandemijos laikotarpiu. Tai padės ir tada, jei paauglys ateis pas tėvus ir sakys: „Noriu pasikeisti lytį“. Būtina mokytis išlaukti, nesikliaujant aktyviai brukama psichodinamine tinktūra.

Apie tai ir plačiau pilnoje bei necenzūruotoje laidos versijoje, prieinamoje 77.lt Ugniaus Kiguolio paskyroje.