Vyriausybė užsimojo naikinti verslo liudijimus nuomai, tai liečia dešimtis tūkstančių žmonių

Suprasti akimirksniu
Vilnius
Finansų ministerija numatė panaikinti verslo liudijimus būsto nuomai. Gintaro Vitulskio/Real is Beautiful Stock nuotrauka

Turintys verslo liudijimus būsto nuomai nedeklaruoja gaunamų pajamų

Finansų ministerijai pristačius mokestinių pasiūlymų paketą, jau nuo kitų metų būsto nuomos verslas gali gerokai apkarsti. Siūloma atsisakyti verslo liudijimų bei kitų lengvatų ir vietoje fiksuotos metinės kainos įsigyjant verslo liudijimą, mokėti 15% GPM nuo gaunamų metinių pajamų už būsto nuomą. Kyla rizika, jog asmenys, užsiimantys šiuo verslu paprasčiausiai nebedeklaruos gaunamų pajamų.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija įsitikinusi, kad siūlomi pokyčiai pakenks tik pačiai valstybei, kuri praras visas pajamas, gaunamas iš būstą nuomojančių asmenų įsigytų verslo liudijimų. Asociacija pasidalino Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) paskelbtais duomenimis, iš kurių matyti, jog gyventojų, turinčių verslo liudijimą ir sumokančių gyventojų pajamų mokestį (GPM) skaičius didėja, tačiau jie nedeklaruoja jokių pajamų arba jas deklaruoja kaip nulines.

Kitaip tariant, tokie gyventojai susimoka už veiklą, kuri neva nevyko – 2022 metų duomenimis, tokių buvo net 14 proc. iš visų, kurie buvo sumokėję už verslo liudijimus.

Asociacija įsitikinusi, kad asmenys, kurie nedeklaruoja iš verslo liudijimo gaunamų pajamų, toli gražu nedeklaruos ir iš nuomos verslo gaunamų pajamų, todėl automatiškai ir nemokės 15 ar 20 proc. GPM.

Lietuvos auditorių ir buhalterių asociacijos pasisakymas
Naikinami verslo liudijimai nuomai pakenks tik pačiam biudžetui. Lietuvos auditorių ir buhalterių asociacijos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Mokestinis botagas nekirs tiems, kurie ir taip „nevykdo veiklos“

Kita vertus, apart brangsiančios būsto nuomos (kadangi nelieka lengvatų šiam verslui), naudos iš naikinamų verslo liudijimų nėra ir pačiai valstybei – juk pats verslo liudijimas jį turinčiam asmeniui neteikia jokių socialinių garantijų (nėra mokamų mokesčių „Sodrai“). Kita vertus, naudos yra jį turintiems – nors pajamų ir nedeklaruoja, bet VMI apsilankymo metu gali įrodyti, kad veikla vykdoma legaliai.

„Mokesčių didėjimas nepalies asmenų, kurie nedeklaruoja pajamų“, – rašo Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija.

Taigi, sistemą „apeiti“ bus gana paprasta, o tendencija matoma jau dabar – nenorintys pasidalinti gaunamomis pajamomis su valstybe, tiesiog ir toliau prie gaunamų pajamų žymės apvalų nulį. O ką nuo nulio sumokėsi valstybei? Tą patį apskritą nulį.

Pagal asociacijos pasidalintą VMI lentelę matyti 2019-2022 metų laikotarpiu buvusį didelį verslo liudijimus turinčių asmenų aplaidumą nedeklaruojant gaunamų pajamų.

Štai šiuo laikotarpiu gyventojų, įsigijusiu verslo liudijimus, skaičius padidėjo net 72%, įsigytų verslo liudijimų skaičius padidėjo 125%, net 135% VL turėtojų nepateikė GPM311 deklaracijos, 69% gyventojų deklaravo VL pajamas, o iš jų net 45% jas deklaravo kaip nulines.

Dar viena versija paaiškinti tokiam masiniam pajamų nedeklaravimui yra nebūtinai ta, jog nuomos verslo atstovus tiesiog baugina pats žodis „deklaracija“ – anot pačios asociacijos, tikėtina, kad jas deklaravę asmenys nebegautų kokios kitos socialinės išmokos.

Nuoma
Baiminamasi masinės mokesčių vengimo bangos. PhotoMIX Company/Pexels nuotrauka

Finansų ministerija: siūloma nuomai nebetaikyti fiksuoto dydžio GPM

Pačios ministerijos internetiniame puslapyje jau galima rasti informacijos (atnaujinta 2023-06-23), kad siūlomi pokyčiai, kurie surištų verslo liudijimus išsiėmusių būstą nuomojančių asmenų rankas atimant galimybę iš nuomos gautas pajamas apmokestinti savivaldybių nustatytu fiksuoto dydžio GPM. Ir tai – ne vienintelis numatomas pokytis.

„Tačiau svarbu, kad kartu teikiamas siūlymas, jog pajamos iš tokios nuomos (kai gyventojas nuomoja gyventojui nekilnojamąjį turtą, išskyrus žemę) – savo esme pasyvios veiklos, kuri nelaikoma individualia veikla, būtų apmokestinamos nuo sumažintos bazės, t. y. 15 proc. GPM tarifas būtų taikomas nuo 80 proc. pajamų (apyvartos).“ – rašoma Finansų ministerijos puslapyje.

Mokėti mokesčius už nuomojamą būstą galima dvejopai

Šiuo metu egzistuoja du būdai kaip galima susimokėti mokesčius už išnuomotą būstą – tai įsigyti verslo liudijimą arba nuo gautų pajamų sumokėti 15% GPM.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad pasirinkus verslo liudijimą visam nuomos laikotarpiui, mokama fiksuota kaina pagal vietos, kurioje yra būstas, nustatytą tarifą.

Didžiausias tarifas skaičiuojamas Vilniaus miesto savivaldybėje – čia gyvenamųjų patalpų kaina 2019 metais siekė 684,0 Eur metams[1]. Palyginimui – tais pačiais metais tarifas Jonavos r. savivaldybėje siekė 52,0 Eur.

Pasirinkus už iš nuomos gautas metines pajamas sumokėti 15% GPM, tą daryti reikia metinių deklaracijų teikimo metu, o nuo 2019-ųjų asmenims, perkopusiems 136 344 Eur gaunamų pajamų slenkstį, taikomas GPM siekia 20%.

Visgi, kai kuriais atvejais būstą nuomojantiems asmenims labiau apsimoka mokėti fiksuotą metinę kainą įsigyjant verslo liudijimą, ypač, kai nustatyta nuomos kaina yra didesnė. Panaikinus galimybę įsigyti verslo liudijimą, daugumoje atvejų tektų sumokėti daugiau.