
Belgijos policija tiria korupcijos ryšius tarp „Huawei“ ir Europos Parlamento narių
Belgijos policija pradėjo plataus masto tyrimą dėl galimo korupcijos skandalo, į kurį galimai įsivėlusi Kinijos technologijų milžinė „Huawei“. Policijos pareigūnai atliko kratas „Huawei“ būstinėje Briuselyje ir daugiau nei dvidešimtyje kitų vietų, ieškodami įkalčių, patvirtinančių įtarimus dėl kyšininkavimo, dokumentų klastojimo, pinigų plovimo bei nusikalstamos organizacijos veiklos. Šios operacijos metu buvo konfiskuoti įvairūs dokumentai ir elektroniniai įrenginiai[1].
Įtarimai kilo po informacijos, paskelbtos Nyderlandų tyrimų tinklalapyje „Follow the Money“. Remiantis šia informacija, įtariama, kad „Huawei“ galėjo papirkti esamus arba buvusius Europos Parlamento narius, siekiant daryti įtaką politiniams sprendimams Briuselyje. Iki šiol konkrečių kratos veiksmų Europos Parlamente nebuvo, tačiau įtarimai dėl galimo politikų papirkinėjimo sukėlė nemenką sąmyšį ES institucijose.
Tai ne pirmas kartas, kai Europos Parlamento atstovai įtariami korupcija, tačiau dabartinis atvejis kelia ypatingą susirūpinimą dėl „Huawei“ strateginės svarbos technologijų sektoriuje. Įtarimai apima ne tik kyšininkavimą, bet ir dokumentų klastojimą bei pinigų plovimą, o tai rodo galimą plataus masto kriminalinę schemą.
Belgijos teisėsaugos atliktų kratų metu buvo ieškota įvairiausių korupcijos įrodymų
Operacija prasidėjo ankstyvą rytą, kai Belgijos policija atliko išsamias kratas ne tik „Huawei“ būstinėje, bet ir 21 gyvenamajame būste visoje šalyje. Per šias kratas pareigūnai ieškojo dokumentų, elektroninių įrenginių ir kitų įkalčių, galinčių patvirtinti nusikalstamą veiklą.
Tyrėjai ypatingą dėmesį sutelkė į informaciją apie galimus mokėjimus politikams, kurie už piniginį atlygį ar kitas naudas galėjo palaikyti Kinijos bendrovės interesus Briuselyje. Tai ne pirmas kartas, kai Europos Parlamento nariai įtraukiami į korupcijos bylas, tačiau ši byla ypatingai jautri dėl įtarimų masto ir tarptautinių pasekmių.
Tyrimo svarbą iliustruoja tai, kad policijos veiksmai vykdyti itin slaptai ir koordinuotai, o įtarimai keliami ne tik dėl kyšininkavimo, dokumentų klastojimo ar pinigų plovimo, bet ir dėl galimo dalyvavimo nusikalstamoje organizacijoje.
Įtarimai meta didžiulę dėmę ne tik ant „Huawei“, bet ir ant europarlamentarų
Įtarimai prieš „Huawei“ ir jos tariamus ryšius su Europos politikais gali itin neigiamai atsiliepti ne tik bendrovės įvaizdžiui, bet ir Europos Sąjungos institucijų patikimumui. Iki šiol Europos Parlamente tiesioginių kratų nebuvo atlikta, tačiau Belgijos teisėsauga neatmeta galimybės, kad ateityje gali tekti kreiptis į parlamentą su prašymu panaikinti kai kurių politikų teisinę neliečiamybę.
Europos Parlamento atstovas patvirtino, kad institucija žino apie tyrimą ir, gavusi oficialų kreipimąsi, yra pasirengusi visapusiškai bendradarbiauti su teisėsauga. Vis dėlto, ši situacija vis tiek kelia rimtų klausimų apie ES institucijų veiklą, jų skaidrumą bei galima korupciją.
Jeigu įtarimai pasitvirtintų, šis skandalas galėtų dar labiau sukrėsti jau ir taip pastaraisiais metais korupcijos atvejais sukrėstą Europos Parlamentą. Ankstesnis vadinamasis Kataro korupcijos skandalas („Qatargate“), kai buvo išaiškinta, jog politikai gaudavo kyšius iš Kataro atstovų už palankius sprendimus, jau padarė didelę žalą Parlamento reputacijai.